Pro Baník je to historicky první výhra v nadstavbě. Svěřenci Tomáše Galáska si teprve druhým tříbodovým ziskem za posledních deset ligových utkání definitivně upevnili pátou příčku v tabulce, Votroci skončí už jistě na šestém místě.

Trenér Baníku Ostrava Tomáš Galásek.
Baník hledá kouče! Vyjde některá z vysněných person, nebo se dočká třetí vzadu?

Baník začal aktivně, nicméně v 7. minutě přišel šok, když se za pomoci Takácsovy teče prosadil po rychlém přechodu do útoku Vlkanova. Obránce slezského celku si ale spravil chuť v polovině první půle, kdy si naskočil na Klímův centr a důraznou hlavičkou srovnal. Vzápětí nebyl daleko od gólu ani Fleišman.

Místo toho mohl baník do poločasu znovu prohrávat. Čech ale přestřelil a Vlkanovu i o chvíli později Kubalu vychytal Laštůvka.

Utkání 26. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Sparta Praha, 28. dubna 2018 v Ostravě.  Na snímku kouč Letenských Pavel Hapal.
Co čeká Hapala v Baníku? Obměna kádru, nadějné mládí i nevole fanoušků

Ostravský gólman měl ale práci i po pauze, kdy zlikvidoval hlavičku Prekopa. Rozhodnutí přinesla 67. minuta, kdy z kraje nešťastně před svou branku nacentroval střídající Harazim a Almási neměl problém překonat Vízka.

Platnosti zásahu nezabránily ani protesty Hradce, že byl Harazim při odkopu faulován Ndefem. To ale nebylo vše. Tři minuty před koncem se slovenský útočník prosadil znovu, pošestnácté v sezoně, a uzavřel tím skóre.

Fanoušci Baníku se mohou v rámci oslav těšit na Celtic Glasgow.
Baník si v rámci oslav zahraje se slavným Celticem. Už 13. července

"Myslím, že jsme podali dobrý výkon, mužstvo musím pochvaálit, protože kombinačně jsme byli lepší. Byl to kvalitní zápas. Nahoru dolů. Ve finální fázi ze strany nás i Baníku hodně uvolněné. Prohráli jsme, protože jsme udělali hloupé chyby, které Baník potrestal," hodnotil trenér Hradce Miroslav Koubek.

"Vadí mi gól po autu na 1:1, a nerozumím situaci na 2:1, kdy všichni naši hráči říkali, že Harazim byl faulován. Neřešil tu situaci ale dobře. Laciný gól. Baník byl efektivnější. My měli dost šancí, ale skórovali jsme jen jednou. Výborně zachytal Laštůvka," dodal kouč, jehož týmu tak skončila série devíti duelů bez porážky.

Finále českého fotbalového poháru MOL Cupu: 1. FC Slovácko - FC Sparta Praha, 4. května 2022 v Uherském Hradišti. Celkový pohled na stadion před utkáním.
Kdy bude mít Baník trenéra? Až naprší a uschne, vtipkují fans po odložení finále

Tomáš Galásek byl za vítězství rád. "Donutili jsme soupeře k chybám, které nám ve druhém poločase nabídl. My mu zase dali možnost v první půli. Chtěli jsme něco změnit a nakonec musím mužstvu poděkovat," pronesl šéf ostravské lavičky, který v poločase třikrát střídal.

Mimo jiné i klíčiového, ale v poslední době často chybujícího, stopera Davida Lischku. "Analyzujeme si chyby z předchozích zápasů a při prvním gólu nebyl dobře postavený. Omílá se to pořád dokola a musí vidět, že jsou připraveni jiní, kteří mohou dostat šanci. Využili ji dobře," doplnil Galásek.

Bývalý fotbalista Martin Lukeš.
Lukeš: Útěky Kukučky a Šmigy z Baníku? K Paskovi mi nesedí, ale náhoda to nebude

Baník Ostrava – FC Hradec Králové 3:1 (1:1)

Branky: 67. a 88. Almási, 24. Takács – 7. Vlkanova. Rozhodčí: Křepský – Arnošt, Bureš. ŽK: Jaroň, Takács – Jakub Klíma. Diváci: 4253.

Baník Ostrava: Laštůvka – Ndefe, Takács, Lischka (46. Chlumecký), Fleišman – Kaloč (46. Budínský), Pokorný – Jaroň (69. Kuzmanovič), Smékal (46. D. Buchta), Jiří Klíma (77. Falta) – Almási. Trenér: Galásek.

Hradec Králové: Vízek – Jakub Klíma, Král, Čech – Kodeš – Mejdr, Doležal (75. Rada), Vlkanova, Novotný (62. Harazim) – Kubala (75. Dvořák), Prekop (69. Kučera). Trenér: Koubek.