V kotli najdete dlouhovlasého „mušketýra“ lehce. Za bubnem. „Chceme dostat lidi do euforie,“ říká Kuluris, jehož fandění se prý s léty změnilo. „Dneska jsem fanatik,“ líčí v obsáhlém rozhovoru pro Deník, v němž vypráví i o tom, jak se původně ragbista a judista dostal k fotbalu, potažmo do kotle Baníku, o posouvání úrovně fandění na stadionu, inspiraci v chorálech, o zápase se Spartou, či frontmanovi Richardu Krajčovi. „Je to baníkovec. Za to dám ruku do ohně,“ zdůrazňuje Kuluris.

Když se řekne FC Baník Ostrava, co to pro vás znamená?

Pro mě to jsou hlavně emoce, atmosféra, euforie, chorály a choreo. To poslední bych chtěl vyzdvihnout. A také jejich přesah. Vždyť když si vzpomenu na Slavii a choreo „duraci“, tak mi přijde, že má obrovský přesah napříč sportem, kulturou, celou společností. Při běžném dni si na to nevzpomenete, ale vím, že kluci z ultras nad tím hodně přemýšlí a stráví s tím velké množství času.

ANKETA: Baník má se Spartou šanci jak dlouho ne, míní experti o šlágru v Ostravě

Je to o to zajímavější, že choreografie baníkovců nejsou jen fotbalové, ale mají právě celospolečenský přesah?

Přijde mi to tak. Navíc to ukazuje veřejnosti, že lidé od ultras nejsou tupouni. Takové choreo prostě blbec, který se na fotbale jen vylije a nadává na své hráče, neudělá.

Na chorálech se podílíte hudebně. Jak konkrétně?

Před rokem, rokem a půl, vzešla od ultras myšlenka kultivovat a zhudebnit chorály, aby to byl odkaz dalším generacím. Já se snažím pomoci. Myslím si, že se to daří, i když zpětně bychom spoustu věcí udělali jinak. V rámci toho jsme vymysleli další chorály. Mezi nimi „Slaví celá Ostrava“. Je tam ale inspirace odjinud. Chce to samozřejmě čas. Vše se nám povedlo nahrát, smíchat a v rámci toho nás napadlo posunout rytmickou sekci zase trochu dál.

Jak?

Třeba lepší aparaturou. Ultras udělali sbírku, vybralo se dost peněz, a nakoupily se reprobedny, mikrofony a tak, přičemž to není kompletní. Přidal se i malý buben zvaný šroťák, na který jsou různé reakce. Je to ale stále v procesu.

Na to, že jde „jen“ o fandění, dost nad tím přemýšlíte…

Jo, je to taková myšlenka. Ale ještě dokončím, protože my začali dělat i zkoušky a myslím, že to nese ovoce. Mám holt profesní deformaci a těší mě, když mohu přispět něčím, co je mi blízké a čemu rozumím. A zpět k otázce. Měl jsem pocit, že Baník nemá takovou fanouškovskou základnu jako Sparta či Slavia. Tím myslím aktivní fanoušky, kteří by přišli pomoci s choreem, jenž máme díky ultras silné. Na druhé straně výjezdy mluví o opaku. Vše je ale u velkých klubů nabaleno na úspěch. Vždyť si pamatuji, když ve Slavii byli mí kamarádi Honza Laštůvka s Frýďou (Michalem Frydrychem), a vím, že za nimi jezdila hrstka lidí. A o chorálech jako dnes, se vůbec nebavíme. My ten úspěch dlouhodobě nemáme, až je z toho frustrace, ale ultras to svou činností vyvažuje. Zároveň přitahuje mladou generaci.

vlevo Milan Baroš, vpravo Martin Frýdek
Šance Baníku proti Spartě? Roky bez výhry, vítězný gól Milana Baroše
Zdroj: David Hekele

Úkazem vlivu výsledků na počty fanoušků je Plzeň, že?

