První dojem byl jasný už jen při pohledu na tribuny Městského stadionu ve Vítkovicích, který proti obvyklostem zel prázdnotou. Oficiální údaj zní 4098 diváků. Tristní číslo samo o sobě. Jestli pravdivé, lze o tom pochybovat. Mimochodem, na hlavní tribuně nechyběl právě ani Smetana, vedle něhož seděl někdejší sportovní ředitel Baníku Dušan Vrťo. Nebo majitel Jablonce Miroslav Pelta.

Utkání 30. kola první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava - FK Jablonec, 20. dubna 2022 v Karviné. (zleva) Daniel Smékal z Ostravy a Jan Silný z Jablonce a Jan Krob z Jablonce.
Po šesti nezdarech výhra! Baník gólem Buchty zdolal Jablonec, zaujal Smékal

U nezájmu, který by se dal alibisticky hodit i na termín, jelikož vložené kolo není nikdy úplně ideální, to však neskončilo. Už před nástupem hráčů znělo stadionem skandování „my chceme Baník“, které fanoušci používali i při některých předchozích domácích zápasech. S příchodem obou týmů na plochu ale ještě zesílilo.

Vše pak v pěkně prořídlém kotli doprovázely transparenty se vzkazem na trávník: „Doufáme, že jste byli na pomlázce. V poslední době vám totiž chybí vajca“.

Zejména domácí se tak prvně nedočkali tradičního chorálu „Baníčku, my jsme s tebou“. Na ten nakonec došlo o chvíli později, než sudí Batík foukl do píšťalky. A také po závěrečném hvizdu. Asi jako výraz další podpory.

Fotbalista Martin Lukeš, 12. února 2022 v Ostravě.
Lukeš: Baník má povinnost vůči fandům, ale obouchal bych mladé. Kouč? Mám přání

Ačkoli Laštůvka a spol. gólem Davida Buchty zvítězili 1:0 a ukončili šňůru šesti ligových zápasů bez vítězství, největšího aplausu středečního večera se jim nedostalo. Ten si užili osmiletí kluci z mládeže Baníku, kteří si zahráli obligátní fotbalek o poločasové přestávce. Sympatie kotle si pak vychutnali oni. Profesionálové z A-týmu si na něj musí počkat. A zasloužit si ho.