Můžete tedy zápas zhodnotit?
V první půli nás soupeř, byť si nevytvořil žádné šance, zlobil po ztrátě míče. V některých momentech jsme byli daleko od protihráče, nevycházely nám situace, že bychom zachovali větší klid, přesnost ve finálce, proto jsme se nemohli prosadit. To se ve druhém poločase markantně změnilo. Bylo to jiné, a i když nás Pardubice mohly potrestat po brejku, tak se hrálo víceméně na jednu bránu. Situace jsme si vytvořili, bohužel jsme je neproměnili.

Utkání 8. kola první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava - FK Pardubice, 11. září 2022, Ostrava. Nemanja Kuzmanovič z Ostravy.
VIDEO: Kuzmo, děkujeme! Baník i fanoušci se rozloučili s bývalou oporou

Berete tedy bod?
S bodem spokojený nejsem, s výkonem ano, protože mužstvo to odjezdilo do poslední minuty. Za to bylo odměněno skvělými fanoušky. Aspoň jsme udrželi neporazitelnost v domácím prostředí. Cítím, že se mužstvo herně každým zápasem zvedá.

Zmínil jste šance. Hrozili jste ale především střelami zpoza šestnáctky, dovnitř do vápna se vám nedařilo dostat. Proč?
Někdy jsme volili horší, nebo špatné řešení. Jury (Juroška) tam jednou dával Almásimu přihrávku pod sebe, možná měl volit nahrávku podél brány. Šíňas se tam také dostal, Kubala měl stoprocentní šanci z malého vápna. Je pravdou, že to bylo složité, protože soupeře jsme natlačili do vlastní šestnáctky, kde už není moc prostoru na prostrkávaný balon. Centrů bylo dost, bohužel nás to netrefilo. Takový zápas blbec, řekl bych.

Pardubická obrana fungovala dobře…
Ano. I ti mladí stopeři to tam všechno potrkali. Holt jsme na ně nevyzráli, ale co se týká statistiky, tak po celý zápas jsme byli lepší. Divákovi se musel líbit, i když skončil remízou. Být více branek, bylo by to ještě zajímavější. Ale i tak výborný.

Brankář Baníku Ostrava Jiří Letáček (vlevo) a trenér Pavel Hapal. V rohu bývalý gólman Petr Vašek.
Vašek o gólmanech Baníku: Být jednička v Ostravě? Sakra těžké. Hapal ho naštval

Mluvil jste o stoperech. Příběh Ondřeje Kukučky je známý. Fanoušci na něj pískali, byl proto pro vás tématem?
Ne, vůbec. On si příběh píše sám, jako každý z nás. Z pohledu Pardubic odehrál dobrý zápas, ale já se v průběhu utkání neměl čas na jednoho hráče soustředit, takže to je spíše otázka na něj. Vím, za jakých okolností z Baníku odcházel, ale jak jsem řekl. Každý si životní příběh píšeme sám.

Každopádně i díky jeho práci neměl tolik prostoru Tanko. Čím to bylo?
Možná tam v první půli byly dvě situace, kdy jsme prováhali přihrávku za obranu. Je to složité, když je kombinací zatlačíme k vápnu, najít prostor na prostrčení balonu. V první půli byly příležitosti, jak to řešit, ve druhé chyběla přesnější nahrávka od Jirky Bouly. Kdyby se povedla, mohl jít sám na bránu, nebo aspoň do situace jeden na jednoho.

Připomněl jste tutovku Filipa Kubaly. Museli jste ho utěšovat?
Ne, ne. Filip je výborný hráč, jeho výkon možná snižuje ta velká šance, kterou neproměnil, ale na druhé straně nám ve středu odklepl z jedničky spoustu míčů, umí si odskočit, uhrál mnoho situací, kdy jsme to potřebovali nahoře udržet, či zakrýt. Já myslím, že odehrál dobrý zápas. Ten gól přijde v dalším utkání.

