Podle slov sportovního ředitele Luďka Mikloška šlo v případě Laštůvky a Kuzmanoviče o složité rozhodnutí. „Víme, jak dlouho tady oba kluci jsou, speciálně Honza, který v Baníku začínal už jako dorostenec, získal tu titul a je to skutečně hráč, kterému na Baníku záleží. I Kuzma už je tu více než pět let, taky pro klub odvedl spoustu dobré práce. Bylo to pro nás hodně těžké. Ale věk se nedá zastavit a my cítíme, že je třeba kádr už začít trochu omlazovat,“ řekl bývalý skvělý gólman Mikloško.

Utkání 3. kola nadstavby první fotbalové ligy, skupina o záchranu: FC Baník Ostrava - FK Teplice, 21. května 2023, Ostrava. (zleva) Muhamed Tijani z Ostravy.
O Tijaniho z Baníku má zájem Slavia. Požadavek 60 milionů? Tvrdík se tomu vysmál

Jan Laštůvka má v Baníku platnou smlouvu a od klubu obdržel nabídku na další spolupráci. „S jeho kariérou a zkušenostmi a vztahem k Baníku bychom o něj samozřejmě nechtěli přijít. Je to ještě na dalším jednání mezi námi a Honzou, i on má nějaké své představy, ale byli bychom velmi rádi, kdyby tady zůstal,“ řekl Luděk Mikloško.

„Vzal jsem si nějaký čas na rozmyšlenou. Potřebuju si to sám pořádně promyslet, jestli budu pokračovat, nebo se vydám jiným směrem,“ řekl čtyřicetiletý kapitán Baníku.

Luděk Mikloško, sportovní ředitel Baníku Ostrava.
Mikloško o sezoně Baníku: Už jsem se chystal na baráž. Vyhazov Hapala? Hloupost

Rovněž Nemanja Kuzmanovič je v Baníku pod smlouvou až do příštího léta. „Je to všechno otázka dalších jednání. Ctíme fakt, že Kuzma u nás má stále platný kontrakt a proto jakékoliv další kroky musí proběhnout v oboustranné shodě klubu a hráče. Pokud by dostal pro něj zajímavou nabídku, nechceme mu dělat žádné problémy. Ale jak říkám, je to otázka dalších jednání. Velmi rádi bychom se pak s oběma hráči adekvátně rozloučili na stadionu společně s fanoušky při ligovém utkání,“ dodal Luděk Mikloško.

Ve stejný den došlo naopak i na oznámení posily. Stal se jí útočník Abdullahi Tanko z druholigového Varnsdorfu. O tomto možném transferu Deník v minulých dnech informoval. Krajní ofenzivní hráč zaujal ve druhé lize nejen výkony a střeleckou potencí, ale také dynamikou a rychlostí, která je jeho charakteristickým herním znakem.

Cadu.
Baník uplatnil opce, hotovo ale není. V jednání i střelec, Cadu čeká na trenéra

„Sledovali jsme jeho výkony ve druhé lize a je velice zajímavý hráč. Je skvěle rychlostně vybavený, má tah na bránu, je přímočarý. Jeho zápasová data jsou srovnatelná s Yirou Sorem, pokud jde o běžeckou stránku. Navíc se velmi rychle dokázal adaptovat v českém prostředí. Jak se více a více prosazoval, tak rostl zájem dalších klubů z první ligy. Byl to nakonec celkem boj, ale získali jsme ho do našich služeb,“ pochvaloval si Luděk Mikloško hráče, který je v Evropě už šest let a před příchodem do Varnsdorfu působil dlouho v Portugalsku, například v Chávesu a Gil Vicente.

„Těším se, že jdu do první ligy a do klubu, který má takovou diváckou podporu. Doufám, že se v Baníku dokážu prosadit a mužstvu pomůžu góly i svou hrou. Vím, že už se tu pár kluků z Nigérie prosadilo a chci být dalším z nich,“ prohlásil Abdullahi Tanko.