Klub SK Slezská byl založen 8. září 1922, ale Valná hromada proběhla až 20. ledna 1923. Tam byl zvolen předseda, vybrán klubový znak a klub se přihlásil do soutěží. V jeho případě šlo o III. třídu Slezské župy. „Pak nějakou dobu trvalo to přijetí, díky čemuž do mistrovských zápasů vstoupil až 3. června výhrou nad Slavií Kateřinky, do té doby ale odehrál šestnáct přátelských utkání. A první bylo právě proti Slovanu,“ podotýká Roman Popek.

Zakladatelé tohoto času využili k sehnání peněz na dresy, míče, a provoz klubu. Byl vytvořen Zábavní výbor pořádající nejrůznější společenské zábavy. „Třeba na mikulášské se vybralo asi pět tisíc korun. Na tu dobu velmi solidní suma,“ upřesňuje Roman Srkala.

Fotbalisté Baníku Ostrava (v bílém) v utkání 21. kola FORTUNA:LIGY proti Hradci Králové.
ZNÁMKOVÁNÍ BANÍKU: Hlavně podprůměr, Kuzmanovič za pět, vyčníval Šín. Co říkáte?

K zápasu došlo 4. března 1923 o půl druhé odpoledne. Slovan Ostrava, který byl v té době mnohem větší klubem, nastoupil s béčkem. „Část hráčů Slezské pocházelo ze studentské jedenáctky Slovanu,“ vyzdvihuje Roman Popek. „Zápas byl domluven velmi narychlo, původně měl hrát Slovan A,“ upozorňuje vzápětí Srkala.

„Hrálo se na hřišti Nové Střelnice, to prosím nezaměňovat za Starou Střelnici. To hřiště leželo v místech dnešní Nové radnice, spíše možná více v Komenského sadech,“ popisuje Popek s tím, že první roky své existence musela Slezská odehrát buď venku, nebo si půjčila hrací plochu právě od Slovanu. „Své hřiště měla až v roce 1925,“ dodává historik.

První tři zápasy Slezská odehrála v červenobílých pruhovaných dresech a černých trenýrkách. Od dubna se ustavil bílý dres, modré trenýrky, znak na něm ale mohli používat až od roku 1924, kdy jim to schválilo policejní komisařství.

Martin Lukeš
Lukeš: Však výplata přijde… Tenhle Baník nemůžu vstřebat, už jsem to nevydržel

PRVNÍM STŘELCEM KRONIKÁŘ

V samotném utkání nastoupila Slezská v z dnešního pohledu bizarním rozestavení 2-3-5. V brance stál jeden ze zakladatelů Arnošt Haberkiewicz. V obraně působili dva Křižáci – Petr, otec pozdější legendy Jiřího, a Ferdinand. V záloze pak Klein, Horák a Mojžíšek, v útoku Lach, Mruzek, Trojek, Vilém Pstružina a k nim významná postava klubu Josef Dvořák.

„Bez Jóži bychom dnes ani nevěděli, co se tehdy dělo,“ uvědomuje si Srkala, že kromě toho, že byl kapitánem, trenérem, nejlepším kanonýrem mužstva, autorem vůbec první branky Slezské, tak byl i klubovým kronikářem.

Jeho poznámky a ve výsledku kniha je cenným zdrojem informací. „Myslím, že bylo symbolické, když právě on vstřelil první branku. Už v páté minutě Slezská vedla,“ přibližuje Roman Popek.

Fotbalisté Baníku Ostrava (v bílém) v utkání 21. kola FORTUNA:LIGY proti Hradci Králové.
VIDEO: Sundejte dresy, vyzýval kotel Baníku. Laštůvka se hádal a vysvětloval

Favorizovaný Slovan vyrovnal v 19. minutě Outratou po chybě Ferdinanda Křižáka, ještě před poločasem přidal druhou a vítěznou trefu Sítek. „Ve druhé půli měla Slezská převahu, ale gól nedala,“ zmiňuje podle Dvořákovy kroniky Popek. Pikantní je, že duel rozhodčí Skařupa ukončil o čtvrt hodiny dříve. Proč?

„Říká se, že kvůli tmě, což je ale vzhledem k času výkopu nesmysl. Pravda je nespíš taková, že se začalo hrát o zhruba 15 minut později, už ve tři ale měli nastoupit v hlavním zápase Slovan Ostrava A proti DSV Witkowitz. Kdyby se tak zápas Slezské dohrál, je možné, že by tma ukončila následující utkání, což by bylo horší,“ vysvětluje Roman Srkala.

Trenér Baníku Ostrava Pavel Hapal.
Trenér Baníku Hapal: Tijani udělal chybu jako Lašty. Na fanoušky se nezlobím

Utkání Slezské sledovalo údajně až několik stovek diváků, hlavní klání pak dokonce tisícovka. „Lidové noviny ale druhý den uvedly jen strohou zprávu, asi tři řádky. Z dnešního pohledu neuvěřitelné, že by se takto psalo o Baníku, ale tehdy ten klub teprve začínal. Nevzbudilo to úplně pozdvižení,“ poznamenává Popek.

Kdo by tehdy řekl, jak slavná značka se z SK Slezská vyklube. Navíc už zanedlouho si připsala první dílčí úspěchy. Porazila rezervu SK Moravská Ostrava 5:2, posléze Meteor Orlová dokonce 10:0. „Solidní začátek,“ usmívá se na závěr Roman Popek.