Branku Baníku hájil v posledním testu Viktor Budinský, koleno stále nepustilo na hřiště Jana Laštůvku. Místo dalších zdravotně indisponovaných David Lischky a Daniel Tetoura se v základní jedenáctce objevili Martin Chlumecký a Lukáš Budínský, nechyběla ani další zimní posila Šimon Falta.

Utkání 19. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Slavia Praha, 19. prosince 2021 v Ostravě. (Střed) Ladislav Almási z Ostravy.
Generálka Baníku na Slavii: Výsledek není priorita, ví kouč. Co návrat Tetoura?

Baník nezačal špatně, chtěl kombinovat a hrát se Slavií rovnocennou partii. Po čtvrthodině však hosty srazil Svozil, jehož váhání v rozehrávce využil Ševčík. Uběhlo jen pět minut a do příležitosti se dostal Krmenčík, který prostřelil Budinského.

A to nebylo všechno. Baník se zcela zatáhl, byl pasivní a z toho vyplynuly do přestávky ještě dvě branky z kopaček Plavšiče a Lingra. V té chvíli to vypadalo s hosty bledě a rýsovala se pořádná ostuda.

V Ostravském knihkupectví představili knihu od Tomáše Šiřiny My jsme Baník: 100 let legendy, 12. října 2021 v Ostravě. Na snímku jeden z hostů Václav Svěrkoš.
Baník se mi líbí. Zápas od zápasu je lepší, říká Svěrkoš. Kde vidí vadu i zbraň?

Zamezit ji pomohla střídání po obrátce. Ať už Baníku, jelikož Ekpai i Kuzmanovič zvedli hru hostů, nebo i Pražanů, kteří v průběhu vyměnili prakticky celou jedenáctku. Druhý jmenovaný mohl brzy snížit, za Mandouse ale míč podle sudích neprocpal. Podle televizních záběrů však chybně, navíc při zakončení byl Kuzmanovič faulován. Vzápětí se ale prosadil Klíma.

Pak několikrát ohrozili domácí Budinského, nejvíce Tecl, který ale v samostatném nájezdu úplně minul. V 76. minutě po standardní situaci snížil Ekpai, který tím uzavřel skóre. Další možnosti se už neujaly.

Utkání 15. kola první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava - AC Sparta Praha, 17. ledna 2021 v Ostravě. Dyjan Carlos De Azevedo z Ostravy.
Stopa De Azeveda v Baníku: klíčové góly Sigmě, centr Barošovi, sestup i postup

Kouč Ondřej Smetana měl o důvodech první půle jasno. „Deset minut jsme neodehráli nejhůř, ale pak místo toho, abychom situace vyřešili jednodušeji, dostali míče za obranu, tak hrajeme profesorsky, pomalu a darujeme první gól. Byli jsme ustrašení, bojácní, pomalí, v soubojích málo odolní, s míčem neodvážní,“ řekl.

„Jsme rádi, že aspoň k druhému poločasu jsme přistoupili jinak a konečné skóre snížili. Shrnul bych to jednoduše. Týden před ligou nám to otevřelo oči, ukázalo naše chyby a nedostatky, a že je spousta věcí, které musíme zlepšit, nebo se jich vyvarovat,“ dodal Ondřej Smetana.

Fotbalový obránce Michal Frydrych v dresu polského klubu Wisla Krakov.
Frydrych o Polsku: Chtějí tady hrát fotbal, Češi dodávají pracovitost. Co Baník?

Slavia Praha – Baník Ostrava 4:2 (4:0)

Branky: 15. Ševčík, 20. Krmenčík, 30. Plavšič, 42. Lingr – 54. Klíma, 76. Ekpai. Rozhodčí: Hrubeš – Šimáček, Matoušek. ŽK: Chlumecký, Svozil (oba Baník). Bez diváků.

Slavia Praha: Mandous – Bah, Ousou (61. Prebsl), Kačaraba (55. Talovierov), Plavšić (46. Oscar) – Ševčík (61. Hromada), Holeš (61. Samek) – Lingr (61. Sor), Madsen, Schranz (61. Višinský) – Krmenčík (61. Tecl). Trenér: Trpišovský.

Baník Ostrava: Budinský – Ndefe (73. Juroška), Svozil, Chlumecký, Fleišman (83. Jaroň) – Buchta (46. Koncevoj), Kaloč (83. Pokorný), Budínský (46. Ekpai), Falta (73. Šín) – Klíma (73. Boula), Almási (46. Kuzmanović). Trenér: Smetana.