Jasně. Tam nemají pořádnou základnu. Nebo možná mají, ale je to takové… Když se hraje u nás, tak přijede hrstka Plzeňáků, bez chorea. Jakmile hrajeme my v Plzni, tak je sektor plný.

Který chorál Baníku je váš nejoblíbenější?

To se mění. Jednu dobu to nezvratně bylo „Jedno místo je…“. Megachorál i melodie, na motivy písně Michaela Jacksona. To jsme se ve studiu snažili maximálně připodobnit, aby to lidi věděli. Nebo mám rád „Baníček, ale ale ale…“, protože to je zase Ricky Martin, což pro mě znamená karneval, párty, zábavu. Klidně by se to mohlo valit pět minut a lidi u toho tancovat. Potíž je, že u nás se to zpívalo jako by v jedné rovině, což člověku nic nedá.

Řada lidí má hudební hluch a příliš to asi nevnímá…

Od toho je role spíkra, který by měl lidi navnadit na tu melodii, aby věděli, o čem to je. Je jasné, že na stadionu nikdy nebudou zpěváci. Já byl loni na Fiorentině a byl jsem z toho hotový, jak zpívají krásně a čistě. Velikánsky, řekl bych. Takoví my nejsme, ale můžeme se posouvat. Možná nebudeme hotovi nikdy, může to být nekonečný proces, což je ale v pořádku.

Vy se jen inspirujete, nebo vyváříte vlastní melodie a texty?

Vlastní melodie je těžká. Teď máme chorál nový, vzešlo to spontánně, jde o „Ostravský Baník do boje“, což je také gólová píseň Plzně. Přitom původně je to italská píseň, nicméně v Plzni vám to utkví v hlavě. Nápadů je spousta, ale musí se zavádět postupně a chytit se. Nelze chrlit jeden za druhým. A občas se něco ultras podaří vytvořit náhodou během výjezdu. To je zase ta přirozená cesta.

Fanoušci vs. policie. Ilustrační foto z archivu Deníku.
Policie v Ostravě je v pohotovosti, na Baník dorazí přes 800 fanoušků Sparty

Máte řecký původ, fandíte i OFI Kréta. Je Řecko vodítkem?

Řeckou ligu sleduji, OFI doma fandíme, jelikož jsme z Kréty a je mnoho chorálů, které se mi líbí, ale některé nejsou aplikovatelné tady. Jsme totiž rozlišné kultury, i fotbalové. Co funguje tam, by tady nemuselo, a naopak. Specifikum nejen Řecka, ale i Itálie. Tam se zpívá od začátku do konce, dlouhé a složité texty písní, které by tady neprošly. Je z toho jedna velká párty. Ale nedělají taková chorea. Navrhl jsem jeden chorál na bázi OFI, vymysleli jsme k tomu i text, líbilo se nám to, ale nakonec jsme si řekli, že lidi to nepřijmou. Ne že bych nás jako fanoušky chtěl podceňovat, ale vím jak to bylo s písní „Slaví celá Ostrava“, kde je všehovšudy pět slov. (směje se)

Lze srovnat atmosféru a podporu fanoušků OFI Kréta, potažmo v Řecku, a fans Baníku Ostrava?

Zrovna tyto kluby jsou si v lecčem podobné. OFI se také pohybuje někde mezi třetí až šestou příčkou, spadli ve stejném roce jako Baník do druhé ligy, jen návrat jim netrvalo rok, ale dva. Bavil jsem se s jedním z ultras v Irakliu, když postoupili přes Platanias, který byl umělý klub. Koupil ho miliardář, ale potom se rozsypal a spadl do nejnižší soutěže. Ten fanoušek mi říkal, že první rok bude těžký, ale po dalším budou hrát o poháry. Vždyť je to stejné, jako si tady pár let říkáme my. (usmívá se) Také furt doufáme, že když letos nic, tak zase za rok. Už si z toho sami děláme srandu. A podobně jako u nás je nejhorší Sparta a Slavia, tam zase Olympiacos a Panathinaikos. Fanoušci Baníku i OFI jsou dost živelní.

