V roce 2016 vyšla první kniha, která byla o pět let později aktualizována. V roce 2018 druhá a nyní přichází uzavření trilogie. „Víc toho nebude,“ potvrzuje autor Jiří Vojkovský, který se v mezičase vedle Jiřího Holiše podílel také na biografii bývalého útočníka Milana Baroše (Milan Baroš, opravdová legenda).

Trenér Pavel Vrba.
Nečekaná bomba! Vrba odpočívat nebude, po konci v Baníku má nové angažmá

Edice popisuje historii, fakta a příběhy evropských stadionů. Sám Vojkovský, který přes deset let pracuje v obchodním a marketingovém oddělení Baníku Ostrava, jich spoustu navštívil a knihy obsahují jeho komentář. „Fotbalem prakticky žiju,“ usmívá se otec dvou dcer Silvie a Ivany.

Trenér Pavel Hapal s knihou Fotbalové stadiony 3.Trenér Pavel Hapal s knihou Fotbalové stadiony 3.Zdroj: Jiří Vojkovský

Není to však jen autor, kdo se k mnohdy majestátním stavbám vyjadřuje. Stranou nezůstávají ani fotbalové osobnosti, které na řadě z nich samy hrály. „Do prvního dílu poskytl komentáře Milan Baroš, do druhého dílu se připojil i Marek Jankulovski, René Bolf a Tomáš Ujfaluši. Poslední jmenovaný promluvil i ve třetí díle,“ poodhaluje Jiří Vojkovský.

Fotbalisté Baníku Ostrava.
Baník pod podzimní lupou: Kdo zazářil, kdo vyhořel? Jak to vidí Lukeš? Hlasujte!

Přiznává, že poslední knížka je určena spíše fotbalovým fajnšmekrům, jelikož v ní najdete méně známé stadiony. „Přesto jsou okouzlující,“ upozorňuje Vojkovský s tím, že se čtenář setká i se zeměmi jako Řecko, Srbsko, Chorvatsko, Rumunsko, Švédsko a Maďarsko. „Některé z nich už napsaly větší část své historie, na jiných zase tribuny stále voní novotou,“ podotýká.

Jak bylo řečeno, série tímto končí. „Další díl o fotbalových stadionech už nemám v plánu. Nechci, aby stávající tři knihy neztratily svůj „lesk“ a nestaly se jakýmsi seriálem. Byť je stále spousta unikátních stadionů, o kterých by stálo zato dále publikovat,“ míní Jiří Vojkovský. „Ale mohu slíbit, že s psaním nekončím. V současné době mám rozpracovanou další knihu z fotbalového prostředí,“ dodává na závěr.