Kromě výhry 3:1 nad Mladou Boleslaví ho v sobotu hřál i gól a asistence, kterými se na triumfu Slezanů podílel. „První zápas byl velká bída, takže jsem rád, že jsme teď podruhé za sebou doma vyhráli,“ oddechl si dvaatřicetiletý stoper.

Tým si šel pro tři body od úplného začátku utkání. „Chtěli jsme je, podle toho to tak vypadalo. Až na pár pasáží,“ uvedl. „Třeba v prvním poločase, kdy nás na chvíli Boleslav zatlačila, ale ve druhé půli si myslím, že jsme byli dominantní. Jen je škoda toho posledního gólu,“ mrzelo Michala Frydrycha snížení v závěru.

Třikrát jste se prosadili hlavou. Čemu to přičítáte?

Konečně jsme využili náš potenciál, že výšku a hlavičkáře máme, protože v předchozích zápasech nám v tomto pořád něco chybělo. Buď jsme tam byli pozdě, nebo míč letěl někam jinam. Teď se to sešlo a doufám, že toho budeme využívat po zbytek sezony. Může to být naše velká zbraň.

Byly první dvě branky po rozích nacvičenými signály?

Trénovali jsme to od začátku sezony, ale ne vždy se to sešlo v zápase. Někdy chybí půlkrok, jindy vás dobře odblokují, ale dneska se to sešlo. V místech, kde jsme měli být, jsme byli včas.

Můžete přiblížit svůj gól, kterým jste vy otevřel skóre?

Na poslední chvíli jsem křikl na Laca (Almásiho), protože jsem viděl, že je v záklonu a já měl o něco lepší postavení. Pustil mi to a já to dal dobře křížem na druhou stranu branky. Jsem rád, že to pomohlo, mohli jsme se uklidnit. Ten druhý gól od Flajšiho (Fleišmana) nás uklidnil ještě víc a pak už fotbal vypadal daleko lépe. Bylo to klidnější.

Přitom chvíli předtím jste za stavu 0:0 tečoval střelu Pecha do protipohybu brankáře Laštůvky. Nezatrnulo vám?

Dneska tam bylo víc střel. V prvním poločase jsme Boleslav na naší pravé straně pouštěli do nebezpečných akcí. Když se tam dostala, snažili jsme se střely zablokovat. Ode mě, jedna nebo dvě, tam taky šly blíž k bráně. Takhle po teči to kolikrát může být ještě daleko nebezpečnější, Lašty to ale dokázal chytit. Jsem rád, že to tak dopadlo a gól jsme nedostali.

Pavel Hoftych, trenér Mladé Boleslavi, řekl, že ho štve, jak Laštůvka pořád a tak dobře chytá. Jaké to je mít takového gólmana za sebou?

Velká zkušenost, přenáší na tým klid. Všichni víme, v jakých situacích je silný a strašně nám pomáhá. My jsme jenom rádi. Je to i motivaci pro mladší kluky, aby se snažili na Laštyho dotahovat. Pořád je to náš nejlepší gólman, pomáhá nám v zápase, když je nějaký krizový moment, tak ho vyřeší. Chytí, vyrazí, je to velká pomoc v bráně.

Dokáže být i nepříjemný, že?

To je věc, která některým brankářům možná i trochu chybí. Ta starší škola umí nejen obránce pořádně zpucovat. Vidí hru z brány, dokáže předat obráncům, co my v tu chvíli ne úplně dobře vidíme. Vyhání nás z obrany, říká nám, kde nás chce mít lépe postavené. To je důležité. Ono to třeba z tribuny může vypadat, že na nás řve nějaké… že nám dává čoud. (usmívá se) Ale dává nám konkrétní informace, které nám pomáhají v další části zápasu.

Po brance na 3:1 předával informace, nebo to byl čoud?

(zasměje se) To jsme dostali čoud, protože to byl zbytečný gól. Už nejsme úplně mladé mužstvo, takže bychom si to měli lépe pohlídat a předejít zbytečným ztrátám. Nepohlídali jsme si náběh, byli jsme roztažení, už jsme si mysleli, že to dokombinujeme až do závěrečného hvizdu. Mohli jsme pomoct Laštymu k čistému kontu, ať má nulu navíc. Tady na tom budeme muset asi ještě zapracovat, ať závěry zvládáme lépe. Boleslav ještě na poslední chvíli ucítila šanci, to nás pak dostává pod tlak a je to zbytečné. Mohli jsme dát gól na 4:0, nevím, jestli to vychytal brankář, nebo kdo to zablokoval. Výsledek ale mohl být ještě hezčí.

