Dlouho dostával příležitosti po troškách. V Plzni čtrnáct minut, s Hradcem devatenáct, na Slavii sedmadvacet. V posledním týdnu už ale trenér Pavel Hapal nandal na záda jednadvacetiletého středopolaře mnohem více zodpovědnosti. S Českými Budějovicemi odehrál Rigo poločas a byl jedním z těch, kteří pomohli svým výkonem strhnout skóre na stranu Baníku.

Klíčovou roli měl v poháru v Hlučíně a tím vším si řekl o základní sestavu proti Mladé Boleslavi. Na úkor Daniela Tetoura, ale opět nezklamal, naopak. Mladík se stává tahounem. „Snažil jsme se jako střídající hráč přinést něco svého, což se mi zřejmě dařilo. Jsem rád, že jsme měl premiéru v základu, protože jsem na ni čekal dlouho, tak snad to tak bude pokračovat,“ vysvětloval si Rigo účast v zahajovací jedenáctce.

Martin Lukeš.
Lukeš: Na hráče alá Rigo se chodí, příkladný Almási. Kapitán Baníku? K zamyšlení

„V prvním poločase byla asi desetiminutová pasáž, kdy jsme trochu vypadli, ale jinak jsme celý zápas kontrolovali. Byla jen otázka času, kdy nám to tam padne. Díky bohu to vyšlo ve druhé půli a jsme za to rádi,“ hodnotil výhru 2:0 nad Mladou Boleslaví.

Ukázal tím, že nemusí být být využitelný jen do unavené obrany soupeře. Stejně jako Tanko, či Buchta. „Byl to záměr a dařil se. Já se snažím mít hru pod pod kontrolou a v hlavě do sebe netahat nějaký tlak. Snažím se hrát svou hru,“ popisoval Rigo s tím, že v nejvyšší soutěži se cítí výborně. „V hledišti je oproti druhé lize hodně lidí. Užívám si to,“ řekl muž, který poslední dva ročníky strávil jako kmenový hráč Slavie na hostování ve Vlašimi.

Aktuálně patří Baníku, byť Pražané mají na slovenského mladíka předkupní právo. Každopádně díky štaci o patro níž nabyl sebevědomí, takže v sobotu nebyl ve Vítkovicích nervózní. „To úplně nebývám. Vlašim mi za minulé dva roky dala svoje, teď se snažím ukázat kvalitu v první lize,“ prohodil Tomáš Rigo.

Fotbalisté Baníku Ostrava (v bílém) v duelu 7. kola FORTUNA:LIGY proti Mladé Boleslavi.
VIDEO: Legendy, choreo mladých, euforická děkovačka. Kulisa na Baníku, podívejte

V Ostravě podle svých slov zapadl po fotbalové i životní stránce. „Cítím se tu výborně. Přestěhoval jsem se tady i s přítelkyní, bydlíme tady. Ostrava se mi líbí,“ přiznala jedna z deseti letních posil. „Je tady spousta nových hráčů včetně mě, ale už si to sedlo, jsme rádi za poslední výsledky. Bylo potřeba, abychom se sehráli, což nějaký čas trvalo. Teď už jsme na správné vlně. Jen to udržet,“ přál si Rigo, přičemž si uvědomoval, že publikum je ve třetím největším městě Česka specifické.

„Ze začátku mi kluci říkali, že tady jsou diváci jiní, než v dalších klubech. Ale nevadí mi to, možná jsem rád, že všechny zápasy prožívají. Je to pěkný pocit, když vyhrajeme,“ usmál se Rigo, byť zároveň už stačil poznat hněv tribun, když jsou nespokojené.

„Jo, jo. Viděli jsme to minule s Budějovicemi v prvním poločase. Ale je to i o tom si soupeře dobře připravit, protože po přestávce se zápasy dají vyhrávat,“ dodal Tomáš Rigo.

Trenér Baníku Ostrava Pavel Hapal (vpravo).
Hapal o zlepšujícím se Baníku: Jen tvrdá práce, Frydrych mrzí. Volno se nekoná

Že nyní nepůsobí v Edenu a nerve se o místo v sestavě Jindřicha Trpišovského, ho netrápí. „Ve Slavii bych nedostal tolik prostoru jako tady. Tam je o hodně větší kvalita, takže jsem rád, že mohu být v Ostravě a hráčem Baníku,“ vylíčil, přičemž vyloučil, že by s dalšími slávisty Jakubem Markovičem, a Ewertonem byli v šatně oddělená skupinka. „Určitě nejsme. Držíme pohromadě všichni jako tým, je tady dobrá parta,“ poznamenal Tomáš Rigo.

Mimochodem, celý rozhovor probíhal v plynulé češtině. Na řeči mladého fotbalisty, jemuž je jedno, jestli v záloze nastoupí na pozici šest, osm, či deset, byste nepoznali, že je Slovák. „Už to celkem jde za těch šest let, co jsem v Česku. Docela jsem se jazyk naučil,“ přikývl Rigo. „Přepínám. S Čechy česky, se Slováky slovensky. Ale je pravda, že na Slovensku mě trochu tlačí, abych mluvil svým jazykem. Každopádně jsem si už zvykl,“ potvrdil Rigo.

Fanoušci Baníku Jan (vlevo) a Radek Mikušovi na zápase v Hlučíně a v pátém díle rubriky Deníku Nedaleko od Ostravy.
NEDALEKO OD OSTRAVY: Baník a zážitek? Jet na Spartu, skončit v Brně, líčí bratři

Teď musí přepnout na svou mateřtinu. A zrovna v Česku, jelikož slovenská jednadvacítka bude ve čtvrtek hrát přípravný duel v Uherském Hradišti. Rigo je v nominaci. „Snad se mi podaří Česko zlomit,“ zasmál se. „Určitě dám do hry všechno. Budu se snažit ukázat svou kvalitu a snad se udržím v sestavě Baníku i za dva týdny,“ přál si na závěr Tomáš Rigo, jehož bude zajímavé sledovat.

Může z něj být kometa sezony?