O brazilského křídelníka usiloval Baník už dříve, z Mladé Boleslavi ho ale loni přetáhla pražská Slavia, odkud po roční štaci dorazil na Bazaly letos v létě. A vyplácí se. V patnácti zápasech odehrál 1318 minut, vstřelil šest branek, na další dvě nahrál. A nemuselo zůstat jen u tohoto, protože svou aktivitou, kreativitou i technikou umí být nebezpečný ať už sám, nebo skrze přihrávku na spoluhráče.

Ewerton v Baníku ale pouze hostuje do konce sezony, byť s opcí na přestup, což je zásadní informace, jelikož před dvanácti měsíci byl v podobné pozici Srdjan Plavšič. Tento instrument v dohodě ovšem chyběl. Ovšem i tady je jedno „ale“. „V kontraktu je současně klauzule, že Slavia si do konce roku může hráče za určitou finanční kompenzaci stáhnout zpět,“ uvedl Baník v červnu, když oficiálně oznamoval příchod Ewertona.

Fotbalisté Baníku Ostrava (v modrém) v utkání 18. kola FORTUNA:LIGY na hřišti Hradce Králové.
Baník po Hradci: dvě tváře Tanka, návrat Klímy a derniéra Ewertona. A co terén?

Fanoušci občas klubu vyčítají, že klíčový hráč týmu není do silvestrovských oslav nijak pod kontrolou, nicméně je nutné podotknout, že ostré lokty vytasilo vedení třeba v případě Tomáše Riga. Slavia totiž při letním jednání původně nechtěla ani slyšet o tom, že by člen slovenské jednadvacítky do Ostravy neodešel jen hostovat. Takhle mohou Pražané pouze dorovnat případnou nabídku odjinud.

„Stran opce bylo jednání nejkomplikovanější a nejtvrdší. Ale jsme toho názoru, že v současné situaci by pro nás nebylo příliš koncepční přivádět takového hráče na hostování bez opce. Chtěli jsme mít jistotu, že pokud se mu u nás bude dařit a dostane se do své formy, budeme mít možnost ho za předem daných podmínek získat na přestup,“ komentoval angažování Ewertona v létě sportovní ředitel Baníku Luděk Mikloško.

Slavia má každopádně před sebou posledních pár týdnů na to, aby udělala, co třeba před dvěma lety jejich rival Sparta v případě Davida Lischky. Tehdy si ale letenský klub levonohého stopera stáhl na poslední chvíli pár dní před koncem roku, v momentě, kdy to nikdo nečekal. Slezané totiž rivalovi neprodali Yiru Sora.

Radost (zleva) Abdullahiho Tanka, Jiřího Klímy a Filipa Kaloče.
Žolík Baníku o nahrávkách Tankovi i zranění: Škoda, že končíme. Rasismus? Směšné

Fotbalisté Baníku Ostrava (v modrém) v utkání 18. kola FORTUNA:LIGY na hřišti Hradce Králové.Ewerton.Zdroj: FC Baník Ostrava

Zde ale podobný scénář těžko předpokládat, majitel Baníku Václav Brabec má se šéfem „sešívaných“ Jaroslavem Tvrdíkem nadstandardní vztahy. Co se ale teď bude dít? To minimálně na Bazalech nevědí.

BUDE SE JEDNAT

Úřadující vicemistr zatím své stanovisko a záměry nesdělil. I proto bude zajímavé dění krátce po nedělním utkání v Ostravě, kde Slavia odehraje duel 19. kola nejvyšší soutěže. Ewerton do něj zasáhnout nemůže. Je však zřejmé, že kouč Jindřich Trpišovský bude na toto téma po utkání tázán. A nabízí se jednání, které vrcholní představitelé obou klubů patrně povedou.

V této chvíli se nicméně počítá s tím, že Slavia Ewertona stáhne a obratem se pokusí prodat za solidní peníze dál do zahraničí. Že by ho využila pro své potřeby? Spíše nepravděpodobné.

„Uvidíme, nevím, jak Slavia zareaguje, protože je její hráč. Třeba si ho bude chtít stáhnout, možná nám ho tady nechá. Bude se o tom jednat,“ prohlásil trenér Slezanů Pavel Hapal v Hradci Králové po sobotním vítězství 3:2, na němž se Ewerton podílel gólovou hlavičkou a celkově aktivním výkonem. Jako obvykle.

