Dvaadvacetiletý Nigerijec totiž k sešívaným přišel letos v lednu právě z Baníku, který nejprve odolal návrhům konkurenční Sparty, Slavie se však s majitelem Václavem Brabcem nakonec domluvila. Jak tehdy Deník informoval, slezský klub jako kompenzaci obdržel dva hráče (Ubonga Ekpaie a Ladislava Takácse), a navíc asi 30 milionů korun. To ale nebylo vše.

Yira Collins Sor z Baníku Ostrava se raduje z gólu.
Sor v hledáčku gigantů z Prahy, favoritem je už Slavia. Rozhodnou nejbližší dny

Součástí dohody byl i podíl z eventuálního dalšího přestupu Sora. Mělo by jít až o dvacet procent. Informace, zda jde o podíl z celé přestupní částky (cca 157 milionů), nebo „jen“ ze zisku Slavie (zhruba 127 milionů), se liší, každopádně africký rychlík by měl pokladnu Baníku obohatit přibližně o částku mezi 25,4 až 31,4 miliony korun. Suma přitom mohla být i vyšší, jelikož v létě údajně Belgičané nabízeli až čtvrt miliardy. Slavia však odmítla, a Sora následně na podzim přibrzdila zranění.

Mladík přišel do Ostravy ze své domoviny a celku 36 Lion FC natrvalo v zimě 2021. Předchozí možnost pokusit se prosadit ve slezském klubu mu totiž zhatil koronavirus. V české nejvyšší soutěži debutoval účastník MS do 20 let v Polsku (2019) následně v únoru s Pardubicemi. Pokud do Belgie skutečně přestoupí, vydělá na něm Baník v součtu okolo šedesáti milionů korun. Přitom v tradičním českém klubu odehrál pouze 25 ligových zápasů s bilancí tří branek a šesti asistencí.

Utkání 8. kola první fotbalové ligy: SK Sigma Olomouc - FC Baník Ostrava 17. září 2021 v Olomouci. (zleva) Collins Yira Sor z Ostravy a Ondřej Zmrzlý z Olomouce.
Hotovo! Rychlík Sor definitivně míří z Ostravy do Slavie. Co dostane Baník?

Po přesunu do Slavie upoutal především v evropských pohárech, kde trenéři – i on sám – dokázali naplno využít svou rychlost. Prosadí se i v Belgii?