Zatímco Ostravané slavili s kotlem a obíhali vítězné kolečko, on jen koukal a moc nechtěl věřit. Pavel Vrba utrpěl druhý debakl za sebou. Celkově za dva zápasy 12 inkasovaných branek. „Hodnotí se mi to těžce. Hráli jsme minulý týden s Plzní, výsledek byl, jaký byl. Dneska v Ostravě byl podobný, pro mě dvě rány,“ přiznal zkušený kouč v útrobách Městského stadionu ve Vítkovicích.

„Z mého pohledu jsme zaslouženě prohráli. Jestli výsledek přímo odpovídá hře, je otázka, ale naše defenziva je opravdu špatná. Plzeň i Baník toho dokázaly využít a trestaly nás,“ dodal Vrba.

Utkání 2. kola českého fotbalového poháru MOL Cupu: FC Hlučín - FCBaník Ostrava, 29. srpna 2023, Hlučín. Abdullahi Tanko z Ostravy.
Příběh komety Baníku: otec voják chtěl obchodníka. O čem Tanko sní a kdy brečel?

Naivní a nezodpovědné bránění Zlína poslalo Baník v úvodu do vedení gólem Ewertona. Pak se hosté zpevnili, působili kompaktně, moc toho favoritovi nedovolili a před pauzou udeřili. Nedůrazu a laxnosti soka využil ke krásné ráně z dálky Simerský.

„Dobře jsme začali, vstřelili gól, ale posledních patnáct minut nebylo ideálních. Měli jsme spoustu jednoduchých ztrát, řekl bych až hloupých, což nás stálo síly. Hráli jsme pomalu, zdlouhavě, Zlín toho využil,“ věděl trenér Baníku Pavel Hapal, který měl obavy, co s týmem gól udělá. Jak se ukázalo, byly zbytečné.

Pět minut po pauze vykouzlil Brazilec Ewerton nahrávku na Kubalu, který obstřelem vsítil první ostravský gól. Nedlouho poté se prosadil Rigo, vzápětí opět Kubala. Hotovo! V závěru zlínskou zkázu dokonal Tanko. „Trochu jsme si počkal, ale jsme moc rád, že to bylo před domácími fandy a mohl jsem si každou vteřinu oslavit,“ řekl po protržení střelecké smůly Filip Kubala.

Pochod fanoušků Baníku Ostrava před utkáním se Zlínem (23. září 2023).
VIDEO: Chachaři se deště nelekli! Baník, my jsme Baník, znělo Ostravou

„Hráče jsme v poločase nutili, že se musí víc nabízet, hrát rychleji, víc běhat. Myslím, že pak už to sneslo měřítka, které bychom chtěli. Druhý gól Zlín nalomil a třetí převrhl zápas na naší stranu,“ pravil spokojeně Pavel Hapal, jehož tým se navíc uzdravuje. „Nedat rychlý gól na začátku druhé půle, bylo by to zase těžké až do konce,“ věděl Kubala.

A co Pavel Vrba? Jak vnímá svou pozici? „Situace je složitá, výsledky nejsou. Vedení klubu musí rozhodnout, co se bude, nebo nebude dít,“ odvětil mimo jiné.

Luděk Mikloško, sportovní ředitel Baníku Ostrava.
Mikloško o přestupech Baníku i Kaločovi. Co schůzka ředitele s možným trenérem?

Hlasy trenétů po utkání:

Pavel Hapal (Ostrava): "Dnes jsme spokojeni. I když po dobrém vstupu a gólu posledních 15 minut první půle nebylo dobrých. Měli jsme hloupé ztráty, stálo nás to hodně sil, hra byla pomalá a Zlín vyrovnal. Nevěděli jsme, co to s námi udělá, ale druhá půle snesla měřítka. Druhý gól soupeře nalomil a třetí rozhodl na naši stranu. Pak už jsme hráli jenom my, vyšla nám střídání, které to oživila. V domácím prostředí hrajeme odlišně než venku, věříme, že i tam na to co nejdříve navážeme. Jsem taky rád, že se nám hráči uzdravují a kádr je skoro celý zdravý. Pro Kubalu jsou góly pochopitelně povzbuzení, ale on pracuje v zápasech i na tréninku, jenom nebyl odměněný. Teď dal dva krásné góly a hlavně důležité."

Pavel Vrba (Zlín): "Hodnotí se mi to hodně těžce. Hráli jsme minulý týden s Plzní, výsledek byl, jaký byl (1:7). Dnes v Ostravě a výsledek podobný. Pro mě dvě rány. Z mého pohledu jsme zaslouženě prohráli. Jestli výsledek přímo odpovídá hře, to je otázka, ale naše defenziva je opravdu špatná. Plzeň i Baník toho dokázali využít a potrestali nás. Po gólu na 1:1 jsme zvedli trošku hlavu, bohužel jsme brzy dostali třetí gól a ten, si myslím, nás srazil. Už jsme se nedokázali vůbec zvednout. Už ani herně jsme nebyli nebezpeční a Baník kontroloval utkání. Pak ještě přidal další góly a zaslouženě vyhrál."

Baník Ostrava – FC Zlín 5:1 (1:1)

Branky: 50. a 64. Kubala, 11. Ewerton, 57. Rigo, 82. Tanko – 38. Simerský. Rozhodčí: Radina – Nádvorník, Machač – Starý (video). ŽK: Pojezný – Janetzký, Fantiš. Diváci: 7786.

Baník Ostrava: Letáček – Ndefe (68. Juroška), Lischka, Pojezný, Kpozo – Buchta, Boula (68. Šín), Rigo (77. Kaloč), Ewerton – Tanko (83. Klíma), Kubala (68. Almási). Trenér: Hapal.

Zlín: Rakovan – Cedidla (61. Kovinič), Didiba, Simerský, Kolář – Reiter, Fantiš (85. Vukadinovič), Janetzký, Tkáč (72. Bužek), Pidro (72. Čelůstka) – Žák (61. Slončík). Trenér: Vrba.