K úspěchu pomohly i tahy kolikrát kritizovaného kouče. Proti předpokladům (asi i soupeře) vsadil na čtyřobráncový systém, i na solidní formu právě Tanka, dále Riga, či Buchty, kteří byli v minulých týdnech spíše žolíky. Navíc se konečně chytili Kpozo s Ewertonem. „Pro mě hráči zápasu,“ měl jasno Pavel Hapal, který však má starost – zranění stoperů.

Jak tedy zápas hodnotíte?

Tentokrát velice dobře. Vstoupili jsme do něj velice aktivně a kvalitně. Bylo to znát i na atmosféře v hledišti. Jen škoda, že jsme si v první půli nevytvořili víc příležitostí. Měli jsme tam předfinálky nebo centry, kdy jsme trefovali prvního hráče, což mě mrzí. Ale nepolevili jsme, hráli jsme v tempu, a myslím, že jsme byli lepší, než Boleslav. Potvrdili jsme to brankami, další jsme mohli přidat Almásim. Ale Boleslav měla taky kvalitu a nějaké střely, Lety (Jiří Letáček) nás podržel. Vypadal jistě. Jsem spokojen s předvedenou hrou i výsledkem.

Lze říct, že jste vsadil na správné hráče s formou?

Rigo přišel k nám, seznamoval se s ligou, potřeboval možná víc času. Odehrál výborné zápasy, rozhodovali jsme se mezi ním a Tetym (Tetourem), který teď dvakrát odehrál nějakých 60 nebo 70 minut. Chtěli jsme to změnit a mít nahoře nepříjemný pohyb, proto ty změny. Ale musím říct, že i Tety odehrál dobré zápasy. Není to z toho důvodu, že bych byl nespokojený nebo něco takového. Prostě jsme se takhle rozhodli – a myslím, že správně. Trošku mě akorát mrzí zranění Frýďase (Michala Frydrycha). Uvidíme, snad to nebude nic vážného.

Jak to s ním vypadá? Situace se stopery je kritická…

Je. Změnili jsme rozestavení, věřili jsme, že to bude na Boleslav platit. Možná si mysleli, že budeme hrát na tři stopery, ale šli jsme na dva, abychom byli silnější na stranách. To se povedlo, i když jsme možná mohli využívat víc střed, byl tam prostor na zakončení. Lischka šel pak místo Frýďase přes nohu, ale už jsme takhle hráli. Je to se dvěma leváky složitější, protože to nemají komfortní, ale zvládli to. Jsme za to rádi. Věřím, že Bláža (Filip Blažek) bude během týdne zdravý, nemělo by to být nic vážného. U Frýďase taky.

Neberete to trochu jako prokletí?

Není. Víte, jak to je ve fotbale, to se stává. Bohužel nás to trefuje v zadních řadách, navíc i Karel (Pojezný) dohrával zápas s koňarem. Uvidíme, jak na tom v neděli bude. Snad se z toho dostane.

Luděk Mikloško před utkáním v televizním rozhovoru řekl, že už asi posilovat nebudete a podzim dohrajete se současným kádrem. Co ale teď?

Uvidíme. Popřemýšlíme, dáme hlavy dohromady. Důležitý je zdravotní stav, který si musíme vyhodnotit a nějak se k němu postavit. Vzali jsme na lavičku Měkotu, ten je taky alternativou, protože Lišák nebyl úplně stoprocentní. Pořád přetrvávalo jeho zranění. Měkota hraje výborně za béčko, jde poslední dobou hodně nahoru. Taky je to alternativa, i když do ligy zatím jen nakoukl.

Když máte potíže se stopery, co zkusit Filipa Kaloče?

Není to pro něj komfortní pozice, ale určitě to alternativa do budoucna může být.

Mluvíme se o posilách, ale co odchody? Nabízeli by se hráči jako Miškovič, či Šehič. Budete kádr ještě zužovat?

My kádr chceme širší, vidíte, dneska bychom možná přivítali i stopera, protože jeden nám odešel. Momentálně Miškovič a Šehič jsou zranění, takže nikam odejít nemohou. Asi si nikdo zraněného hráče nevezme. Já o tom takhle nepřemýšlím. Jsou plnohodnotnými hráči kádru, a pokud tady budou, budeme s nimi dál pracovat. Počítám s nimi dál.

close Fotbalisté Baníku Ostrava (v bílém) v duelu 7. kola FORTUNA:LIGY proti Mladé Boleslavi. info Zdroj: Deník/Petr Kotala zoom_in Pavel Hapala s Ewertonem.

Ještě k zápasu. Zvažoval jste dlouho, jestli pošlete od začátku Tanka s Buchtou, které jste předtím využíval jako žolíky a vycházelo vám to?

