Právě krásné provedení a zakončení slovenského reprezentanta bylo prvním z okamžiků, které musel Berka řešit. Jeho asistent mávl ofsajd a z dostupných záběrů bez kalibrované ofsajdové čáry nebylo možné rozeznat, zda správně. Berka tak musel verdikt kolegy potvrdit.

FOTBALOVÝ ŠLÁGR mezi Baníkem Ostrava a Spartou Praha skončil v neděli před vyprodaným stadionem ve Vítkovicích 2:2. Atraktivní bitva se neobešla ani bez výměn názorů.
Baník vypnul Dočkala a spol. Použili jsme zbraně, které Spartě nevoní, řekl kouč

„Pokud je ofsajdová situace těsná, tak bez ofsajdové čáry musíme potvrdit rozhodnutí na hrací ploše. Když nemůžeme prokázat, jestli to byl nebo nebyl ofsajd, tak se potvrzuje rozhodnutí sudího na hřišti,“ řekl ve vyjádření komise rozhodčích její předseda Radek Příhoda.

Krátce po pauze se domácí příznivci čílili po zákroku stopera Sparty Filipa Panáka na Davida Buchtu. Penalta se ale nepískala. „Sudí se rozhodl sám, je to v pořádku. Pro nás to penalta nebyla,“ uvedl Příhoda.

Utkání 13. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Sparta Praha, 31. října 2021 v Ostravě.
BANÍK – SPARTA (2:2) dle Deníku: Spolehlivý Budinský, skvělí střeďáci. Co další?

Nejvíce se ale mluví o reálných penaltách. Ta první přišla v 65. minutě, kdy Juroška měl faulovat Hancka. „Měl jsem dobrý výhled. Útočící hráč se dostal před nohy bránícího hráče a došlo k podražení. Viděl jsem to dobře,“ zdůvodnil své rozhodnutí po zápase v rozhovoru pro O2 TV Berka, který na stejný puntík ukázal i o chvíli později po ruce Almásiho.

A to na doporučení videoasistenta. „Viděl jsem, že si míč prodloužil na ruku hlavou, proto jsem nepískal. Ale pak bylo vidět, že míč šel rovnou na ruku, kterou měl v nepřirozené pozici,“ vysvětlil Berka.

Utkání 13. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Sparta Praha, 31. října 2021 v Ostravě.
Baník v. Sparta v Ostravě. Gratulace Barošovi, ovace mistrům a pekelná atmosféra

A konečně třetí a nejdiskutovanější moment. V 83. minutě vypadl brankáři Nitovi míč, na který dobíhal právě Almási. Blokovat jeho zakončení se kromě Nity vyrazili i jeho spoluhráči Dočkal s Krejčím, přičemž slovenský útočník přes jejich nohy přepadl.

Asistenti se domnívali, že hlavní rozhodčí pískal faul Krejčího. Nikoliv. „Na hřišti jsem nařídil pokutový kop za podražení a zřejmě jsem situaci kolegům u videa nepopsal dobře. Doporučili mi, ať se jdu na situaci podívat, podle mého názoru došlo k podražení útočícího hráče panem Dočkalem. Krejčí hrál míč, ale to na situaci nemělo vliv,“ popsal svůj pohled do televize Ondřej Berka.

Utkání 13. kola první fotbalové ligy: Baník Ostrava - Sparta Praha, 31. října 2021 v Ostravě.
Tři penalty, čtyři góly a plný stadion. Bitva Baníku se Spartou vítěze nepoznala

Podobně mluvil i Radek Příhoda. „Dočkal tam neležel dřív, stalo se to ve zlomku vteřiny. On tam jde skluzem, navíc spíš proti Almásimu. Skočil mu pod nohy a došlo ke kontaktu. Nebyla tam žádná velká prodleva mezi Krejčího zákrokem a kontaktem Almásiho s Dočkalem,“ přiblížil.

„Tohle nebyl případ, kdy by měl VAR do situace vstoupit. Jsme rádi, že rozhodčí Berka si stál za svým a pokutový kop nařídil,“ pokračoval Příhoda. „Rozhodčí utkání neovlivnili,“ zakončil šéf komise.