Oba celky sehrály výbornou partii. Úvod patřil Baníku, velké šance ale pálili Buchta, či Kubala, kteří nechali zazářit brankáře Holce, na druhé straně vychytal Letáček Čavoše, Pojezný zase vyhlavičkoval z čáry lob Memiče. Ujal se tak jen pokus Lukáše Budínského. Aby těžkostí pro Baník nebylo málo, Tankův nájezd, blafák a zakončení vytáhl z prázdné branky znovu Holec.

„Zázračný zákrok? To se vám zdálo,“ usmál se brankář. „Snažil jsem se stát do poslední chvíle, čekal jsem, zda vystřelí, ale hodil si to celkem daleko kolem mě. Naštěstí to asi netrefil, jak chtěl, a chytil jsem to,“ popsal moment Dominik Holec.

Pochod fanoušku Baníku v Karviné, 5. listopadu 2023, Karviná.
VIDEO: Karvinou mohutně zněly baníkovské chorály. Podívejte, jak vypadal pochod

„Jasné, byl to těžší zákrok, ale na rozdíl od Plzně to nepřineslo žádné ovoce a body,“ mrzelo Holce, když vzápětí mluvil o smíšených pocitech. Aby ne. Po pauze se hostující gólostroj přece jen rozjel. A bylo hotovo.

Pochod fanoušků Baníku Karvinou:

„Škoda situace, která předcházela jejich prvnímu gólu. Adeleke nenašel Buďu v šestnáctce. Z naší velké šance vyplynulo, že jsme inkasovali,“ přiblížil Holec začátek karvinského sešupu. „Nevím, asi to vyšlo z aktivity Baníku a naší pasivity. Jinak si to nedokážu vysvětlit,“ kroutil hlavou Jaroslav Svozil, stoper Karviné, který ještě na jaře působil v Ostravě.

„Nepodrželi jsme balon a byli jsme daleko od sebe. Moudřejší budeme, až uvidíme video. Tam si to zhodnotíme,“ doplnil.

Diskuse nespokojených fanoušků Baníku Ostrava s hráči Filipem Kaločem, Janem Juroškou a Michalem Frydrychem.
Baník po Zlínu: bez herní tváře, spoléhání se na Ewertona a hádka s fanoušky

„Jeli jsme sem s tím, že chceme uspět a vyhrát. Byli jsme aktivnější, ale měli jsme ty situace řešit lépe. Pak jsme dostali gól z protiútoku, ale v kabině jsme si něco řekli. Víme, že máme sílu,“ vybavil si křídelník David Buchta poločasovou atmosféru.

Trenér Pavel Hapal nabádal mužstvo k trpělivosti. Věřil, že další možnosti přijdou, jelikož Karviná zdaleka nehrála v tak hlubokém bloku, jako Jablonec či Zlín. A to Ostravanům vyhovovalo.

„Musím se podívat, jak to vyzní ve statistikách, ale my se do dobrých pozic dostávali. Změnili jsme styl hry, že jsme chtěli hrát rychle a kolmo dopředu, bylo tam dost dlouhých míčů za obranu, což jsme celý týden zkoušeli. A ukázalo se to být podstatné,“ prozradil Hapal.

Václav Svěrkoš je ikonou Baníku
Svěrkoš se našel v roli agenta: Do Sparty nikomu nebráním, hádám se i s Baníkem

Nakonec zaúřadoval Buchta, který se trefil i svou oblíbenou šajtlí. „Jo, povedlo se to potřetí. Snažím se tak zakončovat i na tréninku, vychází to, jsem rád. dobře jsme rozehráli standardku, byl jsem sám na vápně. Vyzkoušel jsem to, vyšlo to. Sice po teči, ale super,“ byl rád odchovanec Baníku.

Baník podle Svozila ukázal kvalitu. „Když ti hráči jsou v Baníku, tak ji musí mít. Měli sérii, kdy góly nedávali, teď jim to tam napadalo za deset minut,“ uzavřel Jaroslav Svozil.

MFK Karviná – Baník Ostrava 1:3 (1:0)

Branky: 25. Budínský – 53. a 59. Buchta, 49. Ewerton. Rozhodčí: Rouček – Hájek, Leška. ŽK: Tanko, Juroška (oba Baník). Diváci: 4833 (vyprodáno).

Karviná: Holec – Moses (90. Bederka), Krčík, Svozil, Čurma – Boháč (60. D. Žák), Čavoš – Memić (69. Doležal), Budínský (60. Ezeh), Iván (60. Papalelé) – Akinyemi. Trenér: Jarábek.

Baník Ostrava: Letáček – Kpozo, Lischka, Pojezný, Ndefe (80. J. Juroška) – Boula – Buchta, Rigo, Kubala (73. Ji. Klíma), Ewerton (85. Frydrych) – Tanko (73. Šín). Trenér: Hapal.