Je to totiž jednoduché: lze předpokládat, že trio Slavia, Sparta, Plzeň si rozdělí tři čelní pozice ligové tabulky a půjdou do letních kvalifikací evropských pohárů. Mistr do Ligy mistrů, další dva do Konferenční ligy. Česko má ale ještě jedno místo, to primárně připadá vítězi MOL Cupu.

Jaroslav Svozil z Baníku Ostrava inkasuje jednu ze svých tří žlutých karet v sezoně.
Žluté nebezpečí nad Baníkem. Mimo už je Kuzmanovič, dalších sedm opor v ohrožení

Pokud by ale držitelem druhé nejcennější tuzemské trofeje byl jeden z elitní trojky, patřil by tento post čtvrtému v pořadí. A zde upínají své naděje fanoušci Baníku, jejichž miláčci v soutěži nefigurují po říjnovém vyřazení od Hradce Králové.

Má to však své trhliny. Plzeň vypadla již na podzim a pražská „S“ svedl los už pro čtvrtfinále. „Pokud postoupí Slavia, věřím, že to celé vyhraje. U Sparty o tom tak ale přesvědčený nejsem.“

Martin Lukeš na snímku uprostřed.
Baník může jít výš, fanoušků je mi líto. Sedm let vězení je moc, prohlásil Lukeš

Když jste se bavili v minulých dnech, či týdnech s některými fanoušky Baníku, i tento názor zazníval. Důvod? Sparta je schopna porazit hlavního soka, ale pak v dalším kole „bouchnout“ v roli jasného favorita. To se Slavii zdaleka tolik nestává.

„Černý scénář“ se ale naplnil. Po středečním duelu zbyla v osudí jen Sparta. Pokud Slezané neprožijí epické jaro, a zároveň někdo z vedoucí trojky naopak hororové, aby se FCB vyhoupl výš než na čtvrté místo, budou muset na Bazalech alespoň v poháru držet palce rivalovi z Letné. Totiž i varianta, že do trojky pronikne Slovácko, a zároveň by ovládlo pohár, není pravděpodobná.

Utkání 15. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Viktoria Plzeň, 20. listopadu 2021 v Ostravě. David Lischka z Ostravy, Jiří Fleišman z Ostravy, Pavel Buchta z Plzně Filip Kaloč z Ostravy.
Úvod jara Baníku: posily zaujaly, účinné standardky a faktor střelce. Co chybí?

Baník i fanoušci mají jasný úkol. Dotlačit ligu ke čtvrtému fleku a pak věřit. A fandit. Spartě. Je otázka, co je těžší. Obměkčit by fandy mohl alespoň fakt, že její střídačce šéfuje Pavel Vrba, jehož by nejeden baníkovec v klubu rád někdy ještě viděl. A také to, že jiná cesta do Evropy letos pro Slezany (nejspíš) nepovede.