Brzy mu bude sedmatřicet a stále provětrává obrany složené z o patnáct let mladších protihráčů. Kdo viděl jeho trefu v posledním ligovém utkání ve Zlíně, musel uznale pokývat hlavou.

Na snímky ze zápasu Zlín - Baník Ostrava se můžete podívat zde:

Lídr ostravského Baníku potvrzuje i v pozdním fotbalovém věku, že do starého železa rozhodně nepatří.

Svými góly táhne své kolegy k sezoně, kterou naposledy ostravští příznivci zažili v ročníku 2009/2010, kdy parta kolem Bolfa, Ličky či Lukeše obsadila v konečné tabulce třetí místo, pouhé dva body za mistrovskou Spartou.

Ostatně Barošova vizitka 53 gólů v české lize už něco znamená. Netřeba připomínat, že poslední mohykán zlaté generace fotbalistů kolem Nedvěda, Kollera, Šmicra, Poborského či Rosického se dokázal prosazovat i v anglické, francouzské nebo turecké lize.

Dávno je členem klubu ligových kanonýrů. Dal už 138 gólů! Mezi všemi dvaasedmdesáti legendárními střelci je jediný aktivní. Na Antonína Panenku ztrácí jediný gól. Pro srovnání - jeho dřívější parťák z útoku národního týmu pod Karlem Brücknerem, čahoun Jan Koller, se zastavil na čísle 180.

V hospodách na Ostravsku se teď fanoušci Baníku napůl z legrace, napůl vážně baví o tom, kolik branek dokáže tahoun mužstva v aktuální sezoně ještě vyprodukovat. Pokud bude zdravý, klidně by mohl atakovat první dvacítku historického pořadí, na kterou ztrácí „jen“ deset branek.

Jisté je, že pro ostravské fandy znamená jejich modla totéž, co pro slávisty legendární Josef Bican. A to přesto, že toho by z pověstného piedestalu ligových snajprů nedokázali srazit snad ani Messi s Ronaldem dohromady.

Jistě stojí za zmínku, že Bican hrál, stejně jako Baroš, ve „stínu“ stejné hlavní tribuny. Mladším ročníkům je třeba připomenout, že Pepi válel v polovině minulého století v Ostravě za Vítkovice.

Milan Baroš má však s Bicanem ještě jedno společné. Oba se dokázali prohánět po ligových trávnících ještě v pozdním fotbalovém věku. A samozřejmě - skórovat. Vždyť Bican střílel góly ještě v roce 1951, kdy mu bylo stejně let, jako bude za měsíc Milanu Barošovi.

Mimochodem, ostravský Baník se může pyšnit vícero unikátními střelci, kteří se do vybrané společnosti ligových kanonýrů prosadili. Není na škodu připomenout Václava Daňka (196), Miroslava Wiecka (174), Jiřího Křižáka (130) a Vernera Ličku (103). Na jakém čísle se zastaví „Bary“?