Baník nedokázal ve vyrovnaném klání využít své výhody. Prvního gólu. „Jako kdybychom se toho lekli. Udělali jsme dvě fatální chyby,“ poznamenal Vrba. „Přiznám se, že se mi to ani moc hodnotit nechce, protože je to samozřejmě dost nepříjemná situace,“ dodal trenér slezského klubu, který nevyloučil posílení týmu.

Čas se ale krátí. Přestupní období končí 8. září.

Martin Lukeš
Lukeš: S Vrbou pracují emoce, lahev bych ale nezveličoval. Na Brno to chce hukot

Čtvrtý zápas doma, třetí prohra, přitom soupeři byli hratelní. Čím si to vysvětlujete?

Je otázka, zda soupeři byli, nebo nebyli hratelní. Nevíme, kde Brno skončí, protože teď se pohybuje vysoko. Ale je pravda, že jednou vyhrát doma ze čtyř zápasů je hodně špatné. Víceméně neomluvitelné. Nechci se v tom moc pitvat, je to o diskuzi s lidmi ve vedení klubu. Budeme to probírat, ale nechci spekulovat.

Vedli jste, ale neměli jste tlak ani šance. Celkově nešlo o povedené vystoupení, viďte?

Nepovedené bylo z několika důvodů. Nebyli jsme kvalitní v mezihře, neuhráli jsme míče, které byly jednodušší, a měli jsme je zvládnout. Ztrát byla spousta. Soupeř využíval situace, kdy získával míče a chodil do brejků. Vycházelo to z toho, že jsme byli nepřesní a kvalitu jsme neměli takovou, jakou bychom měli mít.

Martin Lukeš
Lukeš: Hra na schovávanou do ligy nepatří! Příště může být kotel Baníku ostřejší

Vyšlo vám střídání. Na gól centroval Kuzmanovič, zakončoval Smékal. Byla to ale jediná akce, co myslíte?

Tak vyšly nám dvě akce. Jednou nám to tam proletělo malým vápnem, bohužel jsme to nedorazili. To bylo ještě za stavu 0:0. Pak ještě střela ze střední vzdálenosti. Ale máte pravdu, že na to, že jsme hráli doma, nebylo těch akcí hodně. Asi bychom měli být aktivnější a prosazovat se víc.

Kde vidíte příčiny, že jste podlehli tlaku Brna?

My nepodlehli tlaku. Když se podíváte na situaci, ze které jsme dostali první gól, tak to je obrovská chyba a ligové mužstvo by to nemělo dopustit. Jestliže máte aut na polovině hřiště a inkasujete, někteří hráči jsou v postavení, ve kterém nemají být, jsou nastavení spíše do útoku, než aby počkali, jak situace skončí, a poté soupeř získá míč a potrestá nás. Za špatné postavení i nedůraz před pokutovým územím. Obrovská chyba, která je na delší diskusi a rozbor mezi mnou a hráči.

Brankář Baníku Ostrava Jan Laštůvka.
Kapitán Baníku Laštůvka: Fanoušci mají právo křičet. Děláme dětské chyby

Po prvním gólu přišly další dvě situace, které skončily brankou, byť ta první nebyla uznána. Nechybí na hřišti hráč, který by to dirigoval, řekl, kde kdo má být, jak to hrát?

Určitě první gól měl vliv na závěr zápasu, protože do 82. minuty vedete 1:0, ale najednou přijdete o výsledek, který potřebujete. To je nepříjemné. Soupeř byl na koni a my naopak ve velkém útlumu, takže zápas se pak dohrával a my byli rozvázaní, nedisciplinovaní, čehož soupeř využil při druhé brance. Je to špatně a vyrovnávací gól, který jsme neměli dostat, zápas ovlivnil.

Jak vám bylo po zápase pod kotlem?

Nedobře. Po prvním zápase mi bylo vyčteno, že jsem před kotel nešel, tak jsem tam tentokrát stál a poslouchal názory domácích fanoušků. Víc to teď ale komentovat nechci.

Utkání 6. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Zbrojovka Brno, 31. srpen 2022, Ostrava. Zleva Jiří Klíma z Ostravy a Lukáš Endl z Brna.
Sundejte dresy, skandovali po ostudě fanoušci Baníku. Vrba: Bylo mi nedobře

Čtyři hráči byli vyřazeni z kádru, co teď? Bude někdo následovat, nebo přijdou posily?

Čtyři hráči odešli, protože se rozhodli, že chtějí do jiného klubu. Jestli odejdou další, to uvidíme, zda někdo přijde. Na tom je to závislé, zda jsme schopni někoho ještě získat. Nějaké možnosti se nabízí, ale to je zase na debatu s vedením klubu a rozhodnutí, jestli se kádr nějak změní. Ani nevím, jaké jsou možnosti, takže nechci spekulovat. To takhle půl hodiny po zápase není optimální.

Jak to vypadá s Davidem Lischkou, který už byl podruhé v řadě na střídačce po zranění natrženého svalu?

Lischka s námi trénuje týden, nebo deset dní. Na základě zápasu v Jablonci jsme do toho nechtěli zasahovat, protože podle mého názoru jsme tam odehráli slušné utkání. Nebyl důvod tady něco měnit, změny byly na jiných dvou postech. Teď je otázkou, co bude, protože už ten důvod je.