Ne, to ne. My měli na poslední tři utkání plán, hráli jsme pohár, navíc terén byl těžký, takže jsme na Boleslav chtěli vyjít s pohyblivými hráči. Nechci říct, že Almási není pohyblivý, ale záměr byl to vyměnit, dát tam energii. Nakonec se to potvrdilo i dobrým střídáním, protože Almási měl dvě gólovky. Škoda, že neproměnil, ale myslím, že to řešil dobře. Co mi říkal, tak při hlavičce cítil větší šanci, než nohou, kdy trefil gólmana.

V zápase vám opět nešly rohové kopy…

Měli jsme tam pár špatných, ale také nějakou šanci. V minulém utkání zase stoprocentní šanci, kde to Bláža (Blažek) minul. Pracujeme na tom, někdy je to o dobrém kopu, jindy o náběhu a prosazení se. Věřím, že se to zlepší. Nedáváme góly z rohů, ale ze hry ano. Dříve jsem zase od vás četl, že dáváme branky jen z penalt… Pracujeme na tom a doufám, že se zlepšíme i v tomto.

Máte za sebou sedm ligových a jeden pohárový zápas, to už je dobrý vzorek, z něhož lze vycházet. Jak jste spokojený? Má to stoupající tendenci.

Jsem rád, že to má stoupající tendenci. Byli jsme kritizovaní, ale věděl jsem, že je tady nové mužstvo se spoustou nových hráčů a že přijdou porodní bolesti. Nějak se to ustálilo. Musím říct, že třeba výkony Ewertona, nebo Kpoza byly vynikající. Patrick podporuje ofenzivu, neskutečně toho odběhal. Někdo říkal, že by za hráče utkání zvolil Ewertona. Souhlasím, ale já bych to podělil Kpozovi za to, že byl vynikající v defenzivě i ofenzivě.

Je tedy znát, že si tým sedl? Co vám ještě chybí?

(usmívá se) To nechám na vašem hodnocení. Osobně si myslím, že jdeme nahoru. Dobře, možná jsme odehráli horší poločas v minulém utkání s Budějovicemi, tentokrát se povedly oba. Pokud se nepletu, tak trenér Trpišovský pasoval Mladou Boleslav do první čtyřky, tak jsme možná porazili mužstvo z elitní části tabulky. To je pro mě výborné, a podle ohlasů soupeřova trenéra zasloužené vítězství.

Přitom po třech kolech jste měli jediný bod, byť po náročném losu, tak jak bylo těžké mužstvo nastartovat, že v dalších pěti soutěžních utkáních jste inkasovali jen jednou na Slavii a doma vyhráváte?

Těžké to je, jsme všichni v Baníku Ostrava a hráčům pořád tvrdíme, že kvalitu mají. Je to jen o tvrdé práci. Pracovali jsme, pracovali, nepodléhali tomu, a teď se to vyplácí. Mužstvo se zvedá herně i výsledkově, i když po domácím prostředí je nutné to potvrzovat i venku.

To je pravda, doma jste získali všech deset bodů a neinkasovali.

Není to jen o obranné čtverce. Bráníme pozorně, soupeře nepouštíme do vyložených šancí. Boleslav tam měla nějaké střely po standardkách nebo autech, ale jinak nic. Je to zásluha celého mužstva.

Nechybí vám k úplné spokojenosti góly Filipa Kubaly?

Filip dře. Myslím si, že po krátkém zranění to v předchozím zápase nebylo ideální, ale dneska se zase napracoval a nadřel. Tanko dal gól, Filipa to čeká v dalších utkáních. On ty góly dávat bude, protože je střílel. Že má pár zápasů výkyv, to nehraje roli.

Po reprezentační pauze jedete na Bohemians. Bude důležité tam solidní formu potvrdit?

Každý zápas je důležitý. Jestli se nám to povede na Bohemce, budeme rádi, když ne, budeme dál pracovat. Ale ano, má to stoupající tendenci, nicméně nepočítáme s ničím jiným, než že budeme hrát velice těžký zápas. Nehraje se tam jednoduše, Bohemka v minulé sezoně skončila čtvrtá, co jsem viděl, tak má v zápasech spoustu šancí, byť ne vždy se jí podařilo vyhrát. V lize není jednoduchých utkání.

Budete během přestávky hrát zápas?

Chtěli jsme hrát s Trenčínem, ale nakonec jsme to zrušili. Uvidíme, budeme reagovat, protože béčko hraje v Hlučíně, jestli to někým nedoplníme. Zatím do toho ale nechceme sahat, protože béčko hraje dobře, zítra hrají zápas, kde posíláme jen tři hráče jako oživení. Co bude příští týden, se uvidí, ale určitě budeme velice dobře trénovat. Hráči chtěli mít tři dny volno, ale to se nekoná. (usmívá se)

V tabulce máte zmíněných deset bodů. Je to pro vás málo, nebo akorát?

Kolik máme zápasů?

Sedm…

Třikrát sedm je dvacet jedna. Mít dvacet jedna, byli bychom spokojenější. (usmívá se)