Jak a kdy jste začal fandit Baníku?

Je to asi třináct let. Pamatuji si přesně, že na Bazaly mě poprvé vzal Péťa Kopecký, dnešní rektor Ostravské univerzity. Měl dva lístky navíc a hrálo se proti Spartě. Mně fotbal nezajímal, byla to pro mě divná hra. Já jsem dělal v Havířově ragby a judo. Ale tehdy jsem s manželkou šel. Byli jsme v sektoru S2 a já byl z atmosféry konsternovaný. Chorea, pyro, chorály… Myslím, že jsme remizovali. Super, úžasné. V roce 2009 se nám narodil syn, kterému když byly tři, řekl jsem ženě, že ho beru na fotbal.

Utkání 23. kola první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha, 11. března 2023, Ostrava. Fanoušci Baníku.
Šlágr Baníku se Spartou je vyprodán! Zájem fanoušků výrazně převýšil nabídku

Žena svolila?

Sice tehdy měli fanoušci Baníku pověst určitých násilníků, ale ona je ze sportovní rodiny, její taťka kdysi Baník sponzoroval. A navíc je extrémně tolerantní, takže s tím neměla problém. A já měl parťáka. Vybavuji si, když Bazaly končily, jemu bylo pět šest let, a postupně jsme spolu fanouškovsky rostli. Korunu to dostalo loni.

Opravdu?

Asi rok mi trvalo, než jsem se odhodlal jít do Vítkovic. Takových nás bylo ale víc. Místo jsem si našel na B2 nahoře, kde chodila stará garda fanoušků, aktivní skupinka deseti patnácti lidí, kteří zpívali. Stejně jako já, takže za to jsem byl rád. Postupně se na to nabalili i další lidé, včetně synových kamarádů. Poté jsme jeli i na nějaké výjezdy. Přišla myšlenka přesunout se do kotle. I když se to ve mě bilo, protože jsem byl rád, že na B2 to žije, tak to bylo dobré rozhodnutí. Bylo to vysvobození. Ve výsledku dneska chodí řada mých známých nejen na fotbal, ale už i pomoci s choreem. Pomůžeme i s choreem na Spartu, a já se těším. Stejně jako děti. Potom ke klubu i fandění mají jiný vztah.

Dělal jste judo a ragby. Co vás upoutalo na fotbale?

Jak jsem řekl, atmosféra. Loni jsem byl se ženou ve Florencii a Fiorentina hrála se Salernitanou. Jdeme? ptám se. „Jo, koukla bych se,“ odpověděla. Koupil jsem lístky, před stadionem je doslova festival, desítky stánků, kde můžete zkusit od tradičních italských pokrmů až po vyloženě místní. Prošli jsme třemi kontrolami, a když jsme přišli do sektoru Curva Fiesole, řekl jsem manželce, že to je jejich kotel. Trochu zpanikařila, měla lehce strach, ale já šel hned na schody za bubeníkem a byl jsem hotový, jak se zpívalo, a doslova pařilo. I o přestávce. To jsem nezažil. Nakonec při odchodu byla žena nadšená. A zastihl mě i labadán.

Česko zpívá koledy, 7. prosince 2022, Ostrava. Nikos Kuluris.Nikos Kuluris hraje v kapele Kryštof na saxofon.Zdroj: Deník/Vladimír Pryček

Trenér Baníku Ostrava Ondřej Smetana.
Smetana zpět na Slovensku: Nesrovnatelné. Sparta je zranitelnější, Baník vyhraje

Co to je?

