Přiznám se, že jsem doufal, že budu moci mluvit po Zlínu pozitivně. Bohužel, nesplnilo se mi to. Budou to složité řádky. Baník v neděli tu pozitivní náladu a natěšení lidí neproměnil v dobrý výkon – hlavně v prvním poločase – a ani výsledek.

Vše začínalo už u rozehrávky. Tam jsem koukal, co se vůbec děje. Zadáci nebyli schopni konstruktivně rozehrát míč, aby pak z toho tým mohl něco v dalším postupu skrze ofenzivní hráče mít. Přitom v přípravě, co jsem četl vyjádření Pavla Hapala, tak to klukům šlo. Teď to bylo rozhárané, nedávalo mi to smysl… Těžko se mi o tom mluví, protože jsem čekal víc. A nejen já.

FC Trinity Zlín - FC Baník Ostrava (17. kolo FORTUNA:LIGY, 29. 1. 2023)
Fanoušci Baníku ve Zlíně: Ze Vsetína na běžkách pozadu, smáli se. Vrbu mají rádi

Co jsem čekal? Zejména jiný obraz hry. Zlín byl od prvních minut schopný Baník zatlačit a přehrávat, byť to bylo jednoduchým modelem přes nakopávané míče, čímž se vyhýbal kombinační hře. Kuriózně se ale Baník ujal vedení, šťastného vedení, kdy mu domácí hráč vrátil míč k šestnáctce, Miškovič vyhrál souboj a Klíma zachoval klid. Vidět v zápase moc nebyl. V první půli by se počet míčů, s nimiž mohl něco dělat, dal spočítat na prstech jedné ruky, ale klíčovou chvíli zvládl. Odměna za pracovitost.

Martin Lukeš (43 let) je bývalý fotbalový záložník. Vyjma jedné sezony (2003/04), kdy byl v pražské Slavii, strávil celou kariéru v Baníku Ostrava, jehož byl dlouholetým kapitánem. V letech 1997 až 2014 nastoupil za Baník celkem do 323 zápasů (316 v lize), nastřílel 42 gólů. V ročníku 2009/2010 pomohl Slezanům ke třetímu místu v ligové tabulce. Dvakrát nastoupil v přátelských zápasech za národní tým, vstřelil v nich dvě branky.

Smůlu si ale Baník vybral po pauze. Když jsem viděl vyrovnávací gól, nevěděl jsem, jestli se smát, nebo brečet. S nadsázkou: takhle hnusná branka by snad ani neměla platit. Neskutečně se ukopl. To jsem dlouho neviděl. Ale stalo se, i takové padají. Baník přidal dopředu, měl šance, jenže zlínský brankář byl proti.

Brankář Baníku Ostrava Jan Laštůvka.
Takový gól už asi nedostanu, hřímal Laštůvka. Co stálo Baník ve Zlíně body?

Nedal je Miškovič, jehož přítomnost v sestavě mě překvapila. Víc bych to ale neřešil. Zatím zůstanu jen u toho, že trenéři asi měli dobré důvody ho tam dát. Na podzim nenavázal Plavšič, ale tam to lze pochopit, jestli se mu narodilo dítě, odcestoval, a vrátil se až na konci týdne. Hapal upřednostnil lidský přístup, protože jsou v životě důležitější věci, než fotbal. Tohle je jedna z nich.

Co však musím zmínit, jsou opět fanoušci, protože díky nim měl Baník venku domácí prostředí. Kvůli nim je mi líto výsledku, protože by si pocit tří bodů zasloužili. A myslím si, že pro obyvatele Zlína to byl lednový ohňostroj originální a nečekaný zážitek.

Na druhé straně si myslím, že Zlín nesestoupí. Pokud bude hrát takhle, využije svého stabilního zázemí, tak se vyšroubuje o pár pater výš. O tom jsem přesvědčený. Nemění to ale nic na tom, že Baník měl být lepší, soupeře přehrát a vyhrát.