Po zimní přípravě, pár dní před startem ligového jara, si sedl v jídelně na ostravských Bazalech za stůl a začal mluvit. V rozhovoru pro Deník nejen o nadcházející druhé polovině sezony, v níž chtěl Baník zaútočit na elitní šestku, ale také o své budoucnosti. Hlavně o ní. Sám Filip Kaloč si byl vědom, že ho čeká možná průlomový půlrok. Nejen bitvy na ligovém poli, ale především zmíněné „malé Euro“.

Martin Lukeš
Lukeš: Buchta mě vysvobodil, výhra změní ráz sezony Baníku. Kubala? Stačí gól

„Může to tak být, podle toho k tomu přistupuji,“ prohlašoval na konci ledna, ačkoli jedním dechem dodával, že na vrcholný turnaj své mládežnické kariéry ještě nemyslí. „Bude to asi na mně, potažmo i na nás v reprezentaci, co na šampionátu předvedeme. Snad se to povede, protože vím, že v minulosti hodně kluků po turnaji přestupovalo ven, takže uvidíme,“ líčil tehdy Filip Kaloč krátce po tom, co podepsal novou smlouvu do léta 2026.

„Na druhé straně to nevnímám tak, že se musím já za každou cenu ukázat. Věřím, že nám to tam půjde jako týmu. A co přijde pak, to přijde,“ nechával téma otevřené třiadvacetiletý záložník.

Pro ligový Baník je Kaloč nedílnou součástí základní jedenáctky již několik sezon. V nejvyšší soutěži debutoval osmnácti odehranými minutami v říjnu 2019. Byl u výhry 4:0 nad Zlínem. Od té doby zasáhl celkem do 99 zápasů. Stovka je tak na dosah.

Utkání 4. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - FC Hradec Králové, 12. srpna 2023, Ostrava. Zleva David Buchta z Ostravy a František Čech z Hradce Králové těsně před rozhodující brankou.
Hrdina Baníku Buchta: Věděli jsme, že přituhuje. Na šajtli jsem si věřil

Jeho roli ještě zvýraznil příchod Pavla Hapala, který preferuje na rozdíl od jmenovce Vrby i dalších předchůdců rozestavení 4-1-4-1, v němž měl odchovanec Baníku pozici defenzivního záložníka jasně pod palcem. „Odehrál výborné utkání, protože držel prostor šestky. To v předchozích zápasech nebylo, když tam hráli ve dvou. Někdy se toulal na krajících. Teď to bylo ale výborné,“ hlásil Hapal loni v říjnu po své vítězné premiéře proti Slovácku.

Na mladíkově pozici nic neměnil ani fakt, že ne vždy se mu dařilo, tak trochu se svezl s výkony a výsledkovou mizérií celého Baníku. Jinak na tom byl ale záložník ve zmíněné jednadvacítce, kde v průběhu minulé sezony už výsadní postavení ztratil.

UBLÍŽILO MU EURO?

Mezi fanoušky i experty byla 190 centimetrů vysokému záložníkovi, který ve své pravačce disponuje doslova granátem, často vyčítána pomalost. Jak v pohybu, tak v práci s míčem. K tomu vlastnost spíše typického defenzivního záložníka, který sice umí vyhrávat souboje, odebírat míče, ale distribuce dál, zakládání, či rozvíjení útoků a akcí, to spíše nechával na kreativnějších spoluhráčích. Přitom tohle moderní fotbal od jeho postu vyžaduje.

Utkání 4. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - FC Hradec Králové, 12. srpna 2023, Ostrava. Zleva Tomáš Rigo z Ostravy, Ladislav Almási z Ostravy, David Buchta z Ostravy a Filip Blažek z Ostravy.
Baník po Hradci: konec půstu, síla žolíků i klid pro Hapala. Ale co rukopis?

Že by měl být konstruktivnější, si uvědomoval i sám. „Jo, jasně. Ale to také záleží na celkovém stylu hry toho týmu. Každý trenér chce něco,“ řekl Filip Kaloč ve zmíněném lednovém rozhovoru. „Za trenéra Hapala je to tak, že chce konstruktivitu odzadu, což bylo znát i teď v přípravě, která se mi líbila. Ve všech třech zápasech v Turecku. Já doufám, že mi konstruktivita chybět nebude,“ pokračoval před několika měsíci.