Zpívají se chorály, potom jsou jen takové halekačky v určité melodii, načež se pak začnou požduchávat. Tím, jak jsem stál na schodech, tak se na mě najednou spustilo deset nebo patnáct lidí. Díky tomu jsem se ale skamarádil s jedním klukem, který je součástí ultras a o přestávce jsme se bavili. Ukázal jsem mu něco z Baníku, on mě pak vzal mezi ně, a potají jsem si nahrával i různé melodie, nebo to, co mě zaujalo.

Takhle tedy hledáte inspiraci…

Já to tak mám. Mně moc nebaví Liga mistrů, ale Řekové mají jeden televizní kanál, kde neustále přepínají mezi zápasy. Já se dívám, co je i v hledišti zajímavého, že by se to dalo využít.

Když jste se ze sektoru B2 přesunul do kotle, jak jste se dostal až k bubnu? Hrálo roli, že jste hudebník?

Na buben nehraji, i když bych mohl. Myslím, že bych se to naučil obstojně. Co se týče teď nově zaváděného šroťáku, bolí to, ale s tím jsem tak nějak i počítal. Mladí jsou nadšení, protože je to nutí tancovat. Já myslím, že šroťák by měl být využíván rytmicky všestranně a jak se všemi mluvím, ukazuje se mi, že to děláme dobře.

Opravdu?

Jasně. My chceme lidi rozpohybovat, ne aby seděli, koukali a maximálně jen zpívali. Chceme je dostat do euforie. A o ní to celé vlastně je, protože pak se do nálady dostanou i hráči.

Další díl Nedaleko od Ostravy. Deník v Karviné vyzpovídal fanouška Vojtěcha.
Zážitek? Dres od Laštůvky, líčí fanoušek Baníku. V Karviné byl na druhém pochodu
Zdroj: David Hekele

Vnímáte se i tímto jako člen ultras?

Líbí se mi, co tahle parta dělá, chci pomoct, to je vše… Možná kluci mají nějaké průkazky a třeba jednou nějakou dostanu. (usměje se) Jsem člen spolku Baník Baníku, tam je členství jasně dané. Spolek se pro změnu stará o aktivity mimo tribuny stadiónu – společenské akce, charitu, podporu mládeže i akce vysloužilých hráčů, dá-li se to tak říct.

Spíše jde o to, že jste známá osoba, což se však bije s tím, že ultras naopak nestojí o prezentaci, fotky, jména a podobně.

Jasně, já se neschovám. Snažím se o to, abychom měli spolu pěkný vztah. Na rovinu. Kolikrát vidím, že jim něco není po chuti, tak jdu, a zeptám se. Pořád tu jsem jen proto, abych pomohl. Svůj názor na chorály říkám, protože si myslím, že mám co. Stejně jako kolektiv bubeníku. Snažím se být progresivní.

Zákulisí ultras vás zaujalo?

Nebudu říkat ultras, ale celá ta subkultura je fascinující. Zároveň jsem rád, že mám nad tím nadhled, protože kluci jsou neustále v tom, takže navrhují, kreslí a jezdí, což zabírá moc času. Já si fotbal nenechávám zasahovat do práce ani rodiny, ale ve volném čase rád pomohu a dám tomu hodně. Podílím se i na sektoru Mladého chachara, to je skvělý projekt!

A jak vaše fanouškovské aktivity vnímá kapela, z níž se za fandu považuje hlavně Richard Krajčo?

Je velký Baníkovec. A ostatní kluci se dostali díky mě k hráčům jako Honza Laštůvka, Michal Frydrych, nebo Milan Baroš, protože s nimi mám nějaký vztah. Pokud jde ale o jejich vnímání mě, je otázka spíše na ně. Samozřejmě ale občas vidí fotky šíleného a běsnícího Nikose. Myslím si, že si klepou na čelo. Jako běžný člověk. Fandovství je zábava pro fanatiky, která nemusí oslovit většinu lidí, ale já se v tom našel.

Martin Lukeš.
Lukeš: Prohrát lze, ale musí to mít kulturu. Baník v. Sparta? Vsadím na Buchtu

Dobírají si vás, když to Baníku nejde?

