Baník tak porazil Západočechy v lize poprvé od srpna 2009, proti týmu z elitní trojky (Slavia, Sparta, Plzeň) uspěl premiérově od září 2018, kdy zdolal „Sešívané“ 2:1.

Hlavní strůjci úspěchu byli dva. Vedle autora obou branek také brankář Jiří Letáček, který proti šancím Chorého, Sýkory, či Buchy předvedl několik skvělých zákroků. Překonal ho jen hlavou kapitán hostů Lukáš Hejda. „Připravovali jsme se na Chorase, první šanci jsem mu chytil a dostal jsem se tím do varu. Nejsložitější byl zákrok, když jsem šel pod nohy. Tam to bylo ošidné,“ uvedl.

„Nevím, jestli to byl úplně nejlepší zápas, protože se mi jich povedlo hodně, ale tenhle určitě patří mezi ně,“ dodal Letáček.

Západočeši litovali zahozených šancí. „Doplatili jsme na produktivitu, v posledních zápasech dostaneme gól snad ze všeho, trefujeme tyčky. Říkáme si, že je to smůla, ale nevím. Opakuje se to,“ kroutil hlavou kapitán a obránce Lukáš Hejda. „Vyhrál efektivnější tým, šancí jsme měli dostatek. Ale trápíme se v zakončení a znovu to bylo vidět,“ věděl trenér Michal Bílek.

Jeho protějšek byl o poznání spokojenější. „Porazili jsme tým z první trojky, takže je to velké. Podržel nás gólman, Lety odchytal skvělý zápas. Rvali jsme se od první minuty, věřili jsme, že někoho z první trojky porazit dokážeme,“ prohlásil Pavel Hapal.

A co řekl k Tijanimu? „Odehrál skvělý zápas, dal dva góly, myslím, že bude z týmu nejšťastnější. Ale bojovali jsme skvěle a tohle vítězství nám pomůže,“ uzavřel Hapal.

Baník Ostrava – Viktoria Plzeň 2:1 (1:0)

Branka: 7. a 58. Tijani – 79. Hejda. Rozhodčí: Starý – Paták, Machač. ŽK: Tijani, Šehič, Kaloč – Mosquera, Sýkora, Hejda. Diváci: 7150.

Baník Ostrava: Letáček – J. Juroška, Bitri, Pojezný, Šehič – Kaloč – Buchta (90. Lischka), Ji. Klíma (78. Fleišman), Boula (68. Kuzmanovič), Plavšić – Mu. Tijani (77. Almási). Trenér: Hapal.

Plzeň: Staněk – Holík (86. Jirka), Hejda, Jemelka, M. Havel (33. Kopic) – Kalvach, Bucha (86. Květ) – Sýkora, Vlkanova (46. M. Vydra), Mosquera – Chorý (74. Durosinmi). Trenér: Bílek.