Je reprezentační přestávka, liga má pauzu, Baník ale hrál minulý týden pohár v Kroměříži. Přiznám se, že jsem to neviděl živě, až potom sestřih. Holt tyhle zápasy jsou pro ligistu těžké, protože mužstva z nižších soutěží se vyhecují, kolikrát mají ten správný den, kdy podají životní výkony. Tady navíc hrál roli i složitý terén.

Josef Květon.
Brankář Květon o krizi Vítkovic: V hlavě to šrotuje. Vždy uděláme totální blbost

Moc dobře vím, o čem mluvím. Právě v Kroměříži jsme jednou rozhodli až góly v závěru. To bylo snad za trenéra Látala a v poločase jsme prohrávali. Já byl tak naštvaný, že to odnesly dveře od kabiny. Byl jsem tam nepříčetný, že jsem je rozkopal. Samozřejmě jsem se omluvil a škodu uhradil, ale štvalo mě, že mladší kluci k tomu nepřistoupili správně. Naštěstí jsme to otočili.

Ještě horší to bylo v roce 2010. To jsme dokonce vypadli ve Slavičíně, který hrál snad divizi. Neves nedal ve hře penaltu, hned na začátku dostal Bolfík nešťastnou červenou a pak jsme pěkně hořeli. Jak papír. Frajeři začali po hřišti lítat jako blázni, lidí tam bylo za zábradlím kolem hřiště plno. Řvali, fandili, zvlášť po gólu, a my nevěděli, která bije. Šílené, pořád to mám v paměti.

Trenér Hlubiny Zdeněk Skotnica.
Nezdar v Jičíně. Musíme ubrat na výpadcích, ví Skotnica. Co kouči Hlubiny chybí?

Martin Lukeš (43 let) je bývalý fotbalový záložník. Vyjma jedné sezony (2003/04), kdy byl v pražské Slavii, strávil celou kariéru v Baníku Ostrava, jehož byl dlouholetým kapitánem. V letech 1997 až 2014 nastoupil za Baník celkem do 323 zápasů (316 v lize), nastřílel 42 gólů. V ročníku 2009/2010 pomohl Slezanům ke třetímu místu v ligové tabulce. Dvakrát nastoupil v přátelských zápasech za národní tým, vstřelil v nich dvě branky.

Po zápase trenér Koubek řádil, fanoušci vlezli na hřiště a některým klukům pořádně spílali. I fyzicky. Bylo to hodně divoké. Dodnes si to pamatuji, i když já byl spíše mezi těmi, kteří v těchto fázích poháru odpočívali.

Také si vybavuji Uničov. Už nevím, ve kterém roce to bylo, ale i tam jsme prohrávali 0:1. Dlouho. Až jsme nastoupili já a Venca Svěrkoš někdy v 60. minutě, tak jsme to otočili. Chci tím říct, že také jsem si v poháru užil krušné chvíle. Ligový tým nemá co získat, jen ztratit. Pokud nesplní povinnost, tak to v očích veřejnosti a fanoušků vzbudí posměch. Nebo vztek.

Fotbalisté Krásného Pole proti Štěpánkovicím.
Nováček kraluje I.A třídě. Teď se ale teprve ukáže, říká trenér Krásného Pole

Ale Baník postoupil, to je hlavní, protože sice uvidíme, jak se bude vyvíjet liga, ale tohle je další možná cesta do Evropy. Vedení i trenér Vrba to moc dobře vědí, a proto nasadil silnou sestavu. Navíc asi chtěl navázat na výsledky s Pardubicemi a se Spartou, aby hráči byli ve fyzické pohodě a herním rytmu. Zvlášť v době, kdy byla repre pauza. Podobně to asi bude muset vzít i příště, protože Velvary určitě nebudou jednoduchý soupeř. Loni to poznala Slavia. Stát se tam může vše. Klidně i zase penalty.

Kromě postupu je pro Baník pozitivní i definitivní návrat Almásiho. V zápase tolik vidět nebyl, ale důležité je, že nemá žádné zdravotní komplikace a může se soustředit na nabrání sportovní formy, aby navázal na minulou sezonu a zase dával góly. Pochopitelně to nebude hned, potřebuje čas, ale není důvod si myslet, že by se to nemělo podařit. Pokud by se trefil hned teď s Budějovicemi, bylo by to ideální. A třeba by to pak šlo i rychleji.