Oni vědí, že fotbalu nerozumím, takže se s nimi o něm nebavím. Jen občas se na něco zeptají, jinak vědí, že jsem trochu blázen.

Jste náročný fanoušek? Jak prožíváte zápasy na tribuně?

Nejsem náročný, všechno má své meze. Třeba po Zlínu jsem byl frustrovaný, ale jinak jsem pozitivní. To mi asi potvrdí i kluci okolo.

Skandoval jste po vyřazení z poháru „my chceme Baník“?

Ne, já neřvu po hráčích. Byl jsem z toho smutný, viděl jsem tam s kapitánskou páskou Michala (Frydrycha) a bylo mi jich líto. Navíc kvůli aktivitám na tribuně jsem zády k hřišti a třeba osmdesát procent fotbalu nevidím. Ale v tomto zápase, když jsem se zrovna otočil, jsem viděl přestřelenou bránu. Já to rád přirovnávám k vlastnímu koncertu, když mám zahrát vysoký tón, ale povede se jiný. A příště znovu. Chápu ale, že ve sportu je to o něčem jiném.

Ale můžete si říct, že vyhráváte pořád…

(směje se) To říkává Richard (Krajčo). Víte, on je v tomto ohledu trochu kontroverzní osoba, chodí do VIPky, protože si myslí, že jen tak mezi lidi do kotle nemůže. On je taky ale fanatik, velký fanoušek Baníku. Často si o něm píšeme, myslím si, že je hrdý na to, jak se angažuji ve fanouškovství, ale pro něj už to není. Má rád své pohodlí, navíc spousta fandů Baníku mu křivdí.

Trenér Baníku Ostrava Pavel Hapal.
Kouč Baníku po derby v Karviné: Pěkná pozvánka na Spartu. Co se dělo v poločase?
Zdroj: David Hekele

V čem?

Třeba teď ve StarDance trénoval v teplácích Baníku Ostrava. A nemusel by to dělat. Mohl se na to vykašlat. Když ví, že u toho bude pozornost a může si to dovolit, tak poukáže na to, že fandí Baníku. Samozřejmě se to v něm bije, protože chodí se synem na Slavii, mladý jí fandí, takže to nemá jednoduché.

Na jedné straně parťák z kapely a výrazná osobnost českého šoubyznysu, na druhé vaši kamarádi z ultras. Těm říkáte to, co teď v rozhovoru, Richardovi zase, že musí jejich postoj pochopit, když vystupuje v plzeňském dresu. Jste tak trochu mezi dvěma mlýnskými kameny…

Ta Plzeň byla chyba, ale od té doby se nic nestalo, i když byly určité náznaky. Hlavně na sociálních sítích.

Co tím myslíte?

Že Richarda viděli se slávistickou šálou. Nikdy to neudělal, za to bych strčil ruku do ohně. Vždycky se lidí, kteří to tvrdí, ptám: „A máš fotku?“ Jistě, že nemá. Kdyby ano, použili by ji. Vím, že Richard by to neudělal. Poučil se. Plzeňský dres ale byla chyba.

Vraťme se k vám. Co považujete za svůj největší fanouškovský zážitek s Baníkem?

To vím přesně. Letos na podzim výjezd na Slavii. Byl jsem nahoře zábradlí a držel jeden cíp té plachty s panem Kodetem. Člověk viděl, jak to kluci mají promyšlené na centimetry. A v tom mi spíkr podal mikrofon, abych zazpíval státní hymnu, protože nad plachtou byly české vlaječky. Tak jsem začal a z toho jsem byl až dojatý, protože jsem si uvědomil, na co poukazujeme. Na okupaci, rok 1968, celý ten den, který si tímto připomínáme. Není to pro mě jen nějaký svátek. Je to důležité. Tím to bylo výjimečné. Jinak ale zážitků a historek je spousta.

