Nelítají v oblacích, nekoukají, jak vysoko by jejich miláčci mohli být, a koho všeho nečekaně přeskočit, na další průběh soutěže ale mohou být dobře naladěni. Fanoušky Baníku Ostrava navnadily výkony svěřenců Ondřeje Smetana v úvodních dvou kolech FORTUNA:LIGY a dostaly je na kladnou vlnu.

Podobně je na tom také kouč mistrovského Baníku z roku 2004 František Komňacký. Za důležité považuje hned první střetnutí v Jablonci (0:1). Slezané byli třetímu celku nejvyšší soutěže vyrovnaným soupeřem.

„Klíčové to bylo pro sebevědomí mužstva. Určitě to bylo povzbuzení,“ míní Komňacký s tím, že od toho se odráželo i domácí pětigólové představení proti Zlínu (5:1).

„Překvapilo mě, jak Baník Jablonec místy přehrával, a jak si vytvářel šance. Samozřejmě těžko se usuzuje, jestli oba dosavadní zápasy a jejich výsledky byly způsobeny slabší hrou soupeřů, nebo naopak výborným výkonem Baníku. To asi ukáží až další kola, i když často to jsou spojené nádoby,“ připouští Komňacký.

„Po posledním výsledku ale lze usuzovat, že Baník je na tom herně dobře a nadějný výkon v Jablonci nebyl náhodný. Pokud takhle budou pokračovat, určitě se mohou ucházet o horní příčky za elitními kluby Spartou, Slavií a Plzní. Cesta do Evropy by tím mohla být solidně otevřena,“ dodává trenér.

Ostravané aktuálně dávají zapomenout na odchod klíčového obránce Patrizia Stronatiho do Maďarska, jehož plnohodnotně nahradil David Lischka. „Přiznám se, že ze ztráty Stronatiho jsem měl strach. Jak se povede Lischovi po něm zacelit tu díru, jak to zvládne. Baník si tím ale dobře poradil. Zatím,“ podotýká František Komňacký.

Vzápětí zmiňuje ještě jednu přidanou hodnotu na návratu odchovance. S Lischkou se zlepšila i hra směrem dopředu. „On i další obránci se podílejí na útočné fázi, pomáhají s rozehrávkou, snaží se něco vytvořit, k tomu Lischka teď dokonce vstřelil dva góly. To je slušný začátek,“ usmívá se někdejší asistent u národního týmu.

„Především pro Lischku je ale podařený úvod v Baníku velmi důležitý, protože přišel po, řekněme, nevydařeném angažmá ve Spartě. Přitom tak ještě relativně mladý hráč potřebuje ke svému růstu hrát, aby si věřil a byl osobností. Zvlášť u tohoto postu. A tenhle výkon mu rozhodně pomůže,“ je na závěr přesvědčený František Komňacký.