Trenér Baníku Ostrava Pavel Hapal po vítězství v Hradci Králové.
Kouč Baníku: Tanko musí doladit koncovku, Klíma si řekl o základ. Co Ewerton?

Jihoameričan získal v týmu prakticky okamžitě silnou pozici a stal se tahounem. Byť je mu vyčítána určitá chamtivost, kdy často bere vše na sebe, tak pokud je na hřišti, málokterá ofenzivní akce Baníku se obejde bez jeho přispění. Navíc nemá hvězdné manýry. Oblíbili si ho i fanoušci.

Kouč Baníku Pavel Hapal ale v sobotu nabídl ještě jeden možný scénář. „Byl bych rád, kdyby s námi začal přípravu, a kdyby ne, tak klidně ať přijde před začátkem soutěže. Naše prostředí zná, je to profík, výborně trénuje, takže bude určitě připravený. Pokud tedy přijde,“ nastínil.

Fanoušci pochopitelně spekulují – a občas to zaslechnete i v zákulisí – nad variantou, že Ewerton zůstane v Ostravě a do Prahy poputuje Tanko. Pětadvacetiletého útočníka, který upoutal už ve druholigovém Varnsdorfu góly, rychlostí a povahou, by tak potkal podobný osud jako krajany Yiru Sora a Muhammeda Tijaniho. Teď to ale není ve hře. Podle informací Deníku nemá aktuálně Baník na Tanka oficiálně žádnou nabídku.

Útočník Baníku Abdullahi Tanko věnuje dres fanouškům.
VIDEO: Fanouškům dres, Klímu zve na večeři. Tanko hrdinou Baníku i při děkovačce

Fotbalisté Baníku Ostrava (v modrém) v utkání 18. kola FORTUNA:LIGY na hřišti Hradce Králové.Abdullahi Tanko.Zdroj: FC Baník Ostrava

„Teď nebudu nic komentovat. Má před sebou poslední zápas, pak chce jet v klidu domů na dovolenou, a až se vrátí, budeme se možná o něčem bavit. Každopádně je jasně nastavený, že zůstává v Baníku. Tím to hasne,“ řekl Deníku v úterý dopoledne Jiří Mika z agentury Global Ballgames, která hráče zastupuje.

„Fotbal je byznys, zájmem všech je vydělávat peníze. Těch je hodně v Arábii, tam bych se rád jednou podíval, abych hodně vydělal,“ vyjádřil se otevřeně v nedávném exkluzivním povídání pro Deník sám Tanko.

Nicméně už v minulosti Baník dal najevo, že v nejbližší době prodávat letní posilu zrovna nehodlá. „Pokud je zájem o naše hráče z top klubů, je to svým způsobem ocenění naší dobré práce. A kdyby pokračoval v takových výkonech, není pochyb, že by nějaký zájem mohl být,“ věděl Luděk Mikloško v polovině září, kdy Tanko měl na svém kontě tři ligové zásahy.

Fotbalisté Baníku Ostrava (v modrém) v utkání 18. kola FORTUNA:LIGY na hřišti Hradce Králové.
Pomsta rasistům! Tanko dvakrát v závěru udeřil a Baník veze z Hradce vítězství

Od té doby přidal další čtyři, navíc je neustálým nebezpečím pro obrany soupeřů, byť množství šancí zahazuje. Jako naposledy v Hradci, kde ale nakonec dvěma zásahy rozhodl o výhře Baníku. „Já být obránce, zblázním se,“ sdělil někdejší záložník Martin Lukeš Deníku.

„My s ním ale máme dlouhodobou smlouvu i plány. I osobně si myslím, že by mu pomohlo, kdyby tady byl delší dobu, protože má ještě na čem pracovat. Rozhodně takovým způsobem neuvažujeme, že by měl někam odejít. Vždyť sotva začal,“ dodával před třemi měsíci Luděk Mikloško.

„Jsem si jistý, že potenciál má ještě na minimálně jeden zajímavý přestup v Evropě. Pak půjde třeba do té Arábie,“ přemýšlel již dříve Mika. Vydrží tedy nigerijský rychlík na Bazalech aspoň do léta?