Dvaadvacetiletý vysoký útočník nastoupil v sezoně do 32 zápasů, v nichž nastřílel jedenáct branek. Osm z nich v závěrečné fázi ročníku, kdy Baníku šlo o to, aby se v nejvyšší soutěži pohodlně udržel. Tijani skóroval dvakrát proti Plzni, či Pardubicím, hattrick zaznamenal v Olomouci, gólem se podílel na drtivé výhře nad Brnem.

Václav Brabec s fanoušky Baníku. Ilustrační foto.
Baník 2022/23: domácí bída, dresy dolů a ostudné zklamání. Klad? Nečekané opory

Nebylo tak divu, že se ozvali zájemci. Především právě Slavia, což v minulých dnech Deníku potvrdil i sportovní ředitel Luděk Mikloško. „Ano, Slavia se na něj ptala. Teprve ale uvidíme, co v nejbližších dnech bude,“ řekl v rozhovoru, který přineseme v nejbližší době. „Pro nás je důležité, že majitel nechce moc prodávat, spíše naopak tým zkvalitnit a možná rozšířit,“ dodal Mikloško.

Článek v novinách se brzy dočkal reakce v táboře Pražanů. A rovnou z nejvyšších míst. „Vašek Brabec (majitel Baníku) je soudný a férový manažer. Čísla deníku Sport by nenapsal ani Petr Bezruč,“ napsal na Twitter šéf Slavie Jaroslav Tvrdík. „Nezlobte se, ale je to tak absurdní, že to ani nelze popřít. Nikdo to po nás nechce a nikdo to nenabízí,“ pokračoval Tvrdík.

Luděk Mikloško, sportovní ředitel Baníku Ostrava.
Mikloško o sezoně Baníku: Už jsem se chystal na baráž. Vyhazov Hapala? Hloupost

Ať by suma za eventuální Tijaniho přestup byla jakákoliv, reálná je kromě peněz také hráčská náhrada pro Baník. Mluví se o Brazilci Ewertonovi, nabízí se Srdjan Plavšič, který Slavii patří, má tam smlouvu ještě na další sezonu, chuť se do Edenu vracet ale údajně příliš nemá. Nyní sice preferuje zahraničí, ale v případě neúspěchu neměl vyloučit, že by se opět přidal Baníku. Spíše však na další hostování, než přestup. V minulém týdnu mělo mít ohledně šikovného Srba vedení Baníku sezení v Praze.

„Jednáme, my máme zájem,“ potvrdil Deníku Mikloško, jež by také rád, aby zůstal i Brazilec Cadu. Tady ale bude záležet především na novém trenérovi Plzně.

Podle Sportu by Baník v aktuálním přestupním období posílit slovenský záložník Tomáš Rigo a brankář Jakub Markovič, který hostoval ze Slavie v Pardubicích. Příchod druhého jmenovaného potvrzují i informace Deníku z úterního dopoledne. Blízko je angažování varnsdorfského útočníka Abdullahiho Tanka.

Fotbalisté Baníku Ostrava (v bílém) v nedělním zápase proti Pardubicím.
Špatně od začátku do konce, ví kouč Baníku. Chce další level. Kde vidí posun?

Velkým otazníkem jsou veteráni. Obránce Jiří Fleišman by měl v Ostravě hrát dál. Jiné to však bude u brankáře Jana Laštůvky, možná i Nemanji Kuzmanoviče, byť Srb má na Bazalech ještě rok kontrakt. Bývalý reprezentační gólman, jemuž bylo nepokračování v Baníku oznámeno v pondělí, podle informací Deníku s kariérou končit nechce, má však mít nabídku na jinou práci. A že by šel například do mateřské Karviné – nováčka první ligy? Odsud zatím laso nepřiletělo.