Každý z regionálních rivalů má své starosti. Baník se snaží o první účast v evropských pohárech v éře majitele Václava Brabce. Zatím je mužstvo kouče Pavla Hapala po sérii tří vítězství čtvrté, což by po skončení nadstavbové skupiny s jistotou stačilo na domácí bitvu proti vítězi prostřední skupiny.

Pokud však Plzeň postoupí přes Zlín do finále MOL Cupu, kde už čeká pražská Sparta, přesune se tato konfrontace na pátý celek tabulky a čtvrtý půjde rovnou do předkola Konferenční ligy.

Fotbalisté Baníku Ostrava (v modrém) v utkání 27. kola FORTUNA:LIGY v Jablonci.
Proč je Baník čtvrtý: kvalita, Hapalova mentalita i soupeři. Co štěstí v. smůla?

Naproti tomu patnáctá Karviná už nyní ví, že v květnu bude svádět tvrdé bitvy o záchranu v poslední skupině. Podruhé v sezoně vyměnila trenéry, mužstvo pod taktovkou Lubomíra Vlka a Marka Bielana uhrálo ve třech zápasech čtyři body.

Favorit je tak daný, což by mělo umocnit ještě domácí prostředí a fakt, že o zápas je zájem, který v minulých dnech atakoval hranici deseti tisíc. Baník svou vizuální kampaň k derby pojal v hornickém stylu a vyhlásil cíl překonat dosavadní rekord na zápasech s Karvinou, který je 11 002 diváků.

„Lidé reagují pozitivně a všechna čísla z předprodeje nasvědčují tomu, že tenhle rekord v návštěvnosti se podaří překonat. Vstupenky jdou na odbyt velmi slušně. Věříme, že bychom mohli ale atakovat i hranici dvanácti tisíc diváků,“ řekl Deníku tiskový mluvčí Baníku Marek Lorenc.

Pro vysokou návštěvnost mluví i příznivá předpověď počasí, v neděli má být hezky a klub připravuje i další doprovodné akce včetně oblíbené food zóny, která se otvírá ve 13 hodin.

Fotbalisté Baníku Ostrava (v modrém) v utkání 27. kola FORTUNA:LIGY v Jablonci.
Prokletí v Jablonci Baník prolomil. Kde ale nevyhrál už léta? Podívejte se

„HORNÍK“ LAŠTŮVKA, „LITR“ MAJITELE

Stejně jako na podzim se do hecování lidí, aby dorazili na stadion, pustil i Jan Laštůvka. „Zdař Bůh, karvinští chachaři. Nezapomeňte, v neděli jdeme spolu na šichtu. Ve 14.30 na sektoru. A synci, šály sebů,“ hlásil ve videu na sociálních sítích bývalý brankář obou klubů v oděvu navozující hornickou tématiku střetnutí.

Chachaři pak zveřejnili video, kde se zástupci Baníku od recepční, přes hráčskou kabinu i realizační tým, PR a marketing oddělení, až po vedení akademie či celého klubu skládají do čapky na choreo. Svou tisícovku k dílu přiložil i majitel Václav Brabec. „Dám vám litr. Doufám, že je to na vlaječky, ne na pokuty,“ vyzval s úsměvem fanoušky.

„Já doufám, že se Ostrava konečně pořádně na*ere a naplní stadion ve Vítkovicích,“ přál si v týdnu bývalý kapitán Baníku a legenda Martin Lukeš.

Martin Lukeš.
Lukeš: Schůzka Hapala vybičovala, Baník za ním jde. Kpozo? Rezervy i potenciál

To se tedy nejspíš povede. Teď bude na hráčích, který z táborů se bude radovat na hřišti. Jistota ani v těchto derby neexistuje. Řada fanoušků FCB má možná stále před očima dva roky starý zápas, v němž Karviná šokovala Ostravu třemi góly během úvodních 27 minut a vítězstvím 3:1. Nebylo divu, že se na Baník ve Vítkovicích pískalo. „To se nesmí opakovat,“ má jasno Lukeš.

Pikantností je, že duel proti sobě svede i rodiny, byť ne přímo na hřišti. V realizačním týmu Karviné působí Michal Papadopulos s Radimem Grussmannem, jejich otcové Tanas a Alois jsou zase v klubových strukturách Baníku. Na podzim, kdy Ostrava vyhrála v Karviné 3:1, shrábl Tanas Papadopulos od syna pivo. Kdo se bude radovat tentokrát?