VYHAZOV VYSNĚNÉHO KOUČE
Roky snil Václav Brabec, majitel Baníku, o tom, že se jednou vrátí Pavel Vrba. Že ho jednou na Bazaly přivede. Když zkušený kouč skončil ve Spartě, rychle ho kontaktoval, a ačkoli mělo vedení vyhlédnutého Pavla Hapala, angažovalo nakonec Vrbu. Vtipné uvedení, pozitivní nálada, krásný zápas se Celtikem. Tím ale všechny klady byly vyčerpány. Mužstvo se pod Vrbou trápilo herně i výsledkově, zejména doma ztrácelo zápas za zápasem. Když pak Baník padl ve Vítkovicích s Českými Budějovicemi a následně se ujal funkce sportovního ředitele Luděk Mikloško, bylo v podstatě hotovo. Bez ohledu na výsledek dalšího duelu v Liberci (0:0) byl Pavel Vrba odvolán. „Trénoval, jak trénoval. Chyběla mi v tom energie, intenzita. Věděl jsem, že to tak dál nemůže být, musí se udělat razantní řez. A ten se stal,“ vysvětloval loni Mikloško. „Nemělo cenu čekat. Byla by to ztráta času,“ dodával.
DŮVĚRA V TRENÉRA HAPALA
V situaci, kdy Baník měl jen deset bodů a byl čtrnáctý, Mikloško instaloval do funkce Pavla Hapala. Po slibném začátku i zimní přípravě, kdy si na Bazalech malovali útok na šestku, ne-li výš, přišlo vystřízlivění. Dlouhá jarní série sedmi duelů bez výhry by dřív v Baníku „odpálila“ jakéhokoliv trenéra. Hapal však zůstal, zejména právě kvůli Mikloškovi, který se za něj postavil. „Nevím, jak by se rozhodli jiní, ale já za ním stál. Myslím si, že by to byla obrovská hloupost, jen bychom ukázali slabost celého Baníku, že si nedokážeme za nějakým rozhodnutím stát ani půl roku,“ obhajoval krok po sezoně v rozhovoru pro Deník. Po reprezentační pauze nastal zlom, kdy byli odstaveni zkušení hráči jako Kuzmanovič, Laštůvka, či Fleišman, ti mladší se chopili šance a Baník pohodlně v lize zachránili. Podobně se Mikloško zachoval i v úvodu nového ročníku, kdy se ligovému týmu nedařilo. Hapal je ve funkci i nadále.
VYHRAZENÉ KOMPETENCE
„Luděk (Mikloško) přijde se jmény, Michal (Bělák) to vyjedná a já zaplatím.“ Těmito slovy popisoval s úsměvem v létě na setkání s fanoušky majitel Václav Brabec, jak probíhá spolupráce nejužšího vedení Baníku Ostrava. V podstatě tím shrnul to, jak jsou jasně vymezené kompetence. Mikloško má téměř maximální pravomoci, i zodpovědnost, za sportovní stav A-týmu. Samozřejmě když pak klub jedná se Slavií o přestupu hráče jako je Tijani za desítky milionů korun, potažmo nějakou hráčskou kompenzaci, seděl při jednání proti Jaroslavu Tvrdíkovi a spol. v Edenu celý výše zmíněný triumvirát. A nakonec odcházel s pocitem úspěchu, protože kromě peněz získal od sešívaných i Ewertona a Tomáše Riga.
SKAUTINGOVÉ ODDĚLENÍ
Velká vize Luďka Mikloška. Už na začátku mluvil o tom, že by rád vybudoval oddělení, které by pro Baník objíždělo a shánělo možné posily. Zajímavé hráče. Ať už pro mládež, nebo áčko. Jak známo, oddělení aktuálně tvoří především Tanas Papadopulos a Alois Grussmann, v týmu je také bývalý záložník a klubová ikona Martin Lukeš. Mít fungující skauting je pochopitelně během na dlouhou trať. „Přivádět hráče je vždy riziko. Baník je velký klub a stejně jako ve Spartě nebo ve Slavii se tu neuchytí každý. Proto je důležité je umět vyskautovat a zjistit si o nich co nejvíc,“ říkal Mikloško loni v prosinci pro Deník. „My půjdeme cestou dvou tří lidí na plný úvazek jako skauty a zbytek se budeme snažit využívat našich trenérů, nebo asistentů, kteří jsou s tím seznámeni. Dokonce se sami nabídli,“ dodával tehdy. Zejména hráči jako Kpozo, či Tanko by měli být odrazem práce skautingu.
LETNÍ REVOLUCE V KÁDRU
Věc s předchozím bodem částečně související. Zatímco v zimě dorazilo na Bazaly jen jedno jméno (Eneo Bitri), v létě se prohnal kádrem Baníku doslova průvan. Skončily dlouholeté opory (Kuzmanovič, Laštůvka, později Fleišman), naopak přišlo hned deset nových hráčů (Kubala, Tanko, Kpozo, Markovič, Rigo, Ewerton, Blažek, Madleňák, Grygar, Fadairo). Po „porodních“ bolestech se ale vše začíná vyplácet. Zhruba polovina z noviců se zapracovala do základní sestavy, a nastupují pravidelně, další čekají na svou šanci.