Předchozí
1 z 6
Další

RYCHLÝ NÁSTUP BANÍKU

Slezané už v 7. minutě vedli po trefách Klímy a Fleišmana 2:0, do pauzy přidal třetí gól Buchta a nemuselo zůstat jen u toho. Další šance spálili Lischka, Almási, či De Azevedo. Baník produkoval ofenzivní podívanou, něco podobného mohli fanoušci vidět leda v létě na startu sezony proti Zlínu (5:1). Jihočeši vůbec nestíhali nabírat náběhy domácích a něco s nimi udělat. „Katastrofální vstup,“ přiznal trenér Dynama David Horejš.

Utkání 17. kola Fortuna ligy mezi FC Baník Ostrava - SK Dynamo České Budějovice. 5. prosince 2021 v Ostravě. První gól dal ve 2. minutě domácí útočník Jiří Klíma (vlevo).Utkání 17. kola Fortuna ligy mezi FC Baník Ostrava - SK Dynamo České Budějovice. 5. prosince 2021 v Ostravě. První gól dal ve 2. minutě domácí útočník Jiří Klíma (vlevo).Zdroj: Deník/Lukáš Ston

GÓL FLEIŠMANA

Ukázka toho, že je nutné si pamatovat nejen nacvičené signály z tréninku, ale hlavně vnímat situaci na hřišti. A třeba i komunikaci hráčů soupeře. To se povedlo Jiřímu Fleišmanovi. Obránce a kapitán Baníku to využil v ojedinělou branku z přímého kopu z ostrého úhlu. „V hlavě jsem to neměl, ale když se dva hráči postavili do zdi, brankář na ně zavolal, aby jeden odstoupil, kdybychom si to rozehráli. Udělala se tam díra, navíc i první hráč stál moc na lajně, tak jsem to zkusil a vyšlo to fantasticky. Stačilo trefit první tyč a brankář si to tam hodil sám,“ popsal střelec moment ze 7. minuty.

Utkání 17. kola Fortuna ligy mezi FC Baník Ostrava - SK Dynamo České Budějovice. 5. prosince 2021 v Ostravě. Gól na 2:0 dal domácí Jiří Fleišman (vpravo).Utkání 17. kola Fortuna ligy mezi FC Baník Ostrava - SK Dynamo České Budějovice. 5. prosince 2021 v Ostravě. Gól na 2:0 dal domácí Jiří Fleišman (vpravo).Zdroj: Deník/Lukáš Ston

ZMĚNA PROTI ZLÍNU

Jako noc a den. Mátožný Baník ze zlínské Letné, kde Slezané jen shodou náhod drželi až do závěru vedení a se štěstím odjeli alespoň s bodem, po osmi dnech vystřídal tým plný energie a chuti ukázat, že fotbal hrát umí. Rychlé akce, ťukes na jeden dotek, přímočarý fotbal. To nabízel tým trenéra Ondřeje Smetany po většinu utkání. „Nevím, jestli jsme byli víc nahecovaní, ale Zlín jsme si rozebrali, věděli jsme, že to tam nebylo dobré, a koukali jsme na Budějovice, které v deseti překvapily silné Slovácko. Bylo jasné, že to nebude jednoduché, o to víc jsme byli koncentrovaní s tím, že nám celý první poločas vycházel i plán,“ vysvětlil Jiří Fleišman. „Druhý poločas už nebyl takový, jaký bychom si představovali, ale byli jsme na Budějovice dobře nachystaní,“ dodal.

Fotbalisté Baníku Ostrava remizovali ve Zlíně 2:2. Zápas sledoval jen omezený počet diváků.Fotbalisté Baníku Ostrava remizovali ve Zlíně 2:2. Zápas sledoval jen omezený počet diváků.Zdroj: Jan Zahnaš

PŘEKVAPENÍ SE DVĚMA ÚTOČNÍKY

Je to varianta, ovšem zatím nepříliš využívaná. Zejména tedy hned od první minuty. Útočníci Ladislav Almási s Jiřím Klímou v aktuální sezoně nastoupili bok po boku v základní sestavě pouze doma s Bohemians (4:1) a v Liberci (2:0), pokaždé to přineslo úspěch. A to platilo i nyní. Na hostech bylo znát, že je tah se dvěma věžemi vepředu překvapil, složitě si oba hráče nabírali, pokrývali je, čelili jejich atakům s podporou zálohy a z toho vznikaly šance a góly Baníku. Tohle domácím trenérům vyšlo!

Utkání 8. kola první fotbalové ligy: SK Sigma Olomouc - FC Baník Ostrava 17. září 2021 v Olomouci. (vpravo) Zleva útočníci hostí Jiří Klíma a Ladislav Almási.Utkání 8. kola první fotbalové ligy: SK Sigma Olomouc - FC Baník Ostrava 17. září 2021 v Olomouci. (vpravo) Zleva útočníci hostí Jiří Klíma a Ladislav Almási.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

HORŠÍ DRUHÝ POLOČAS

Pozitivní nálada na tribuně z dobré podívané se po přestávce trochu rozpadla. Baník nedokázal udržet nastolené tempo, naopak se spíše zatáhl a nechal hrát Dynamo. To si pak vytvořilo několik příležitostí a nakonec i snížení, které aspoň na moment dalo hostům naději na body. „Ve druhém poločase jsme ve stejné intenzitě bohužel nepracovali. Nehráli jsme tak rychle a nepřidali jsme dříve ten čtvrtý gól, který by definitivně rozhodl. To je škoda,“ litoval trenér Ondřej Smetana. „Trochu zbytečně jsme si ho zkomplikovali, za stavu 3:1 se soupeř dostal do nebezpečné situace,“ doplnil mladý kouč.

Utkání 17. kola Fortuna ligy mezi FC Baník Ostrava - SK Dynamo České Budějovice. 5. prosince 2021 v Ostravě.Utkání 17. kola Fortuna ligy mezi FC Baník Ostrava - SK Dynamo České Budějovice. 5. prosince 2021 v Ostravě.Zdroj: Deník/Lukáš Ston

FANOUŠCI PŘED STADIONEM

U Baníku už je to obligátní věc. Pokud lidé namohou na stadion, fandí alespoň před jeho branou. Nebo na kopci, jak předvedli ve Zlíně. Nad smyslem opatření, že do ochozů může jen tisíc diváků, se však pozastavil obránce Jiří Fleišman. „Spousta lidí je očkovaných, takže to nechápu. Je to škoda. Lidi si to zaslouží,“ zakroutil hlavou.

Utkání 26. kolo první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava – SFC Opava, 10. dubna 2021 v Ostravě. Fanoušci FC Baník Ostrava před Městským stadionem Vítkovice.Utkání 26. kolo první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava – SFC Opava, 10. dubna 2021 v Ostravě. Fanoušci FC Baník Ostrava před Městským stadionem Vítkovice.Zdroj: Deník/Lukáš Ston