Předchozí
1 z 7
Další

POČÁTEČNÍ EUFORIE

Novináři psali, fanoušci se čílili. Novým trenérem Pavel Hapal? To snad ne!, reagovali příznivci na sociálních sítích. Jaká úleva však přišla v sobotu 14. května, když klub přivítal Pavla. Ovšem Vrbu. Navíc nápaditým videem, kdy zkušený kouč přicestoval na hlavní nádraží, místo Plzně chce Radegast a při cestě autem odmítne Pražský výběr a pustí Jarka Nohavicu. Ačkoli jen pět dní předtím byl vyhozen ze Sparty, při úvodním rozhovoru pro klub, stejně jako o měsíc později na první tiskové konferenci, působil svěže a uvolněně. To se ale brzy změnilo.

PROSTUPNÁ OBRANA

Už v přípravě to Baníku vzadu moc „neštymovalo“. Neberme konfrontaci s účastníkem Ligy mistrů Celtikem Glasgow. Šance ale měl Zlín, herně lepší byla polská Termalica, kdy Vrba poprvé a naposledy šel do rozestavení se třemi stopery, a vrcholem byl „průchoďák“ se slovenskou Žilinou (1:3). „Ale co, je to jen příprava,“ znělo z klubu a šatny. Podobně mluvili i fanoušci. Jenže vše se „přelilo“ i do ligy. Bez zraněného Davida Lischky třígólové večery s Olomoucí a na Bohemians, minely opor Frydrycha, či Fleišmana, odchodem to nakonec odskákal Pokorný. A když se po čistých kontech s Hradcem Králové a Pardubicemi a jedné obdržené brance na Spartě zdálo, že si vše sedá, protože soupeři mnoho opravdu vyložených možností neměli, vrátil všechny do reality pohárový kolaps v Kroměříži. Nedělní nulu v Liberci ani nelze brát vážně. Nebýt Laštůvky, byl by to opět debakl.

NA AMBICE SLABÝ KÁDR

Řada lidí pochybovala už po přípravě, jestli toto mužstvo na elitní šestku má. Někdo může namítnout, že podobný tým v minulé sezoně bojoval o čtvrté místo. To je sice pravda, ale hráči jsou zase o rok starší, a zejména na Jiřím Fleišmanovi byla znát ztráta výkonnosti. Formu celý rok hledá Daniel Tetour, za svým standardem jsou Gigli Ndefe, či Jiří Klíma. Návrat se nedaří Michalu Frydrychovi, posila Robert Miškovič nepřesvědčil, Cadu nastupuje nejspíš jen kvůli dohodě s Plzní. Dlouho byli mimo David Lischka s Ladislavem Almásim. To je pro takto ambiciózní klub problém. Navíc soupeři nespí, a zatímco Baník přiváděl hráče z Polska a z Karviné, nebo se mu vraceli hostovačky, takový Liberec dotáhl kvalitu ze Slavie. Prostě vedení zaspalo a konalo pozdě. A koneckonců nelze nezmínit, že takřka v plné síle Baník málem vypadl z poháru v Kroměříži.

VRBOVA NERVOZITA

Někdo to může brát jako způsob koučování, z tribuny se to však zdálo spíše jako projev nervozity. Bylo jedno, jestli šlo o nic neřešící nepísknutý faul na půlící čáře, otočený aut, nebo třeba o chybně uznaný roh Spartě, ze kterého posléze Pražané udeřili. Rozhodčí (nejčastěji čtvrtý) byl neustále pod palbou slov Pavla Vrby. Svou náladu si ostravský kouč rád vybíjel i ironickými odpověďmi i na tiskových konferencích na novinářích. Co je ale hlavní, vše přenášel na hráče, na tým. Pohoda a uvolněnost z úvodu tohoto textu byla velmi záhy pryč.

DOMÁCÍ BÍDA

Kapitola sama pro sebe. Olomouc, Teplice, Brno a České Budějovice. Jestli ne plných dvanáct, tak deset bodů měl Baník v těchto zápasech ve Vítkovicích udělat. Lehčí los v úvodních osmi kolech byl ostatně velkým předsezonním tématem. Jenže Slezané neuhráli nic. Ani remízu. Sigmou se nechali takticky i fotbalově převálcovat, Teplice byly odměněny za pevnou obranu a svou odvahu, Zbrojovka zúročila závěrečný tlak, a s Dynamem Baník doplatil na nemohoucnost v zakončení. V součtu nula. Mít Baník oněch očekávaných deset bodů, je v tabulce před Spartou třetí.

ODSTAVENÍ MLADÍKŮ

V úvodu ročníku to ještě relativně šlo. Petr Jaroň nastupoval pravidelně v základní sestavě, podobné to bylo i u Davida Buchty a nadějný Muhamed Tijani také sbíral minuty. A dával i góly. S příchodem posil Cadua a Plavšiče se ale vše změnilo. Hlavně u dvou prvně jmenovaných. Nejenže nejsou v základu, ale takřka nenaskajují ani ze střídačky. Přitom zápas v Liberci k tomu vybízel, aby se tím hra proti oslabenému soupeři oživila. Zejména Cadu byl dávno na vystřídání. A další? Daniel Smékal nastoupil jen čtyřikrát ze střídačky, naposledy kuriózně s Brnem, když se trefil. Jinak převážně B-tým. Neúspěch ve stejném zápase odskákal i mladý stoper Karel Pojezný. A brankář Martin Hrubý získal post dvojky, až když v poháru v Kroměříži opět selhal Jiří Letáček. Takhle sázka na mladé, jak avizoval Pavel Vrba, navíc když na důležitější roli v týmu mají, nevypadá.


Načítám tabulku ...