Jak hodnotíte zápas?
Než začnu, tak bych chtěl poděkovat lidem, kteří se postarali o trávník. Na tuto dobu byl velice dobře připravený. Moc děkuji, protože vím, co tady bylo před čtrnácti dny, když napadl sníh. Jednou jsme na tom trénovali. A pokud jde o zápas, tak jsem zklamaný, protože jsme hráli výborně. Přispěli jsme k jeho úrovni i my, nicméně nemáme ani bod, což mě mrzí. Řekl bych, že na můj vkus jsme ty góly Slavii darovali. Byly tam jiné situace, kdy jsme mohli inkasovat, ale z těch, ze kterých už ano, bychom obdržet gól neměli. Druhý gól aut, třetí roh, špatně nabraný hráč na první tyči, a nám to tam propadlo.

Trenér Jindřich Trpišovský ze Slavie..
Kouč Slavie s Ewertonem nepočítá: Záleží na Baníku i dalších zájemcích. A Tanko?

Kde se zápas lámal?
Myslím si, že na začátku druhé půle, kdy jsme měli dobrou možnost, Mandous vytáhl skvělý zákrok. Bohužel jsme kýžený gól na 3:2 nedali my. Ještě tam potom měl Jirka Klíma čistou hlavu. Krásný zápas, pro diváka zajímavý, pro mě k ničemu, protože jsme nebodovali. Ale počin 27 bodů, na to, jak jsme soutěž začali, je slušný. Teď je potřeba se nachystat na jaro a minimálně navázat na to, co se tu hrálo.

Se Spartou výborný výkon, se Slavií také. Proč se nedaří utkání dotáhnout k bodům?
Třeba je to tím, že jsme k tomu ještě nedozráli. Možná to chce ještě nějaký čas, aby se mužstvo sehrálo, řešilo finální věci lépe… Nechci tady vylézat se statistikami, ale myslím, že jsme měli dostatečný počet střel na bránu, byli jsme nebezpeční. Je třeba být soustředěnější, koncentrovanější a přesnější ve finálce. Možná chyběla v koncovce větší agresivita. Opět jsme ty situace měli, bohužel jsme neskórovali. A někdy chybí i trocha štěstí. Hned v úvodu výborná akce, centr ze strany a Mandous to vytáhne přímo do protipohybu. Jinak by to Šehič dával do prázdné brány.

19. kolo první fotbalové ligy: FC Baník - SK Slavia Praha, 17. listopadu 2023, Ostrava. (střed) Tomáš Vlček ze Slavie a Patrick Kpozo z Ostravy.
Obraty, pět gólů i zkrat Tanka. Baník Slavii zatápěl, favorita zachránil Bořil

Je proti Spartě či Slavii recept hrát agresivně a odvážně?
My se touto cestou chceme ubírat. Chceme hrát nahoru, být aktivní, ale to proti každému. Je jedno, jestli je to první Sparta, nebo poslední Budějovice. Ne vždy vám to vyjde, tak jako v těchto zápasech, které byly zmíněny, ale je to cesta. Hrát agresivně, kolmo dopředu, napadat soupeře… S tím má každý problém. Možná, že kdybychom dneska zalezli do šestnáctky, bránili a hráli z hlubokého bloku, stejně bychom prohráli. A diváci by nebyli spokojeni s předvedenou hrou. Jo, tohle je cesta.

Co jste říkal na Tankův zkrat? Mluvil jste s ním, máte pro to pochopení?
Ne, nepochopil jsem to a ani nechci to pochopit. Nebo se tím zabývat. Potom už ten zápas byl pro nás velmi těžký. Tanko se omluvil, což já beru, respektuji to, pro něj je to škola do budoucna, protože jsem tohle u něj nikdy neviděl. Ani ve druhé lize. Omluvu asi beru, ale nechci to teď řešit, protože jsem neskutečně naštvaný. Tohle se proti Slavii stát nemůže. To je pak skoro po zápase.

Teď dostane i disciplinární trest…
Další problém.

Budete to řešit personálně?
Uvidíme, jaký bude trest. My hráče dopředu máme, ať je to Filip Kubala, Jirka Klíma, který se dostal do dobré formy a je hlavně zdravý. Máme i Almásiho, který moc prostoru teď nedostal, tak uvidíme. Na trestu bude hodně záležet.

Bývalý útočník Libor Žůrek (ve výřezu) okomentoval výkony Abdullahiho Tanka. Jak by dopadl vzájemný souboj ve sprintu?
Ostravský Forrest Gump o rychlíkovi Baníku: Tanko? Zbraň. Platný bude i bez gólů

Pochopitelně řešíte, co bude s Ewertonem. Kouč Slavie Jindřich Trpišovský řekl, že do přípravy ho stahovat nebudou, že záleží na jednání s Baníkem, či dalšími zájemci…
Já věřím, že Ewe s námi začne přípravu, ale víte, jak to ve fotbale je. Dneska něco řeknu, a zítra to bude úplně jinak. Ale Ewerton v Baníku prokázal, že se zase zvedl, což byla velká zásluha celého realizačního týmu. Od kondičáků až po něj samotného, protože na dlouho vypadl pro zranění. Myslím, že se tady cítí dobře. Uvidíme, jak to bude dál.

Bavili jste se, jaké on má záměry?
Já ano, protože odletěl už na dovolenou do Brazílie, aby si užil volno. Co mám ale poslední informaci, tak jsme mu dali všechny věci k přípravě, než začneme, to znamená běžecké věci. Všechno chce absolvovat a věřím, že se vrátí zpátky.

Můžete prozradit, kde byste chtěli posílit?
Až na závěr dnešního zápasu jsme moc nepoužívali tříobráncový systém, chybí nám zdvojení postů na křídlech. Tam jsme odehráli skoro celou soutěž s Buchtičem (Buchtou) a Ewertonem. Tam by bylo dobré to posílit, nebo změnit, aby konkurence byla větší a byla možnost i náhrady. Ale musím říct, že Šeha (Šehič) to běžecky zvládl, i když hrál výš. Není to jeho optimální pozice. Dopředu byl ale svým pohybem nebezpečný.

Tanas Papadopulos.
Papadopulos o návratu a skautingu v Ostravě: Baník má zase dobré jméno. Co cíle?

Eneo Bitri spadl s Valarengou z norské ligy. Je to pro vás téma?
My jsme se o tom v týdnu bavili, ale nedokážu si to představit. Podepsal tam smlouvu, ani nevím, jak to tam má, nebo nemá. Tuhle myšlenku jsme probírali, ale spíše hypoteticky.

A co odchody? Třeba Fadairo se téměř neprosadil.
Uvidíme. Teď si tu půlsezonu vyhodnotíme a určitě to budeme chtít občerstvit. V létě jsme udělali třináct změn, což je neskutečná porce a teď bychom potřebovali kádr vhodně doplnit na pozice, které nás trápí. Nemyslím si, že by nastal extrémní pohyb.

Platí, že berete čtyři pět mladíků do přípravy?
Určitě. Už v létě jsme věděli, že kluky posuneme a začnou s námi. Uvidíme do té doby, než pojedeme do Turecka. Možná nás některý překvapí a vezmeme ho s sebou. Záleží na nich.

Už nějakou dobu chybí asistent Danny Searle. Proč?
Tam se jedná o víza, na která čekáme. Je to vše byrokracie a trvá to.