Drtivou část kvalifikace o Euro odehrál, v klíčové baráži s Izraelí však nastupoval jen ze střídačky. Na samotném turnaji pak byl v základu dvakrát, do jediného vítězného duelu s Německem vešel až v průběhu. Zní to možná divně, ale právě šampionát mu možná ublížil. Nezdá se, že by zaujal zahraniční skauty (tak jako většina tehdejšího týmu Lvíčat), zároveň do přípravy se zapojil později.

Myslí si to i někdejší záložník Baníku a klubová ikona Martin Lukeš. „Začátek sezony ho nezastihl ve formě. V Liberci to nebylo dobré, stejně jako od celého mužstva, a myslím, že jeho příprava tou reprezentací utrpěla. Určitě měl tréninkové manko a je možné, že to dodnes dohání,“ prozradil svůj názor na věc, přičemž podobně jsou na tom i další účastníci turnaje v ostravských barvách brankář Jakub Markovič a obránce Karel Pojezný.

Utkání 4. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - FC Hradec Králové, 12. srpna 2023, Ostrava. Trenér Ostravy Pavel Hapal takto slavil výhru 2:0.
Baník zachránil Buchta. Hapal: Nádhera, i když… Co obavy a výjezd do Edenu?

V LIZE 88 MINUT

Realitou je, že ze čtyř ligových zápasů nového ročníku nastoupil Filip Kaloč v základní sestavě jen ve zmíněném Liberci, kde byl střídán v 67. minutě. Následně závěrečných 21 minut absolvoval proti Slovácku, v Plzni a doma s Hradcem už celý průběh sledoval jen z lavičky. Suma sumárum, z možných 360 minut absolvoval jen osmdesát osm. Přednost dostává Jiří Boula, jemuž se vyvedla příprava a nyní v mistrovských střetnutích si drží svůj standard.

„My jsme se na základě prvního utkání nějak rozhodli. Myslím si, že hráči musí vědět, ať jim je dvacet, nebo třicet, že takový zápas jako v Liberci odehrát nejde. Sáhli jsme ke změně a myslím, že hra vypadá daleko lépe, jen se to neprojevuje výsledkově,“ vysvětloval trenér Pavel Hapal po prohře 1:3 na hřišti Viktorie.

Zdraví Kaloče údajně nebrzdí, je připravený do hry. Kdekoho pochopitelně napadne, zda není ve hře přestup jinam. Zvlášť, když právě Hapal přiznal v sobotu zájem o hradeckého Vojtěcha Smrže. Už na jaře se mluvilo i psalo o tom, že by Kaloče do svých služeb rády získaly rakouská Austria Vídeň a turecký Besiktas Istanbul. Podle informací Deníku nic takového ale na stole nebylo. Naopak reálně se na přelomu července a srpna ozval nejmenovaný klub z druhé belgické ligy, nicméně nyní je už několik dní ticho.

Martin Lukeš
Lukeš: Sudí v Plzni jako za starých časů, Baník hrou nezklamal. Hapal? Nevím

To koneckonců Deníku potvrdil i sportovní ředitel Baníku Luděk Mikloško. „Je to tak, před dvěma týdny tam nějaký zájem byl, ale od té doby to zůstalo stát na mrtvém bodě. Uvidíme, jestli se k tomu někdo vrátí,“ nastínil někdejší skvělý gólman.

V neděli míří Baník do pražského Edenu k bitvě s úřadujícím vicemistrem Slavií. Je otázkou, s jakou taktikou a v jakém rozestavení Slezané na favorita vyrukují, Kaloč by ale zde mohl prodat své defenzivní schopnosti. Dostane po měsíci šanci od první minuty a zakončí první stovku ligových startů? „Jako fanoušek bych chtěl Kaloče vidět na hřišti. Jako každého odchovance. Ale je to na trenérech,“ doplnil svůj pohled zpovzdálí Martin Lukeš.