Složitý proces se po řadě dní povedlo dotáhnout do konce. „Jsme opravdu velice spokojeni, že se nám podařilo transfer Davida realizovat. Byla to jedna z našich zimních priorit. Samozřejmě, že jednání byla velmi komplikovaná s ohledem na platný Davidův kontrakt ve Spartě, ale nakonec došlo mezi kluby ke shodě a David se k mužstvu připojí už při odjezdu na soustředění,“ uvedl pro klubový web Baníku sportovní ředitel Alois Grussmann.

Utkání 2. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Fastav Zlín, 1. srpna 2021 v Ostravě. (střed) David Lischka z Ostravy se raduje z branky.
Velký zvrat! Baník se dohodl se Spartou na příchodu Lischky, Sor zůstává

Rodák z Ludgeřovic uzavřel na Bazalech dlouhodobý kontrakt na čtyři a půl roku. „Pro mě byl Baník celou dobu jediná priorita. Jsem opravdu nadšený, že se to povedlo a já můžu pokračovat v rozdělané práci, kterou tady s mužstvem máme,“ řekl David Lischka, který doplní dosavadní posily – zadáka Martina Chlumeckého, a hosty z Plzně, respektive běloruského Brestu Šimona Faltu a Arťoma Koncevoje. „Jeví se tak, jak jsme očekávali. Z prvního týdne se toho ale moc poznat nedá,“ přiznal trenér Ondřej Smetana na adresu tří noviců v kabině Baníku.

Slezané po deseti dnech přípravy v mrazivých podmínkách v Česku odcestovali ve středu večer do tureckého Beleku, kde na ně bude čekat o něco teplejší prostředí. Svěřenci Ondřeje Smetany tam budou až do příští soboty a sehrají celkem pět přípravných zápasů.

Arťom Koncevoj, posila Baníku Ostrava. Na snímku vpravo během utkání kvalifikace MS s Walesem.
Koncevoj o Baníku: Tréninky jsou tu těžší, musím se přizpůsobit. Co nedostatky?

„Co jsme v Česku absolvovali na hřišti nebo v parku, chceme na soustředění do sebe dostávat v zápasech. Každý hráč by měl mít v nohou alespoň dvakrát 90 minut, abychom byli na generálku připraveni. Proto jsme s nimi nechtěli hrát v Česku na umělkách, vše nás čeká tam proti těžkým soupeřům,“ vysvětlil Smetana.

Baník se v Beleku utká s rumunským Universitatea Craiova, polským Lechem Poznaň (oba sobota), s Kisvárda FC z Maďarska (příští úterý) a s Wislou Krakov a ruským Chimki Moskva (oba příští pátek). Přípravné období Ostravané zakončí v neděli 30. ledna v Edenu generálkou proti pražské Slavii.

KÁDR BANÍKU V TURECKU:

Brankáři: Jan Laštůvka, Viktor Budinský, Radovan Murin

Obránci: Jan Juroška, Gigli Ndefe, Jaroslav Svozil, Jakub Pokorný, Martin Chlumecký, Jaroslav Harušťák, Jiří Fleišman, Šimon Falta

Záložníci: David Buchta, Yira Sor, Petr Jaroň, Filip Kaloč, Jiří Boula, Daniel Tetour, Sebastian Boháč, Lukáš Budínský, Nemanja Kuzmanovič, Dyjan Carlos de Azevedo, Arťom Koncevoj

Útočníci: Ladislav Almási, Jiří Klíma, Daniel Smékal