14. kolo první fotbalové ligy: MFK Karviná - FC Baník Ostrava, 5. listopadu 2023 v Karviné. Fanoušci Baníku.
VIDEO: Karviná město Baníku, znělo při pochodu. Jaká byla atmosféra na zápase?

Hudební festival Colours of Ostrava 2019 v Dolní oblasti Vítkovice, 18. července 2019 v Ostravě. Na snímku Nikos Petros Kuluris.Nikos Petros Kuluris při koncertě.Zdroj: Deník / Vladimír Pryček

Dejte jednu do placu…

(přemýšlí) V Českých Budějovicích nebyl bubeník, my tam ten den hráli, tak Richard šel před koncertem do VIPu, a já fandit do kotle, kde když mi řekli, že nemá kdo bubnovat, tak jsem to vzal. Spontánně. A to je na tom bomba. Že stejně jako teď na té Slavii to není plánované.

Když jsme mluvili o OFI Kréta, komu byste fandil, kdyby se to náhodou sešlo, a s Baníkem se utkala v Evropě?

Přiznám se, že tohle je můj sen. Vůbec OFI tady hostit, ukázat fanouškům Ostravu, stejně jako baníkovcům Iraklio, stadion OFI s výhledem na moře, bary a celou oblast, kterou znám. To by bylo super. A komu bych fandil? Dřív se to ve mně bilo, ale dneska bych stál na straně Baníku. Stoprocentně. Už léta trávím čas na stadionu tady a s lidmi, kteří k Baníku patří.

A komu fandíte v souboji české a řecké reprezentace?

Reprezentaci nesleduji, ale zpravidla jsem na straně Řecka.

Jak jako fanoušek hodnotíte aktuální sezonu?

Jsem spokojený. Možná, že až se za nějaký čas potkáme, tak řeknu něco jiného, ale tohle je živelná sezona. Vyhráváme, vyhráváme, nebo minimálně neprohráváme, můžeme být třetí, a najednou bum, bum, bum… Vše je špatně a všichni se najednou vidí v boji o záchranu. Můj optimismus mi to ale nebere, i když řada lidi je spíš pesimistických. Z mého pohledu nejlepší sezona.

14. kolo první fotbalové ligy: MFK Karviná - FC Baník Ostrava, 5. listopadu 2023 v Karviné. (střed) Ewerton z Ostravy.
KOMENTÁŘ: Výborný fotbal i atmosféra, Karviná s Baníkem a jejich derby jak víno

V neděli přijede Sparta. Jak ji vnímáte?

Nesnáším ji. Stejně jako Slavii a většinu českých klubů. U někoho je to víc, u někoho méně, ale v případě Sparty je to krystalická nenávist. Ale pozor. To neznamená, že si po zápase nemohu sednout s fanoušky na pivo a pokecat. Hlavní ale je, že my i Sparta chceme předvést maximum a vyhrát.

Sparťanů přijede téměř tisíc, jejich kotel bude plný…

To je super. Máme radost, když naproti sobě vidíme kotel. A kdo jiný by ho měl naplnit, než Sparta? Paráda. Konečně i my podstoupíme souboj, protože jinak je většinou stadion pro nás a vyhráváme. A to i venku. V tom to bylo skvělé právě na Slavii, kde byl plný stadion a my jsme si opravdu zafandili. Člověk se o to víc vybičuje. Posouvat se nepotřebují jen hráči, ale i my. Ve svém fanatismu.

A jak to podle vás dopadne?

Já jsem špatný prognostik, proto nesázím. Samozřejmě super by byla výhra, ale jako tip to říkat nebudu. Ale ať je průběh i výsledek jakýkoliv, hlavně se lidi nesmí stydět za své barvy, tuto neděli to tedy bude všichni v černém a se šálou. Fandění je zábava a tak se k tomu má přistupovat. Berte to jako takové poselství na závěr. (usmívá se)