Famózní jaro, kdy v jeho druhé psolovině nasázel osm branek, s celkovými jedenácti góly byl nejlepším střelcem týmu, a tím výrazně pomohl v pohodlné ligové záchraně, vystřelilo Muhameda Tijaniho do sfér, o kterých si ještě před měsíci mohl nechat jen zdát. Především ale zaujal svou pracovitostí, silou v osobních soubojích a rychlostí. Proto se už v závěru ročníku začalo mluvit o zájmu Slavie. „Ano, ptala se na něj,“ přiznal před časem pro Deník sportovní ředitel Baníku Luděk Mikloško.

Utkání 3. kola nadstavby první fotbalové ligy, skupina o záchranu: FC Baník Ostrava - FK Teplice, 21. května 2023, Ostrava. (zleva) Muhamed Tijani z Ostravy.
O Tijaniho z Baníku má zájem Slavia. Požadavek 60 milionů? Tvrdík se tomu vysmál

Éterem a médii začaly létat sumy v řádu desítek milionů korun, za kterou by zanedlouho třiadvacetiletého nigerijského útočníka měl kouč Jindřich Trpišovský do svého kádru získat. O podmínkách se jedná a ještě nějakou chvíli jednat bude, nicméně se zdá být zřejmé, že vše spěje ke zdárnému konci. „Nejspíš to dopadne,“ zní ze zákulisí.

Zajímavý a jasný postoj k celé věci vyjádřil ve svém pravidelném komentáři pro Deník v tomto týdnu Martin Lukeš. „Dost se mluví i píše o odchodu Tijaniho. Četl jsem něco o sumě okolo třiceti milionů, že by ho koupila Slavia. Za mně bych ho za takové peníze prodal hned. Neváhal bych ani vteřinu,“ napsala legenda Baníku.

Utkání 3. kola nadstavby první fotbalové ligy, skupina o záchranu: FC Baník Ostrava - FK Teplice, 21. května 2023, Ostrava. (zleva) Muhamed Tijani z Ostravy a Tomáš Kučera z Teplic.Muhamed Tijani.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Martin Lukeš
Lukeš: Každý jednou skončí, Baník chápu. Tijani? Neváhal bych. Vrbovi to přejme

Vedle peněz, které obdrží, by pak měl Baník procentuálně participovat na případném dalším Afričanově přestupu. Tak jako tomu bylo v případě krajana Yiry Sora. Ze Slavie by pak mohl – jak známo – přijít Brazilec Ewerton, byť by nešlo přímo o součást transferu. A co náhrada? Vedle kvarteta Jiří Klíma, Ladislav Almási, Daniel Smékal a první letní posily Abdullahiho Tanka, jimiž celek z Bazalů do útoku aktuálně disponuje, se má Baník zajímat o královéhradeckého Filipa Kubalu. O tom informoval deník Sport.

Slezané hledají posily také do zálohy. Zkoušeli oslovit pardubické Michala Hlavatého a Dominika Janoška, zde to ale na úspěch nevypadá. Východočeši se totiž v nejvyšší soutěži zachránili, Hlavatý působí v klubu s přestávkou dlouhodobě, Janošek se zde zvedl a stal jednou z opor. Navíc před rokem mu štace v Ostravě nevyšla. Během půlročního hostování nastoupil jen do čtyř ligových utkání. Pro Pardubice důležité duo tak nemá důvod fungující vztah roztrhávat.

Přípravné fotbalové utkání FC Baník Ostrava - Celtic Glasgow, 13. července 2022, Ostrava. Jan Laštůvka.
Laštůvka o konci v Baníku: Nejsem Buffon, ale představy byly jiné. Co kariéra?

Neměnná je zároveň situace u Brazilce Cadua, jež patří Plzni, a také Srba Srdjana Plavšiče ze Slavie. O oba má Baník nadále zájem, duo se však musí hlásit na startu přípravy ve svých kmenových klubech. Pak se uvidí.