Předchozí
1 z 8
Další

DRUHÝ DOMÁCÍ NEZDAR

Zdroj: David Hekele

Začíná to připomínat minulou sezonu. V ní kromě toho, že Baník padl doma se Spartou, či Slavií, tak ztrácel se soupeři ze spodku tabulky. Teplice, České Budějovice, Pardubice, Brno, a i tehdy Jablonec. Ten Jablonec, s nímž Slezané neuspěli ani tentokrát. Stejně jako o čtyři dny později se Zlínem sice měli optickou převahu, drželi míč, ale to bylo vše. „S blokem máme problém, je to vidět. Pokud nám mužstvo zaleze a kvalitně brání, tak je to potíž. Gólů moc nedostáváme, ale Zlín i minule Jablonec přijeli bránit a chodit do protiútoků,“ hodnotil kouč Pavel Hapal.

CHYBĚJÍCÍ HERNÍ TVÁŘ

Plynule navazujeme na předchozí bod. Když jdete na fotbal, víte, co vám Baník nabídne? Jakou hru? Složitě. Spíše nikoliv. Baníku chybí herní tvář, identita, kterou by fanoušek mohl číst a předpokládat, jak se jeho milovaný klub bude prezentovat. Po záblesku nějakého plánu v Olomouci přišlo několik zklamání. Kouče Pavla Hapala takticky předčil pardubický Radoslav Kováč, jak na Baník věděl i Zdenko Frťala. A to i ve chvíli, kdy byly Teplice v oslabení. Slezané ale míč do sítě nakonec dotlačili a se štěstím vyhráli. S Jabloncem a Zlínem už to ovšem nevyšlo. Odepisovaný trenér Radoslav Látal a zelenáč Bronislav Červenka moc dobře věděli, co na Baník platí. Kompaktní aktivní blok, do kterého se horko těžko dostane, zároveň spoléhat na brejky, standardky, nebo střelu z dálky. A uhlídat Ewertona. Jak jednoduché.

EWERTON A PAK NIKDO

I tady navazujeme. Brazilec Ewerton je prakticky jediný, kdo v poslední době dokáže něco vymyslet, potažmo sám ohrozit branku soupeře. Podobně jako v minulé sezoně Srdjan Plavšič. Jenže bez chybějícího systému, herního plánu, je to povážlivě málo. Zvlášť na zataženého a zkonsolidovaného protivníka, který ví, co čekat, a jak se chovat. „Asi nám chybí kvalita ve finále, protože se dostaneme do předfinální fáze, něco i vyřešíme slušně, a pak nezvládneme nějakou jednodušší situaci přesně zakončit,“ hledal důvody záložník Jiří Boula. „Nevím, jestli ty poslední zápasy jsou kvalitou, nebo smůlou. To teď nedokážu říct,“ pokračoval.

ÚTOČNÍCI BEZ FORMY

Na papíře velká síla, reálně ale nic. Téměř nic. Ladislav Almási sice rozhodl pohárový souboj v Hlučíně a ligový v Teplicích, jinak se ale složitě chytá. Sám si nic nevytvoří a ideální přesný centr jako od Fleišmana do šestnáctky prakticky nedostane. „Trápíme se ve finálce,“ uznal Pavel Hapal. Filip Kubala sice bojuje, pere se, ale Baník by už potřeboval jeho góly a asistence. Na Abdullahiho Tanka se soupeři naučili hrát, vymazat ho ze hry. Posila z Varnsdorfu navíc často zbytečně bere vše na sebe. „To je sobec,“ zaznělo nejednou ve středu z úst fanoušků na hlavní tribuně, když viděli počínání Nigerijce. Jediný, kdo má z forvardů právo nebýt je formě, je po dlouhé absenci Jiří Klíma.

BÍDNÉ STANDARDNÍ SITUACE

Když to nejde herně, umí si velké týmy pomoci standardkou. Stará a dokola omílaná pravda. To pro Baník neplatí. Množství rohů a přímých kopů zahodil s Jabloncem i se Zlínem. Koneckonců proti Severočechům navíc z vlastní standardky vznikl brejk, po němž Chramosta rozhodl. „Nejdou nám. Nedali jsme z nich gól, takže se to tak dá říct. Balony někdy létají do dobrých prostorů, asi ale nemáme nejsilnější mužstvo, co se týká ofenzivních standardek. Do hlaviček. I když jsme tam dneska měli Frýďu, Lišáka, Laca, tak Zlín to dobře odbránil,“ hlesl jen Jiří Boula.

FANOUŠCI SE BOUŘÍ

Že příznivci vyjadřují nespokojenost na sociálních sítích, kde chtějí odvolání Pavla Hapala, je už takový folklor. Ve středu ale po čase dal svou nevoli najevo i kotel, potažmo většina z pěti tisíc fanoušků na stadionu. Pískot v poločase, v průběhu druhé půle i po závěrečném hvizdu, skandování „my chceme Baník“, následně vysvětlování si z očí do očí. „Tohle byl zápas podzimu a vy jste ho prohráli,“ vyslechli si mimo jiné. Následně kapitán Filip Kaloč s Michalem Frydrychem a Janem Juroškou si něco velmi důrazně vysvětlovali se skupinkou fanoušků. Hlavně Kaloč se hádal a mocně gestikuloval, vzápětí se hráči vydali do šaten. „Příjemné to není, ale patří to k tomu. Doma jsme favorité, a když nepostoupíme proti Zlínu, tak je jasné, že jsou fanoušci naštvaní,“ chápal záložník Jiří Boula. „Fanoušci nás chtějí vidět vyhrávat. Tohle byla cesta k pohárům, Baník na to dlouho čeká a tady jsme se mohli dostat mezi posledních osm,“ věděl Pavel Hapal. „Tohle mužstvo ještě potřebuje trochu času, protože je nové, a myslím si, že v předchozích zápasech svou kvalitu prokazovalo. Věřím, že se k tomu vrátíme,“ dodal.

NÁROČNÝ PROGRAM

Stačilo aspoň výsledkově, když ne herně, zvládnout tři domácí zápasy, a trenér, hráči i vedení by měli klid. Porazit Pardubice, Jablonec a Zlín, tedy mužstva ze spodku tabulky, byl by nyní Baník v tabulce třetí a ve čtvrtfinále poháru. Takhle pojede družina z Bazalů k nedělnímu derby do Karviné, která je posílena senzačním vítězstvím z Plzně, o poznání nervóznější. Pavel Hapal se však snažil působit klidně. „Co to znamená? Nic. Věřím, že se z toho oklepeme, teď jsme hráli dobře, vyhrávali jsme. Navíc si myslím, že o výkon se dá opřít, nebyl zas tak špatný. Naopak chtění tam je, hráči pracují až do poslední minuty zápasu, jen možná potřebujeme někdy více štěstí jako jsme měli v Teplicích, a dát ušmudlaný gól,“ uvedl kouč, jehož tým poté čeká znovu náročný los. Venku Slovácko a Hradec Králové, doma trojlístek těch nejlepších – Sparta, Plzeň a Slavia. „Jinak než získat tři body v následujících utkáních to nepůjde. Tak se z toho musíme dostat,“ měl jasno Jiří Boula.