Jednou jste měli štěstí po ráně Ondřeje Karafiáta do tyče. Co jste na tu bombu říkal?

My víme, že Ondra má dobrou střelu. Měli jsme tam proti němu dříve vystoupit, nenechat ho to tak dlouho navádět. Úplně nám to tam nevycházelo a nikdo nešel proti němu. Měl klid a využil toho. Chyběl jen kousek, aby z toho byl gól. Příště si to musíme lépe pohlídat.

Byl to nejlepší výkon týmu v sezoně?

Do obrany to možná mohlo být podobné na Spartě (1:1), kde jsme to ubránili. Komplexně to ale byl jeden z těch lepších, možná nejlepší. Ale nechci to takto hned po zápase hodnotit, ještě jsem to neviděl na videu. Byly tam dobré věci, rychlé přepínání, spousta vybojovaných míčů po ztrátě. Bylo to i takové agresivnější, takže to k nejlepšímu zápasu mělo blízko.

Co se vlastně změnilo, když Pavla Vrbu nahradil na pozici trenéra Pavel Hapal?

Vždy se něco změní. Každý trenér chce po hráčích něco jiného, má svoji představu. Nevím, jak to teď zhodnotit. Co bylo, nebo nebylo předtím špatně, a co je teď jinak. Spíše tam byl impulz, že po nás trenér chtěl nové věci, chtěl nás dostat nás na pozitivnější vlnu, ať nejsme tak skleslí z výsledků. A povedlo se to. Tým, když přijdou výsledky, je hned sebevědomější a lépe se mu daří, už není pod takovou dekou. Tady v tom nám to mohlo trochu pomoct.

Pavel Hapal po nástupu říkal, že chce vidět baníkovské srdce a bojovnost. Je to na hřišti?

Samozřejmě, že když jsou výsledky lepší, je to lépe vidět. Ale když se člověku nedaří, pořád tam chce srdce dát. Ne vždycky to ovšem jde tak, jak si představuje. V normálním životě se chce také někdy člověk cítit lépe, ale něco tomu chybí a nejde to. Jsem rád, že minulé zápasy se nám tohle podařilo zase na hřiště přenést a že lidi z fotbalu mají větší radost. Mohou chodit a užívat si ho více, než když jsme doma prohrávali.

Cítíte se lépe i vy sám?

Sám za sebe můžu říct, že jsem nebyl spokojený se svými výkony od té doby, co jsem přišel. Bylo to pro mě těžké. I návrat jsem si představoval od začátku jinak. Člověk se snaží trénovat, pracovat, aby se to zlepšilo. Jsem rád, že jsme vyhráli a mohl jsem týmu přispět aspoň gólem a asistencí. Doufám, že se bude zlepšovat celkový výkon a i já se budu cítit lépe a lépe na hřišti.

Je výhra a výkon s Mladou Boleslaví povzbuzením před Slavií?

Tohle vítězství je povzbuzení, protože jsme získali tři body a zase jsme se posunuli v tabulce o něco výše. Všichni jsme před sezonou očekávali, že budeme hrát o vyšší příčky, ale začátek sezony nám nevycházel tak, jak jsme si představovali a musíme to teď dohánět. Víme, že se tam soupeřům úplně nedařilo, Slavie je doma docela dominantní. Musíme se dobře připravit, abychom ji co nejvíce potrápili a pokusili se přivést příznivý výsledek. Aspoň bod. Třeba u standardek jsme ukázali, že to může být naše zbraň, tak doufám, že z toho můžeme něco vytěžit.

Můžete čerpat z toho, co povedlo třeba v Plzni?

Čerpat můžeme, ale Slavia hraje jiný fotbal, než Plzeň, takže to bude o něčem jiném. Trenéři nám ukážou, co po nás budou chtít, a bude na nás, co předvedeme na hřišti. Pro mě to bude zajímavý zápas. Rád se tam vrátím po dvou letech, i když to nebude jednoduché.