„Oslava stého výročí tohoto velkého ostravského fenoménu je poctou všem fanouškům, kteří fandili a fandí Baníku v časech dobrých i zlých. Zároveň pocta všem zaměstnancům, kteří v průběhu sta let pro Baník, podotýkám dobře, pracovali. A pocta dvaceti signatářům, kteří před 99 lety 8. září 1922 založili SK Slezská v hostinci U Dubu,“ začal svou řeč.

Stejně jako další hosté z vedení města, kraje, či ministerstva kultury při setkání s novináři poukázal na fakt, že právě Baník je nejznámější ostravskou značkou. „Přeji Baníku, aby tomu bylo i nadále, lidé se s ním nadále ztotožňovali, aby tato značka byla jejich symbolem, a aby budil emoce nejen v Česku, ale i v zahraničí,“ podotkl Václav Brabec.

A co na fanoušky do září příštího roku vlastně čeká?

Knihu „My jsme Baník“ od Tomáše Šiřiny už klub odhalil. Vedle toho se příznivci mohou těšit na film „Nejlepší u nás“ (premiéra v listopadu) od tvůrců projektu Bez frází, výstavu Baník Expo ve Světě techniky v DOV (28. dubna až 31. října 2022), slavnostní zápas se soupeřem z elitních pěti evropských lig jako generálku na příští sezonu, či na Multižánrový festival na Slezskoostravském hradě (9. a 10. září 2022).

„A není to vše. Máme i několik dalších menších projektů,“ poukázal hlavní organizátor oslav Matěj Šturala na akce jako Baníkovská krev, historické utkání, esportové turnaje, ekologické aktivity, či turnaje akademie Baníku.

Klub také představil výroční logo, které se od obvyklého liší tím, že ho ozdobilo velké zlaté číslo „100“ značící stáří klubu, mající po stranách menší numera „1922“ a „2022“. Slavnostní dresy budou představeny v lednu. „Podzim se dohraje v aktuálních, jen budou doplněny právě o nové slavnostní logo,“ uvedl Šturala.

Na závěr své řeči Václav Brabec, který hodnotí kladně vstup svěřenců Ondřeje Smetany do sezony, přišel ještě s jednou myšlenkou. „Osobně si přeji, aby se Baník dočkal vlastního stadionu a slibuji, že dokud budu vlastníkem klubu, budu na tom pracovat,“ uzavřel Brabec.