Jak se vám líbil první přípravný zápas?

První zápas to nebyl, ten už jsme hráli proti sobě minulý týden a byl devadesátiminutový, takže ho beru za normální. S Vyškovem šlo o typickou přípravu na umělé trávě za chladného počasí. Co tak koukám, jsme všichni zdraví, můžeme v klidu odjet do Turecka a chystat se na ligu. Myslím si, že ve druhém poločase jsme měli možná víc stoprocentních šancí, ten první nebyl běžecky ideální. Hráči jsou po těžkých třech týdnech, takže to asi odpovídalo, ale všichni se vydali.

Se skóre mohl pohnout hlavně Quadri Adediran, který vás nedávno posílil z Českých Budějovic…

To byla stoprocentní tutovka. Doufám, že si to nechává na soutěž. (usmívá se)

Útočník Baníku Ostrava Abdullahi Tanko.
Hvězda Baníku poprvé o zkratu se Slavií: Můj úlet, nic tam nebylo. Má nabídky?

Co od něj čekáte?

Právě tady tohle, že se bude dostávat do gólových situací. Je velice silný na míči i zády k bráně, prvních pět, šest kroků má velice silných, takže věřím, že nám pomůže.

Na jakou pozici s ním počítáte?

Může hrát z kraje, hodně o tom uvažujeme. Hrával to i na Dukle, cítí se tam nejlépe, ale tentokrát jsme šli ve druhé půli do tříobráncového systému, takže jsme ho dali na hrot s Lacem Almásim.

V útoku teď máte docela přetlak, co myslíte?

Máme dost útočníků, ale teď bude záležet jen na nich, jak se kdo bude prosazovat, a jakou formu si přenese do soutěže.

Kalkulujete s odchodem na hostování?

Neuvažujeme o tom, že by měl někdo odcházet. Každý hráč se nám může hodit. Vždyť si vezměte, že Tanko nemůže hrát celý první ligový týden, tři zápasy bude chybět, takže to máme o jednoho hráče méně. Proto si myslím, že všichni zůstanou.

Nigerijec Quadri Adediran poprvé v dresu Baníku Ostrava.
Baník proti Vyškovu: posila pálila šance, zaujal mladík. Čeká se na Ewertona

Fotbalisté Baníku Ostrava (v modrém) při prvním přípravném utkání proti Vyškovu. AdediranQuadri Adediran.Zdroj: FC Baník Ostrava/Roman Vlachynský

Tankovi jste neodpověděl na SMS, ale poté jste spolu o jeho zkratu proti Slavii mluvili…

Samozřejmě jsme si to vyříkali. Myslím, že je to rozumný kluk, který ví, že udělal chybu. Řekl bych, že to bylo dobře udělané, aby aspoň trochu o tom zapřemýšlel, co se vlastně v zápase stalo. Na této úrovni se to nesmí stávat, zvlášť proti Slavii, když jsme měli šanci s tím něco udělat. Po červené kartě ale už ne. Všechno jsme si vyříkali, všechno je mezi námi i mužstvem v pohodě. Jedeme dál.

Tanko žádný problém s Douděrou neměl, ani nebyl frustrovaný. Sám řekl, že šlo o zkrat…

Asi zkrat, takhle mi to sám řekl, že sám neví, jak je možné, že se to událo. Byla tam spousta emocí, osobních soubojů i s jinými hráči. Možná to neunesl.

Odešel Filip Kaloč. Budete shánět náhradu, nebo šanci dostane Samuel Grygar?

Sam se mi velice líbil, do zápasu vstoupil velice dobře, hodně toho oběhal. Je to další náš mladý hráč, se kterým určitě do soutěže počítáme, i když v minulém půlroce tolik prostoru nedostal. Když však bude takhle pokračovat, věřím, že se v sestavě objeví.

Brankář Jan Laštůvka.
Laštůvka o restartu v Havířově: Tlak bude, chci dostat na fotbal lidi. Co Baník?

Potřeboval na podzim aklimatizaci v dospělém fotbale?

Všechno potřebuje čas. Když vezmete hráče ze Slovenska, třeba Blažka, nebo teď Rusnáka, potřebují nejdřív kontakt s českým fotbalem, který je trošku jiný. Prostě čas na adaptaci. To stejné je u Sama. V Itálii hrál dorosteneckou soutěž, takže se tady seznámil s dospělým fotbalem ve třetí lize. Ale trénoval s áčkem, což bylo pro něj hrozně důležité. Teď bude záležet jen na něm.

Solidně hrál na nižší pozici v záloze i Robert Miškovič.

Tohle jsme chtěli vyzkoušet. Když jsme spolu mluvili, říkal mi, že v mládeži hrával hlavně pozici šest, výš moc ne. Odevzdal také dobrý výkon.

Ještě ke Kaločovi, nakonec dostal hezké angažmá, že?

Přál jsem mu to. Už nějakou dobu jsem věděl, že se to rýsuje. Dokonce zrovna hrají.

19. kolo utkání Fortuna ligy mezi FC Baník Ostrava a FK Jablonec. Jan Laštůvka. 14. února 2021 v Ostravě - Vítkovicích.
Šuškanda se změnila v realitu. Gólman Laštůvka po konci v Baníku pokračuje. Kde?

Fotbalisté Baníku Ostrava (v modrém) při prvním přípravném utkání proti Vyškovu.Radim Šudák.Zdroj: FC Baník Ostrava/Roman Vlachynský

Zpátky k vašim hráčům. Rovněž mladý Radim Šudák zaujal, nebál se hrát, byl velmi aktivní, viďte?

Jo, jeví se dobře i v tréninkovém procesu, byť měl problémy s tříslem. Myslím, že ho měl dřív i operované, takže věříme, že zůstane zdravý. Potřebuje trochu posílit v horních partiích, ale je rychlý, silný. K tomu máme ještě Málka, který sice nedostal prostor, ale na ten dojde v Turecku. Tam bude zápasů dost.

Všechny mladé tedy berete do Beleku?

Určitě. I Krupičku, kterého jsme šetřili. Bokem jsme tentokrát nechali i Ndefeho, Boulu a Kpoza.

Připravujete se tak na variantu sestavy bez Ewertona?

Teď ano, ale pořád věříme, že by mohla nastat i varianta s ním. Čekáme, jak se to vyvine, ale samozřejmě musíme mužstvo připravovat bez něj.

Václav Svěrkoš v dresu Katovic.
Svěrkoš neskončil v Baníku: Dám to na instagram, smál se. Co říká na Kaloče?

Když tak nalevo máte i Eldara Šehiče.

Šeha může hrát nahoře, ale lépe se cítí na kraji obrany. Uvidíme, ale spíš tam může hrát Adediran.

Vyškov třeba potkáte v příští sezoně v lize, jak se vám líbil?

Moc, hrál dobře, první poločas až výborně. Mají velice zajímavé, rychlostně vybavené, hráče. Líbil se mi rychlý hráč na levé straně. Víme o nich. Remizovali se Slovanem Bratislava, což je velice silný soupeř. Vypadají slušně.