Předchozí
1 z 8
Další

NEBÝVALE KRITICKÝ TRENÉR

Patří k trenérům, kteří kritikou do vlastních řad šetří. Před novináři vidí, nebo spíše zmiňuje, daleko více pozitivní věci, nechce hráče dostávat pod tlak. Výkon v prvním poločase ale nenechal klidného ani Pavla Hapala. „Jsem samozřejmě naštvaný, protože první půle byla katastrofální. A nemusela být. Neměli jsme pohyb, prohrávali osobní souboje a velmi naivně jsme bránili,“ prohlásil. „Takhle se liga hrát nedá, ať je tady deset, nebo patnáct nových hráčů, tak tam musí být větší odvaha a bojovnost na hřišti o každý míč. Ve všech řadách,“ dodal Pavel Hapal.

NERVOZITA A POMALOST

Luděk Mikloško si od výrazného posílení sliboval rychlost. V prvním zápase byl ale vidět spíše opačný efekt, což po zápase zmiňovali Pavel Hapal i Daniel Tetour. „Nevím, nevím, čím to je. Chystali jsme, že budeme hrát rychle směrem dopředu, po zisku míče hned nahoru, snažit se soupeře překvapit rychlou hrou, ale my hráli přesně opačně. Vše bylo pomalé, zdlouhavé, vše trvalo, v některých situacích nám odjela nesmyslně noha, nebo jsme si nechali soupeře přiblížit tím, že místo dvou doteků jsme hráli na tři. Z toho to vyplynulo,“ láteřil Pavel Hapal.

JEN SYSTÉM? NIKOLIV

Baník za stavu 0:2 přešel z rozestavení se třemi zadáky na čtyři a zlepšil se. Zejména v defenzivě. Že by však vše bylo jen o systému? To určitě ne. Daleko více o osobní zodpovědnosti. Důkazem toho je druhý gól, kdy není chybou rozestavení, že dva bránící hráči (Blažek a Kaloč) stojí u jednoho soupeře, zatímco druhého – úplně volného – mají za zády. Navíc podobných momentů, kdy stačilo včas reagovat na pohyb protivníka, měla defenziva v první půli mnohem víc.

OBSTÁL JEN MÁLOKDO

„Jediným hráčem, kterého pochválím, je Kubala, který odehrál výborný zápas,“ uvedl Pavel Hapal. Ani letní posila z Hradce Králové nezářila, aspoň byla v první půli blízko trefě, mířila ale jen do břevna. Ale co další? Filip Blažek hořel, další stopeři Bitri s Lischkou prohrávali ohromné množství soubojů. Střed hřiště jako by nebyl, v křídelních prostorech – až na pár Kpozových výjimek – vládl také Liberec. Jistotou neoplýval ani gólman Jiří Letáček, o jehož podílu na první brance lze diskutovat, Ladislav Almási v útoku se se štěstím objevil v tutovce, ale jinak nic. Ve hře téměř nebyl, a když ano, buď byl nepřesný, nebo fauloval, a pak se hádal se spoluhráčem.

OŽIVENÍ ZE STŘÍDAČKY

Jedno z mála pozitiv. Hráči jako Abdullahi Tanko, nebo Matěj Šín se okamžitě po svém příchodu zařadili mezi tahouny, kteří se nebáli hrát. Prvně jmenovaný zařídil penaltu, deset minut před koncem mu radost z gólu, který by znamenal snížení na 2:3 a drama, vzal Vliegen. Byl ale vidět a cítit. Podobně jako devatenáctiletý odchovanec Polanky, který se s přímočarostí a sebevědomím sobě vlastním pustil do hry. Výsledek? Dvě zakončení, přičemž to první ohrozilo branku.

OPĚT NEVYDAŘENÝ START

Před pěti lety Baník v prvním kole porazil Jablonec. Od té doby se Ostravanům vstupy do sezon nedaří, protože z nich vytěžili jedinou remízu. V roce 2020 v Karviné. Ještě rok předtím doma s Libercem, potažmo předloni v Jablonci a loni s Olomoucí vždy Slezané neuspěli. Bilanci nezlomili ani tentokrát, což je o to bolestivější, že další los není nikterak lehký. Po Slovácku doma cestuje FCB do Plzně, hostí Hradec Králové a pojede na horkou půdu pražské Slavie. Kolik z toho bude bodů?

JE TŘEBA ČAS, ALE CHYBÍ TVÁŘ

Řádky výše jsou vesměs kritické, na druhé straně je to teprve start sezony. Po velké letní obměně nelze čekat zázraky na počkání, vše chce čas. Za týden může být vše jinak. Potíž je spíše v tom, že ani za téměř rok a dvě přestupní období není vidět herní tvář, systém, kterým by se tým měl prezentovat. Hlavně je ale důležité, aby trenéři dál pracovali na rozestavení 3-4-1-2. Obětovali mu celou přípravu, bylo by chybou po jednom neúspěchu od něj upustit.

NA TRIBUNĚ POSILA?

Podle majitele Václava Brabce mělo být okolo Srdjana Plavšiče jasno do konce minulého týdne, zatím je však ticho. Čeká se. Zájemci jsou Slovan Bratislava, polský Raków a také z americké MLS, kteří by srbského šikulu brali na přestup, jež preferuje Slavia. Až za nimi je Baník, který si může dovolit jen další hostování. V neděli byl U Nisy na tribuně. „Žádné nové informace nemám. Ani se na to nemohu soustředit, soustředím se na mužstvo. Hráli jsme první kolo, bez Plavši, a jestli by to mělo stát jen na něm, tak by to byla chyba. Máme tady kvalitní tým, kvalitní hráče, akorát se musí v zápase více vydat a vnést do hry větší kvalitu,“ řekl Pavel Hapal.