Jaké máte pocity po prohře?

Zklamání z výsledku. Opakují se nám inkasované góly v úvodech utkání, nebo druhých poločasů. Toto je pro nás velký problém. Pak nám trvalo, než jsme se do zápasu dostali, nějakých patnáct minut, ale poté jsme nabrali tempo a vypracovali jsme si dost příležitostí na to, abychom skóre ještě v prvním poločase otočili. To se nám nepovedlo, nedali jsme góly, soupeř naopak jeden ano a proto vyhrál. Co k tomu říct? Myslím si, že statisticky jsme byli jasně lepší. Bohužel, máme ale jen tři střely na bránu, hodně nám jich soupeř zablokoval, nebo jsme byli nepřesní. Koncovka nás teď trápí, navíc znovu inkasujeme, přitom bychom rádi hráli s čistým kontem. Škoda. Ten zápas se určitě dal otočit.

Filip Kubala zahodil několik možností. Jak se cítí?

Je zklamaný, jako bez výjimky všichni. Samozřejmě, měl šance, nedal je. To stejné měl i Šíňas, tam to výborně chytil gólman. Takhle to je, když nedáte gól. A od něj se čekají. Já ale pořád tvrdím, že Filip Kubala je dobrý hráč a jednou to odšpuntuje.

Utkání 2. kola nadstavby první fotbalové ligy, skupina o titul: Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav, 11. května 2024, Ostrava. (zleva) Marek Suchý z Boleslavi a Filip Kubala z Ostravy.
Kubala o šancích i fanoušcích Baníku: Taky bych byl naštvaný, je to pořád dokola

Zvládli hráči tlak, který na ně v souvislosti se čtvrtým místem byl, nebo bylo cítit, že jsou nervóznější?

Já bych neřekl. I na lavičce jsme si v prvních patnácti minutách říkali, že vstup nebyl dobrý. Roli samozřejmě hrála rychle inkasovaná branka, ale po té první šanci jsme se do toho dostali a věřili, že to otočíme, jakmile vstřelíme vyrovnávací gól. Ale to se nepovedlo. V tom měla Boleslav kus štěstí, nebo nechci říct štěstí, ale chyběl nám klid v koncovce, případně v předfinální fází. Centrů tam bylo dost, některé hodně nepřesné, ale situací jsme si mohli vypracovat víc.

Filip Kubala řekl, že vás soupeř zaskočil rozestavením i stylem hry, jak moc bránil. Je to tak?

Proměnili to. My jsme předpokládali, že když výkony některých hráčů v Plzni nebyly optimální, tak nějaké změny budou. Ale to vaříme z vody. Věděli jsme, že budou praktikovat čtyřobráncový systém, že jsou velice nebezpeční v rychlých protiútocích, ale určitě jsme nečekali, že budeme hrát do plné obrany až takhle. Tahle strategie jim pomohla k zisku tří bodů, ale myslím si, že jsme se s tím měli vypořádat daleko lépe. Stačilo proměnit ty situace, které jsme měli.

Neklamal vás i druhý poločas, kde už jste neměli téměř nic?

Měli jsme jednu šanci Šíňase, ale jak jsem řekl, byli jsme neskutečně nepřesní. Já se nedíval na statistiky první a druhé půle, ale v celé sezóně máme problém s dobýváním plných obran soupeřů. A když už se tam dostaneme, šanci máme, tak ji neproměníme. Některé mužstvům stačí jedna, dvě a promění. My své příležitosti zahodili.

Utkání 2. kola nadstavby první fotbalové ligy, skupina o titul: Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav, 11. května 2024, Ostrava. Tomáš Rigo z Ostravy.
Rána pro Ostravu! Baník obranu Mladé Boleslavi neprolomil, klesl na páté místo

Utkání 2. kola nadstavby první fotbalové ligy, skupina o titul: Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav, 11. května 2024, Ostrava. trenér Pavel Hapal z Ostravy.Trenér Baníku Pavel Hapal.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Ani Ewerton nebyl tak nebezpečný, jako obvykle, nedostával se tolik do koncovky. Čím to bylo?

Samozřejmě oni na něj byli připraveni, hlídali si ho, zdvojovali. On se v týdnu potýkal s nachlazením, což mohlo hrát roli v závěru utkání. Ale já bych Eweho nechtěl vůbec hodnotit, protože nám udělal spoustu zápasů. Měli by se na to navázat i někteří jiní hráči. Tam nám chybí víc odvahy a kvality v řešení. Nad tím by se hráči měli zamyslet, pokud chtějí vyhrávat takové zápasy.

