Brzký gól Jána Greguše, několik výtečných zákroků gólmana Jiřího Pavlenky a celkově obětavý výkon hráčů jako Patrizio Stronati, Jan Baránek, Daniel Holzer, Joel Lindpere, De Azevedo, nebo jediného pamětníka v současném kádru Baníku Michala Frydrycha. Uběhla již téměř dekáda, kdy parta tehdy mladého trenéra Martina Svědíka zvítězila na Spartě 1:0. Bylo to dosud naposledy, kdy se fanoušci mohli v ligovém zápase radovat z dobytí horké půdy rivala. V poháru se to povedlo o tři roky později.

Souhra Patricka Kpoza (vpravo) s Brazilcem Ewertonem.
Bankéř? Ne. Kpozo hlídal Ronalda, Baník mu nedoporučili: Jdu do všeho po hlavě

Teď pod vedením Pavla Hapala míří Baník do hlavního města ve chvíli, kdy čtyřikrát za sebou neprohrál, venku čtyřikrát v řadě bral všechny body. „Těšíme se na zápas na vyprodaném stadionu. Sparta v lize ještě v tomto ročníku doma neprohrála, je to pro nás výzva a proč bychom nemohli být první, kdo ji porazí?“ řekl Hapal.

Ovšem i Sparta má důvod být sebevědomá. Kromě toho, že doma v sezoně nepoznala přemožitele a o dva body vede ligu, tak právě Hapal v dosavadních třech pokusech proti Brianu Priskemu, dánskému šéfovi střídačky letenského celku, ještě nebodoval.

„Respektujeme její kvalitu, teď se střelecky daří Birmančevičovi, ale mají tam v ofenzívě i další hráče jako Kuchtu, Olatunjiho, Haraslína, ti ofenzivní hráči jsou velice kvalitní. Ale i my jsme dopředu nebezpeční a máme tam svou kvalitu,“ upozornil pro klubový web Hapal, který připomněl, že jeho mužstvo v posledních třech zápasech nasázelo Teplicím, Jablonci a Karviné celkem devět gólů. „A věřím, že jsme schopni se prosadit i na Spartě,“ zadoufal.

Tomáš Rigo a jeho oslavné gesto.
Z naděje tahounem: Rigo o Baníku, odchodu z domova, fanoušcích i oslavném gestu

Listopadové měření sil v Ostravě skončilo gólem Filipa Panáka těsnou výhrou Sparty. „Trápili jsme se, ale zvítězili. Rozhodně se však nejednalo o jednoduché utkání. Musíme být koncentrovaní, zároveň hrajeme doma. Pokud zůstaneme věrní našemu způsobu hry, zvítězíme,“ prohlásil pro klubový web gólman Peter Vindahl.

Šlágr kola je vyprodán, plný bude i kotel hostujících fanoušků. „Vím, že rivalita mezi kluby i fanoušky je velká, ale musíme udržet emoce na uzdě a soustředit se na to, ať předvedeme to, co po taktické stránce předvést chceme,“ přál si Pavel Hapal.

„Teď je pro nás největší zápas úplně každý. Hrajeme v domácím prostředí a doufám, že navážeme na ty předchozí zápasy na našem stadionu. Bude to taky zápas fanoušků, je tam ta rivalita. Má to určitý náboj a je odlišný od ostatních zápasů,“ dodal kapitán Sparty Ladislav Krejčí.

Baník na Spartě deset let bez výhry, Hapal třikrát bez úspěchu nad Priskem. Skončí tyto dvě série, nebo se dočkáme pokračování? Inspirací mohou být právě páteční výkony Simona Baroše a spol.