Na albánského stopera a reprezentanta, který přišel v lednu z FK Partizani, byli fanoušci zvědaví. Také možná proto se jich v útulném areálu blízko centra Ostravy sešlo kolem dvou stovek, navzdory pracovnímu dni a času výkopu krátce po poledni. Mezi diváky nechybělo nejužší vedení, nebo bývalý obránce Baníku i národního týmu René Bolf.

Šestadvacetiletý Bitri se sice při rozcvičce uvedl střelou, která přeletěla nejen ochrannou síť, ale i budovu za ní, ale to bylo snad jediné jeho negativum. V samotném zápase od úvodních minut ukazoval, že by pro Baník mohl být posilou. Nebo si minimálně zaslouží příležitost.

Schopnost rozehrát, síla ve vzduchu, pohyblivost. Tyto vlastnosti zmiňoval při Bitriho příchodu sportovní ředitel Baníku Luděk Mikloško. To vše předvedl. Balkánec působil po boku mladého Davida Stokláska, potažmo poté vedle Zdeňka Říhy, v pohodě, sebevědomě, dirigoval spoluhráče kolem sebe. Byl silný a tvrdý v soubojích, neprohrál hlavičku, blokoval střely soupeře.

„Na balonu klidný, zároveň byl i důrazný a měl přehled ve hře. Ve vzduchu i na zemi. Kdybych to shrnul, určitě by A-týmu měl být prospěšný,“ prozradil Deníku útočník Frýdku-Místku Pavel Střelec, který si ze vzájemných bitev odnesl i bouli na hlavě.

ŠANCE V LIZE PŘIJDE

Ani míč u nohy nedělal Bitrimu potíže. Rozehrál nakrátko, stejně jako založil akci dlouhým pasem, případně rovnou vyjel a kombinoval s útočníkem Tijanim takřka na šestnáctce soupeře. „Že je dobrý, to o něm víme, ale když přišel, zabrzdilo ho zranění. Měl potíže se zády, takže jsme ho nemohli využít. Myslím, že tohle byla dobrá příležitost ho zkusit,“ uvedl trenér Pavel Hapal.

Po pauze Eneo Bitri dokonce vstřelil branku, ale kvůli faulu na gólmana ji sudí Dedek neuznal. V 56. minutě pak došlo na jeho „obávaný“ skluz, kterého si musel při oznámení příchodu všimnout každý fanoušek. Jinak dobře hrající Sanneh propadl, ale Bitri byl na svém místě, skvělým zásahem uťal rodící se brejk a sklidil aplaus vlastní střídačky. Jaký rozdíl, když jen o pár vteřin později se podobně pokoušel soka zastavit Robert Miškovič, ale fauloval a daroval soupeři standardní situaci v blízkosti pokutového území.

„Byl to kapitán svého týmu, má schopnosti, zkušenosti, něco už odehrál,“ nebyl z výkonu Bitriho překvapený Pavel Hapal a přiznal, že by v nejbližší době měl dostat šanci i v lize. „To ještě necháme, máme pár tréninků před sebou, budeme se chystat na Hradec a nějak se rozhodneme,“ dodal kouč, který středeční příběh Albánce ukončil v 63. minutě střídáním za Patrika Měkotu.

Nadějný výkon, je však nutné poznamenat, že na ligové úrovni čeká Enea Bitriho o poznání těžší konfrontace, než ve středu proti jedenáctému celku MSFL.

ACH, TA KONCOVKA!

Na Baníku bylo znát, že nastoupil v neobvyklém složení. Ze stabilních členů základní sestavy byli přítomni pouze ofenzivní univerzál Nemanja Kuzmanovič, který kvůli kartám nehrál poslední kolo FORTUNA:LIGY v Brně, a obránce Jiří Fleišman, jež bude ze stejného důvodu chybět v neděli proti Hradci Králové. Každý z nich odehrál poločas. Další opory dopoledne normálně trénovaly.

Naopak nasazeni byli i mladíci jako Charles Stanley Chukwudi, Adam Provazník, nebo zmíněný David Stoklásek. „Měli jsme je i další kluky v tréninku, tak bylo dobré si je osahat a vidět jejich typologii. A třeba Stoklásek to zvládl výborně. Dobrá rozehrávka, silný v soubojích, takže zajímavý hráč,“ vysvětlil Pavel Hapal.

Po utkání opět musel zmínit zakončení. Gólu v prvním poločase byli blízko Kuzmanovič, Tijani, Šehič, nebo Šín, ale nic se do sítě prorvat nepodařilo. Buď zazářil gólman Michael Gergela, nebo zklamala vlastní nepřesnost. „To není možné,“ bědovali fanoušci.

Jediným úspěchem tak byla Jaroňova penalta. „Ukázalo nám to, že nás trápí stále koncovka, protože v první půli jsme měli tři čtyři šance, které jsme nedali,“ hodnotil Hapal.

„Celkově zápas splnil účel, chtěl jsem vytížit hráče, kteří neměli v mistrovských zápasech velkou minutáž. Proto musím poděkovat Hlubině za dobře připravenou plochu i Frýdku, že nám vyšel s utkáním vstříc. Soupeř byl houževnatý a kvalitní,“ pokračoval Pavel Hapal, který doufá, že v neděli bude moci nasadit i Ladislava Almásiho. „Trénuje s námi, byť s menšími úlevami, ale na nějaké minuty už by mohl být připraven,“ uzavřel šéf ostravské lavičky.

Příprava:

Baník Ostrava – FK Frýdek-Místek 1:0 (0:0)

Branky: 79. P. Jaroň z pen. Rozhodčí: Dedek – Jurajda, Šafrán. Diváci: 200.

Baník Ostrava: I. poločas: Hrubý – Sanneh, Bitri, Stoklásek, Šehič – Boula – P. Jaroň, Kuzmanovič, Šín, Chukwudi – Tijani. II. poločas: Letáček – Sanneh, Bitri (62. Měkota), Říha, Fleišman – Boula – Provazník, Miškovič, Buchta, P. Jaroň – Smékal. Trenér: Hapal.

Frýdek-Místek: Gergela - Velner, Coufal, Massaniec, Kostka - Rubý, Hykel (89. Šponer) - Kohut (68. Nevřela), Martiník (78. Němec D.), Janjuš - Střelec (60. Zupko). Trenér: Pištěk.