Chvíli se zdálo, že tato absence nebude citelná, jak se obecně předpokládalo. Baník byl v prvním poločase nebezpečný. Hráči věděli, že si tentokrát musí poradit sami. Byli v pohybu, aktivní, kombinovali a dostávali se do zakončení v nadějných pozicích. Je otázkou, jak by to dopadlo, kdyby Tanko zužitkoval některý ze svých úniků, především pak nájezd po špatné rozehrávce Doskiho, potažmo kdyby Buchta s Rigem, či Šín mířili ze svých možností lépe.

Trenér Baníku Ostrava Pavel Hapal.
Zklamaný kouč Baníku: Špatná řešení, mrzí druhá půle. Ewerton? Nebylo to o něm

Samozřejmě i tohle je silná stránka absentujícího hosta ze Slavie. Přesnou střelu s takovou razancí nemá v lize každý. Ale pohyb například Matěje Šína byl tím, co dokázalo Ewertona v té době nahradit. Jenže…

Vše platilo právě jen v prvním poločase. Nebo spíše do první branky Slovácka. Poté už zůstalo jen u náznaků. Baníku scházelo vůbec založení akce, a když už se něco podařilo, vše zhatila bídná finální či předfinální nahrávka, která by občas zajímavé brejky proměnila ve vyložené příležitosti. A také schopnost jednotlivce, když se týmu přestane dařit a spadne mu řetěz, strhnout ostatní individuální akcí, neotřelou přihrávkou, či přesným zakončením. Být motorem zálohy i celého mužstva bez ohledu na průběh hry, nebo skóre. To jsou další přednosti, kterými se Ewerton vyznačuje.

Petr Němec měl velkou zásluhu na slavné éře Baníku Ostrava v sedmdesátých a osmdesátých letech. Nyní trénuje Proboštov v severních Čechách, kde dlouhodobě žije.
Legenda Baníku o slavné éře: Za Ostravu bychom dali život. Stadion? Spíše metro

Trenér Pavel Hapal sám prohlásil, že výkon Baníku nebyl o tom, že mu Jihoameričan chyběl. Ukázalo se, že to jde i bez něj, což je pro vedení i trenéry potěšující vzhledem k tomu, že určitě nenastoupí 17. prosince proti Slavii, která si ho navíc v zimě může stáhnout zpět do Edenu.

Na druhé straně další taková individualita, nebo vůdce směrem dopředu, v kádru Slezanů není. Je možné, že být Ewerton na hřišti, onen řetěz by Baníku nespadl, případně právě on by ho dokázal zpátky nahodit, druhý poločas by vypadal jinak a Slezané by v Uherském Hradišti něco urvali. To je ale jen povéstné 'kdyby'. Zda by to byla pravda, se už nedozvíme…