Předchozí
1 z 8
Další

Znovu ztracené vedení a body

Je to už evergreen karvinských zápasů v sezoně. Slezané vedou, ale nadějný náskok o gól, či dokonce dva ztratí, a v lepším případě remizují. V tom horším skončí bez bodů. Ze čtrnácti zápasů vedli v sedmi, ani jednou nevyhráli. A v posledních dvou duelech – s Libercem a Baníkem – přišli aspoň o plichtu až v nastavení. „Je to na psychologa,“ prohodil brankář Petr Bolek. „Místo dvou bodů nemáme nic. Na druhé straně věřím, že vítězstvím s Hradcem se nám to vrátí zpátky,“ řekl trenér Bohumil Páník.

Utkání 12. kola první fotbalové ligy: MFK Karviná - Baník Ostrava, 24. listopadu 2021 v Karviné. Eldar Šehič z Karviné.Utkání 12. kola první fotbalové ligy: MFK Karviná - Baník Ostrava, 24. listopadu 2021 v Karviné. Eldar Šehič z Karviné.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Jedna série skončila, druhá pokračuje

Čtyři v lize, jedno v poháru. Pět soutěžních utkání čekali fotbalisté Baníku Ostrava na další výhru. Mezitím se jim vrch tabulky vzdálil, mimo jiné také proto, že v domácím prostředí proti Slovácku, Spartě a Plzni získali Slezané pouze dva body. Nyní je od čtvrtého pozice dělí pět bodů, od druhé a třetí ještě o dva víc. Úleva? „Ano,“ přiznal trenér Smetana. „Nechci to zlehčovat, ale nemyslím si, že bychom měli být ve skepsi nebo depresi, že jsme nevyhrávali. Hráli jsme proti těžkým soupeřům – nepočítám pohár doma – a sebevědomě mohu říct, že ve všech zápasech jsme měli na vítězství. To je strašně důležité a tým to ví,“ dodal. Naproti tomu série Karviné bez výhry pokračuje. Nyní má už patnáct dílů. I proto ji patří až patnáctá pozice znamenající baráž.

Utkání 12. kola první fotbalové ligy: MFK Karviná - Baník Ostrava, 24. listopadu 2021 v Karviné. (střed) Jiří Klíma z Ostravy oslavují vstřelenou branku.Utkání 12. kola první fotbalové ligy: MFK Karviná - Baník Ostrava, 24. listopadu 2021 v Karviné. (střed) Jiří Klíma z Ostravy oslavují vstřelenou branku.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Opět první inkasovaný gól

Vstřelit první branku? Pro Baník už dlouho neřešitelný problém. Z posledních devíti ligových utkání totiž hned osmkrát šel do vedení soupeř. Vyjímá se pouze střetnutí v Liberci (2:0). S Bohemians, v Teplicích a nyní v Karviné se Slezanům podařilo skóre otočit, z dalších pěti duelů (v Olomouci, se Slováckem, s Hradcem Králové, se Spartou a s Plzní) ale vytěžili pouze čtyři body za stejný počet remíz. „Je to na důkladnější rozbor,“ uvedl trenér Baníku Ondřej Smetana.

Utkání 29. kola první fotbalové ligy: Sigma Olomouc - Baník Ostrava, 24. dubna 2021 v Olomouci. Trenér Ostravy Ondřej Smetana.Trenér Ostravy Ondřej Smetana.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Brzká střídání

Trenér Ondřej Smetana je znám tím, že v mnoha zápasech střídal poprvé klidně až po 70. minutě. A bylo mu to vyčítáno. V posledních dvou zápasech však tuto taktiku úplně změnil. Proti Plzni poslal De Azeveda do hry už v poločase, další hráči následovali po čtvrthodině hry druhého poločasu. V Karviné pak Smetana dělal první změny v 56. minutě. A hned tři! Výsledek? Právě nově příchozí fotbalisté se výrazně podepsali pod sobotní vyrovnání na 2:2, i středeční obrat a výhru. „Baník má šestnáct fotbalistů, které může rotovat,“ poukázal na důležitý prvek vzájemného duelu trenér Karviné Bohumil Páník.

