Baník 44, Mladá Boleslav 43, Slovácko 40, Liberec 39, Sigma Olomouc 37, stejně jako Hradec Králové. Pořadí celků na pomezí skupiny „o titul“ a „o Evropu“, přičemž první dva mají elitu už jistou. Zdaleka ale není důvod, aby neděli jen odevzdali. Ať už Baník s Libercem, nebo Mladá Boleslav v Jablonci. O co se tedy hraje?

Předně, jde o pozici pro nadstavbu. Bodové konto i skóre se po třicátém kole přenáší dál, ale i konkrétní příčka je důležitá, protože po nadstavbě rozhoduje v případě rovnosti bodů. Žádné skóre ani vzájemné zápasy, pouze to, kdo byl lepší v základní části. Loni na to třeba v bitvě o titul doplatila pražská Slavia.

Fotbalisté Baníku Ostrava (v bílém) v utkání 29. kola FORTUNA:LIGY na Spartě.
Baník před Libercem: drama o čtyřku, Kozel zpět a vyprodané Bazaly. Co sestava?

Nadstavba Baníku, když bude čtvrtý:

1. kolo: Slavia – Baník (sobota 4. května), 2. kolo: Baník – Mladá Boleslav/Slovácko (sobota 11. května), 3. kolo: Sparta – Baník (úterý 14. nebo středa 15. května), 4. kolo: Plzeň – Baník (sobota 18. května), 5. kolo: Baník – šestý tým (neděle 26. května).

Nelze přehlížet ani faktor rozlosování. Mezi tím být čtvrtý, nebo pátý, je sakra rozdíl. Jasně, dva zápasy doma, tři venku, to je stejné v obou případech, ale základ spočívá už v tom, že lépe postavený hraje vzájemný zápas ve druhém kole nadstavby na svém hřišti. „Je otázkou, zda pro současný Baník je to výhoda,“ můžete slyšet od fanoušků při pohledu na bilanci posledních měsíců ve Vítkovicích.

Pokud Baník udrží „bramborové“ umístění, pojede příští týden do pražského Edenu (sobota 18 hodin). Když ne, vydá se ještě o kus na západ do Plzně (neděle 15 hodin). Zároveň jako čtvrtý bude uzavírat sezonu na konci května doma s šestým, jako pátý pocestuje na Slavii. Pro fanoušky je však atraktivní hlavně klání se Spartou. A zde je zásadní rozlišnost.

Čtvrtý celek tabulky totiž pocestuje na Letnou (úterý 14. či středa 15. května), pátý bude s ní hrát o pár dní později doma. Těžko říct, zda je lepší hrát s úřadujícím mistrem na svém trávníku, ale za cenu duelu s přímým konkurentem u něj, nebo naopak.

HAPAL: ČTVRTÉ MÍSTO JE CÍL

Na Bazalech si jsou plně vědomi, co je v sázce. „Samozřejmě tomu utkání přikládáme velký důraz. Rozdíly za námi jsou pořád ještě malé a Liberec je těsně pod námi. Je to hrozně důležitý zápas pro nás, ale i pro Liberec,“ uvedl pro klubový web trenér Pavel Hapal.

Tiki-Taka Live. Multifunkční aula Gong. 26. dubna 2024 v Ostravě.
TIKI-TAKA v Ostravě: terč Švancara a legendy Baníku o zájmu Sparty i Bazalech

Věří, že by se na týmu i jeho pohodě mohla jistota šestky kladně podepsat. „Můžeme tedy bojovat dále o ten náš cíl, kterým je čtvrté místo. Zápasem s Libercem si to postavení můžeme upevnit,“ podotkl hlavní kouč Baníku.

Nadstavba Baníku, když bude pátý:

1. kolo: Plzeň – Baník (neděle 5. května), 2. kolo: Mladá Boleslav – Baník (sobota 11. května), 3. kolo: Baník – šestý tým (úterý 14. nebo středa 15. května), 4. kolo: Baník – Sparta (sobota 18. května), 5. kolo: Slavia – Baník (neděle 26. května).

„Liberec je kvalitní mužstvo, což dokázal v zápasech v Plzni nebo na Spartě. Ale soustředíme se sami na sebe, abychom předvedli, co umíme. My se také umíme prosazovat střelecky, chceme být aktivní a věřím, že se tím znovu prosadíme a získáme důležité tři body,“ uzavřel Pavel Hapal.

Pro Baník platí, že výhra mu dává jistotu, při remíze, či porážce se musí koukat za sebe. V případě rovnosti bodů se Středočechy mají Slezané navrch. Navíc i Boleslav může ztratit. Na Slovácko má náskok tří bodů, ale horší vzájemný zápas. Celek Martina Svědíka tak může být pátý, nebo ze šestky úplně vypadnout.

Kdo bude mít v neděli večer radost, a kdo prožije zklamání?