Byl to přesně měsíc od chvíle, kdy Slezané zvítězili 5:0 v Teplicích, a v Ostravě možná věřili v boj o poháry. O čtyři týdny později je jasné, že svěřenci Pavla Hapala budou mít jiné starosti.

„Situace samozřejmě v tréninku byla znát, ale já viděl možná ještě větší nasazení. Byl to dobrý a kvalitní týden, nicméně hodnoceni jsme od zápasu a výsledku, takže nejsme spokojení, že se nepodařilo vyhrát,“ hodnotil trenér Baníku Pavel Hapal.

Mario Lička ještě jako hráč.
Mario Lička o „úderu osudu“ v Baníku, bratrovi a Rusku: Nedělám nic špatného

Ale mohlo být i hůř. V prvním poločase měli domácí několik příležitostí, aby navázali na trefu Černého ze 3. minuty. Místo toho ještě do přestávky vyrovnal z penalty Cadu. „Pomohl nám brzký gól, po kterém jsme měli další velkou šanci. Kdybychom ji proměnili, možná bychom dovedli zápas do vítězného konce,“ vzpomněl asistent domácího trenéra David Mikula, který tým vedl místo distancovaného Radoslava Kováče, tyčku Janoška.

Baník měl velkou možnost Plavšiče. Prvních 45 minut bylo z obou stran fotbalových, naopak po přestávce bylo dění na hřišti jen pro otrlé. Nabídlo nudu. „V naší situaci je bod málo,“ věděl stoper Baníku Karel Pojezný. „Já cítím trochu zklamání, ale asi zasloužený bod pro obě strany,“ doplnil Hapal.

Po závěrečném hvizdu se navíc na hřišti strhla potyčka, jejíž hlavními aktéry byli brankář Pardubic Florin Nita, který měl gestikulovat směrem k početnému kotli fanoušků Baníku, za což si pak vyslechl nadávky „cikáne, cikáne“, a fyzioterapeut Baníku Radek Havala. Ten obdržel od sudího Hocka červenou kartu.

Tým SK Slezská Ostrava před historicky prvním zápasem.
Gól legendy, zájem lidí, předčasný konec. Jaká byla v roce 1923 premiéra Baníku?

„Hrubé nesportovní chování, po skončení utkání vstoupil na hrací plochu cca dvacet metrů a prudce vrazil do brankáře domácích," uvedl rozhodčí do zápisu. „Viděl jsem, že Nita zdravil naše diváky, ale nevím, jakým stylem. To nemůžu říct. Náš člen realizačního týmu se asi proti tomu ohradil, pak už tam byl chumel,“ popsal Pavel Hapal.

„Nemyslím, že by to bylo něco divokého. Vůbec nevím, co se stalo, byla tam nějaká komunikace, ale bylo to spíš dobré postavit se za Florina,“ uzavřel Mikula.

FK Pardubice – Baník Ostrava 1:1 (1:1)

Branky: 3. Černý – 35. Cadu z pen. Rozhodčí: Hocek – Ratajová, Vyhnanovský. ŽK: Vlček, Krobot – Šín, Tijani, Fleišman. Diváci: 4527.

Pardubice: Nita – Kostka, Vlček, Hranáč, Helešic – Hlavatý, Vacek, Janošek (90+3. Darmovzal) – Tischler (60. Krobot), Černý (60. Huf), Sychra (46. Šimek). Trenér: Mikula.

Baník Ostrava: Laštůvka – Sanneh, Bitri, Pojezný, Fleišman – Boula – Cadu (84. P. Jaroň), Šín (84. Buchta), Miškovič (65. Kuzmanovič), Plavšič (90. Šehič) – Mu. Tijani (65. Almási). Trenér: Hapal.