Co jste říkal na inkasovaný gól? Neměl se spíše David Lischka navázat, než vystavovat protihráče do ofsajdu?

Za nimi byl Patrick Kpozo, Lišák se mohl navázat, ale spíše si myslím, že jsme neměli propadnout v prvním souboji. Juroška propadl, Buchtič (Buchta) se také nenavázal, když mu tam zaběhl hráč, a nakonec to skončilo vlastním gólem. Možná kdyby balon proletěl, nic by z toho nebylo. Nevím. Viděl jsem to jen zběžně. Nicméně ve druhé minutě je to chyba.

A zároveň jediná vážnější situace hostů…

My to víme, proto to říkám. Nemůžu upřít našim klukům snahu, ale pak v kabině po zápase je v kabině velké zklamání. Ale je to o gólech. My ho dostali a nedokázali jsme na to zareagovat, i když šance na to byly. Jediná situace, i když v první půli ještě Lety (Letáček) tam něco chytil na přední tyč, ale nevím, jestli to považovat za stoprocentní šanci.

Utkání 6. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Zbrojovka Brno, 31. srpen 2022, Ostrava. Zleva Ladislav Takács z Ostravy a Michal Ševčík z Brna a Filip Kaloč z Ostravy.
Takács otevřeně o zranění: Hodně pádů, motivací Bořil i babička. Co Baník a dál?

Bylo pro vás tématem, kdo bude chytat?

Máme vyrovnané gólmany. Markýs (Markovič) nás v minulých utkáních držel, měl dobré zákroky, ale obdržel jedenáct branek, takže jsme se vrátili k Letymu. Ale určitě bych Markýse z porážek ani gólů nevinil, řekl jsem to i na přípravě před mužstvem, protože se na nich nepodílel tak, že by nějaký zavinil. Naopak, my jsme mu nepomohli.

Nevyčítáte si to šetření hráčů před týdnem na Slavii?

Já už četl, že to je karma za Slavii. Ale to je váš pocit, pro nás to karma není. My jsme takhle byli nachystaní, připravení, bohužel to výsledkově nevyšlo. Jestli to berete za karmu, tak nevím… Já ve štěstí ve fotbale věřím, ale nemyslím si, že to tím, že jsme mohli využít všechny hráče. Bohužel se nám to nepovedlo.

Baník doma vyhrál od září jednou, je to už otřepané téma, ale co si říkáte, když jdete do zápasu tady ve Vítkovicích…

Podívejte, všichni to víme, všichni to vnímáme. I hráči. Když si vezmu dnes tu atmosféru, tak fanoušci byli výborní, vynikající, samozřejmě po zápase zklamaní. Nadávali hráčům, nadávali trenérům, nadávali všem, protože to podstatné nebylo. Výsledek. Ale na druhé straně nevím, jestli fanoušci neviděli snahu, ta se mužstvu nedala upřít. Oni ale chtějí vidět výsledek. Možná, že by nás víc vytleskali za špatný výkon, ale za tři body. To je fotbal. My jsme každopádně zklamaní, že se nám nedaří doma vítězit, ale nevím. Třeba ještě bude šance. Věřím tomu. My už jich měli spoustu, že jsme mohli výsledek urvat, ale nepodařilo se. Ani teď. Třeba to přijde až na úplný závěr.

Fotbalisté Baníku Ostrava získali naposledy titul v roce 2004. Na snímku z dané sezony kanonýr Marek Heinz při utkání na Žižkově slaví gól s fanoušky.
Autobusák, stavař, trenéři i kruté osudy. Co dělají mistři s Baníkem z roku 2004

Teď tedy situaci a čtvrté místo nemáte ve svých rukou. Nemůže být ale právě to přelití tlaku na soupeře výhodou?

Uvidíme. Jsou tady tři zápasy, my uděláme všechno pro to, abychom se na to čtvrté místo znovu vrátili. To je naše povinnost a takhle přemýšlí každý z nás. Nejen realizák, ale i hráči. Pak počkáme, co přinese přinese závěr. Ano, už to nemáme ve svých rukách, teď to má Boleslav, ale nebudeme skládat zbraně.

V úterý hrajete na Spartě, kde jste nedávno odehráli divoké utkání a čtyřikrát inkasovali…

Na druhé straně jsme tam tři branky vstřelili. Co bychom dnes za to dali, vyhráli bychom tři jedna. Každopádně jsme čtyři góly dostali, takže se nachystáme, připravíme se a uvidíme, jak dopadne derby, v jaké atmosféře a náladě bude Sparta. Pak máme venku Plzeň, doma Slovácko. Ve hře je devět bodů, vše je otevřené.