Luděk Mikloško, sportovní ředitel Baníku Ostrava, 12. října 2022, Ostrava.
Mikloškův rok v Baníku: od vyhazovu Vrby, důvěru v Hapala, až po letní revoluci
Zdroj: David Hekele

Krásně se trefil aspoň Ewerton. Jde mu to tak i na tréninku?
On má výbornou střelu z dálky. Myslím si, že střela, ze které dal gól, je trochu silnější. Jednu mu chytil gólman, pak ještě další šla kousek vedle. O centimetry. Ale on je komplexní hráč. Umí prostrčit míč, má cit pro nabíhající hráče, dobrý centr…

Nicméně rezervy asi lze hledat v zahrávání rohových kopů. Měli jste jich deset, jeden signál vyšel, ale jinak by to chtělo větší nebezpečnost…
Já myslím, že jsme byli nebezpeční. V jedné standardce Lischkovi chyběl kousek, aby se k míči dostal. Zahrávali jsme je slušně, druhá věc je se v nich prosadit. Víte, jak to je… Vy berete nějakou statistiku, já vidím, co děláme na tréninku, kde míč směřuje tam, kam má, ale pak chybí jen se prosadit. To je škoda. Proto to tak vypadá, že jsme se neprosadili. Děláme na tom, víme, že by to chtělo více branek ze standardek, ale ve fotbale to tak je. Je období, kdy to tam nepadá, pak vám zase spadne téměř vše. Velmi silná je ve standardkách Olomouc, ale jen proto, že je to jediné mužstvo v lize, které blokuje hráče. Možná jsou v tom lepší, třeba je nad tím pouvažovat. Ale já říkám svůj pocit, třeba jste to z tribuny, nebo televize viděl jinak. Myslím si, že jsme to nekopali zle, jen jsme se neprosadili. A Pardubice to uskákaly. Bez chyby.

Nedaleko od Ostravy - fanoušek Baníku Petr při rozhovoru pro Deník.
NEDALEKO OD OSTRAVY: Baník mi organizuje život, říká fanoušek Petr. Jaký má sen?

Jak jste viděl penaltový zákrok Patricka Kpoza?
Myslím si, že ta přihrávka byla složitá, Kpozo to nemohl řešit hned odebráním toho prvního balonu. Pohybem se navázal… Nevím. Ještě jsem to neviděl, jestli došlo ke kontaktu. Spíše mě mrzí situace ze závěru, kdy Šíňas byl držený při svém zakončení. Ještě se na to musím podívat. Nemyslím si, že bychom v té cvíli vypnuli. Prostě přesná přihrávka za obranu, zrovna hráč to vycítil, šel do té mezery, tělo na tělo, kontakt a rozhodčí pískl penaltu.

Naproti tomu levák David Lischka se zabydlel na pozici pravého stopera, co říkáte?
Odehrál výborný zápas. Pasoval bych ho i na nejlepšího hráče. Hrál s velkým přehledem, byl tvořivý, dostával míče do meziprostoru, což bylo důležité. Výborný.

V zázemí stadionu jste se bavil s Radkem Kováčem, vašim kamarádem. Co jste si řekli?
Nějak jsme to zhodnotili, myslím, že jsme se oba trefili. Kovy mi říkal, že je to šťastný bod. Pogratulovali a popřáli jsme si, oba jsme chtěli vyhrát, ale mezi námi není žádná rivalita. Naopak kamarádství a přátelství. Jdeme dál.

Nedaleko od Ostravy - fanoušek Baníku Petr při rozhovoru pro Deník.
NEDALEKO OD OSTRAVY: Baník mi organizuje život, říká fanoušek Petr. Jaký má sen?

Je to pro vás jiné, když trenér soupeře je kamarád?
Před a po zápase je to jiné, protože si vyměňujete nějaký pohled, pobavíte se, než třeba s protějškem, který je o nějaké roky starší. Spíše ho respektuji. Pozdravíme se a soustředíme na svou práci. Tenhle týden jsme si nevolali, respektovali jsme to oba dva, ale jinak si po každém zápase voláme a prohodíme pár slov.

Základní část je za třetinou, jste v šestce. Spokojenost?
Spokojený jsem s tím, že si mužstvo sedá, výkony jsou lepší a lepší, a věřím, že v tom budeme pokračovat i po repre pauze. Teď dobře potrénujeme a připravíme se na další zápas. Teď ale něco hodnotit je zbytečné. Brzo. Jsme rádi, že jsme výš, ne jak v minulé sezoně, ale pořád máme na čem pracovat, zlepšovat se. Snad se nahoře udržíme co nejdéle, nejlépe po celou sezonu.

Odehrajete během reprezentační přestávky nějaké přátelské utkání?
Ne. Někteří reprezentanti odjedou, jinak budeme trénovat, za což jsem rád, že se můžeme v klidu chystat. Navíc nám hraje béčko.