Bylo to pro deset tisíc lidí velké napětí, jestli tento krok už svěřenci Pavla Hapala zvládnou. Několikrát během sezony Baníku nahrávaly výsledky ostatních, jako kdyby nikdo do "čtyřky" ani nechtěl. Jenže pak ovšem sám selhal. Mohli bychom si tady vyjmenovávat řadu zápasů, kde měl uspět a v tabulce by si pomohl. Zejména doma. Pardubice, Jablonec, Olomouc, Bohemians, Karviná, Liberec, v nadstavbě Mladá Boleslav…

Fotbalisté Baníku Ostrava (v bílém) v utkání 5. kola nadstavby proti Slovácku. Ještě před zápasem svůj postup do druhé ligy oslavili s fanoušky hráči B-týmu.
Chce větší kvalitu i konkurenci. Kouč Baníku: Snad jsem fanouškům blíž. Zůstane?

Jen pro zajímavost. Ve Vítkovicích Slezané jen s těmito protivníky získali v základní části čtyři body. Venku třináct! Nekonečné množství ztrát, bez nichž mohl být v Ostravě klid už dávno. Takhle si fanoušci „užili“ nervy až do konce. Navíc se rozevřely nůžky mezi elitní trojkou a zbytkem ligy. Považte. Rozdíl dvaceti jedna bodů mezi třetím a čtvrtým? Nebo odstup čtvrtého od mistra ve výši 38 bodů? V tom bude česká liga patrně unikát.

Právě razantně zmenšit obří díru od čela tabulky, to by měl být pro Baník úkol pro příští ročník. Nejen zachovat současnou pozici, což zároveň nebude automatické. Ano, ústup se čeká u Slovácka, ale ambiciózní bude znovu Mladá Boleslav, rozjet se chce s novým vedením Liberec, zajímavě vypadá Hradec Králové, vyletět může někdo jiný. Tak jako loni Bohemians.

Svědomitý pohled na situaci vyjádřili i trenér či hráči. „Evropu nehrajeme jen za sebe, ale za Česko, koeficient. Že to tady nebylo 14 let neznamená, že jsme vyhráli a to stačí. Nestačí. Chceme pokračovat dál,“ prohlásil útočník Filip Kubala. „Je to čtvrté místo, není to ani žádná medaile. Před námi je spousta práce, není to nic, co bychom měli úplně oslavovat,“ řekl stoper Michal Frydrych. Pavel Hapal zmínil nutnost posílení.

Do oslav se už na stadionu pustili nejen fanoušci, ale také majitel Václav Brabec.
VIDEO: Emoce i slzy, Brabec s hráči na tribuně. Baník slaví návrat do Evropy

Baník na jaře vyhrál pouze dva domácí zápasy, přesto míří do Evropy. Rovněž paradox. Pohárový úspěch by nyní měl být vzpruhou především pro fanoušky a majitele. U jedněch, že ty tisíce kilometrů na dálnici a železnici neabsolvují nadarmo, že úspěch není nereálný. U druhého, že i po osmi a půl letech lít do klubu peníze dává nějaký smysl a může to přinést krásné emoce. Pro všechny ostatní v klubu by tato sezona měla znamenat jediné: Neusnout a ještě přidat!