Nový trenér fotbalistů MFK Karviná Bohumil Páník (8. 10. 2021)Trenér Karviné Bohumil Páník.Zdroj: Foto: MFK Karviná

Přehnanou tvrdost vystřídala snaha o kombinaci

Zápasy Karviná – Slavia a Hradec Králové – Baník Ostrava byly pořádnými „řezničinami“, kde jen zázrakem dohrály týmy v plném počtu. Odstrašujícími příklady, jak může vypadat ligový fotbal. Šestatřicet (!) faulů ve druhém vzpomínaném klání bylo hrozivé číslo. Fanoušci tak mohli pohodlně uzavírat sázky, že v derby už tentokrát budou padat i červené karty. Nestalo se! Naopak se hrál z obou stran kombinační fotbal po zemi, a to i v momentě, kdy Baník prohrával a na hrotu měl dvě věže Almásiho s Klímou.

Řezničina se nekonala.Řezničina se nekonala.Zdroj: ČTK

Klíma a Sor zase spasiteli

S Plzní jeden dvakrát nahrál, druhý dvakrát skóroval. A v Karviné na to navázali. Nigerijský křídelník Yira Sor nejprve dvanáct minut po svém příchodu na hřiště vyrovnal na 1:1, v nastavení pak posadil centr na hlavu Jiřího Klímy a měl podíl i na druhé brance. Oba tak z valné části zařídili poslední čtyři body Baníku.

Utkání 12. kola první fotbalové ligy: MFK Karviná - Baník Ostrava, 24. listopadu 2021 v Karviné. Jiří Klíma z Ostravy se raduje.Utkání 12. kola první fotbalové ligy: MFK Karviná - Baník Ostrava, 24. listopadu 2021 v Karviné. Jiří Klíma z Ostravy se raduje.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Chybějící Ultras

Aktuálně zřejmě zažíváme na několik budoucích týdnů závěrečné okamžiky s diváky na stadionech. Nejvěrnější příznivci Baníku se však rozhodli si dát „divácký lockdown“ již nyní. Ultras ostravského klubu před duelem v Karviné vyhlásili, že dokud se budou lidé dělit na očkované a neočkované, budou fandit zpoza bran stadionů. Slezské derby nakonec vidělo 3126 přihlížejících, z toho několik nižších stovek v barvách Ostravanů. Další asi tři desítky zůstaly stát za plotem, jelikož neměli potvrzení své bezinfekčnosti. Je jasné, že nebýt opatření, byla by ta čísla vyšší. „Ale byli slyšet. Až budou chybět, určitě to pro nás bude minus, protože za námi jezdí všude, doma jsou fanoušci náš dvanáctý hráč,“ vyjádřil se záložník Baníku Filip Kaloč.

Ultras Baníku.Ultras Baníku.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Neviditelní rozhodčí

Je to známá hláška, že nejlepší rozhodčí je neviditelný rozhodčí. A to ve středu v Karviné sudí Miroslav Zelinka se svými asistenty Janem Patákem a Radkem Kotíkem splnili dokonale. Během 90 minut hry nemuseli řešit žádnou vážnější situaci, žádný z týmů nikterak nepoškodili a měli dění na hřišti plně pod kontrolou. Jaká to změna proti posledním zápasům Baníku, kdy právě rozhodčí byli častými objekty zájmů hráčů, trenérů, funkcionářů i novinářů. Ať už kvůli verdiktům ve prospěch Ostravanů, případně proti nim.

Utkání 12. kola první fotbalové ligy: MFK Karviná - Baník Ostrava, 24. listopadu 2021 v Karviné. (zleva) Eduardo Santos z Karviné.Hlavní rozhodčí duelu Miroslav Zelinka zvládl utkání perfektně.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň