Hosté vstoupili do utkání s jasným záměrem, tedy kombinovat, dominovat na míči, což se mu sice dařilo, ale ale právě to se Skotům málem stalo osudným. Ve 3. minutě po ztrátě zkoušel z půlky hřiště přehodil Harta Kuzmanovič. Minul. Baník však nemusel litovat, jen o chvíli později právě Kuzmanovič nacentroval na Šehiče a ten otevřel skóre.

David Lischka odkulhal ze hřiště.
Kouč Baníku po Žilině: Vždy je to o chybách. Co Lischka, nebo zájem o Almásiho?

A Kuzmanovič neměl dost, vzápětí si našel Ndefeho pas a málem navýšil skóre, Hart však se štěstím zasáhl. Ještě předtím mohl srovnat Furuhaši, co se však nepovedlo v daný moment, vyšlo ve 14. minutě, kdy Celtic pohledně zakombinoval a střelec neměl problém skórovat do prázdné branky.

Závěr Celticu

Baník nastoupil bez šestice zraněných hráčů. Kromě dlouhodobě absentujících Svozily s Juroškou nemohli hrát ani Frydrych, Smékal, Lischka a Boula. I za negativního stavu se pokusil několikrát zahrozit, ale bez úspěchu, naproti tomu se zadařilo na opačné straně, když domácí dali prostor ke střele zpoza šestnáctky O’Rileymu a ten parádní ranou skóre otočil. Ve zbytku poločasu byl navíc Celtic mnohem lepší, měl šance, ale další trefu nepřidal.

Přípravné fotbalové utkání FC Baník Ostrava - Celtic Glasgow, 13. července 2022, Ostrava. Na snímku kouč Václav Brabec.
VIDEO: Baníkovci nezklamali! Před Celtikem předvedli bílé peklo i tohle choreo

Jinak tomu bylo po přestávce, kdy sice Celtic vyměnil hned šestici hráčů a jeden z nich, útočník Giakoumakis, pohotově skóroval, byť Laštůvka si na těžkou střelu sáhl. Skotové i nadále hrozili, ale dvacet minut před koncem – po vlně střídání – udeřil Baník. Jaroň ukázal svou odvahu a Tijani klid v zakončení.

Stav 2:3 z pohledu domácích ale dlouho nevydržel, vzápětí se hnal na Laštůvku Giakoumakis, jehož ostravský gólman sice vychytal, ale na dorážku Abady už stačit nemohl. V závěru se mohly prosadit obě mužstva, ale gól už nepadl.

Fotbalový brankář Jan Laštůvka slaví čtyřicet.
Laštůvka z Baníku slaví 40: Anglie mě bude štvát do konce života. Co nároďák?

„Narazili jsme na soupeře, který zaslouženě vyhrál skotskou ligu a postoupil přímo do Ligy mistrů. Celtic něco v Evropě znamená a zejména v prvním poločase, kdy hrál v silnější sestavě, jsme s ním měli problém,“ přiznal trenér Baníku Pavel Vrba. „Je škoda, že stav 2:3 jsme neudrželi déle, možná jsme to mohli ke konci zbláznit. Soupeř ale zaslouženě vyhrál,“ věděl kouč.

Kapitolou samou pro sebe byli fanoušci, kterých dorazilo přes patnáct tisíc, vytvořili famózní atmosféru a prezentovali se několika nápaditými choreografiemi. Navíc vyslovili směrem k vedení a majiteli Václavu Brabcovi, díky němuž klub existuje, jedno přání: stadion. Hráče pak vyprovázeli potleskem vestoje.

Fotbalový klan Ličků. Zprava Marcel Lička, Verner Lička a Mario Lička.
Marcel Lička o Česku: Tuzemská liga není meta, ale Baníku bych ne říct neuměl

„Chtěl bych jim poděkovat. Opět ukázali, že v nich má Baník velkou podporu. Tohle bylo něco, co jsem už dlouho nezažil, takže jsem rád, že jsem u toho mohl být, byť výsledek je asi nepotěšil. Ale tak to je,“ uzavřel s úsměvem Pavel Vrba, jehož tým ve čtvrtek ráno odcestuje na soustředění do Polska, kde už o den později změří síly s kyperským klubem APK Karmiotissa.

Baník Ostrava – Celtic FC 2:4 (1:2)

Branky: 7. Šehič, 71. Tijani – 14. Furuhaši, 24. O'Riley, 49. Giakoumakis, 74. Abada. Rozhodčí: Zelinka – Mikeska, Kotík. Bez karet. Diváci: 15 123 (vyprodáno).

Baník Ostrava: I. poločas: Laštůvka – Ndefe, Takács, Pojezný, Fleišman – Kaloč, Tetour – Klíma, Kuzmanović, Šehič – Almási. II. poločas: Laštůvka – Ndefe (68. Sanneh), Pokorný, Pojezný (68. Chlumecký), Fleišman – Takács (78. Fulnek), Budínský – Klíma, Kuzmanovič (61. P. Jaroň), Šehič (61. Buchta) – Almási (61. Tijani). Trenér: Vrba.

Celtic: I. poločas: Hart – Juranovič, Carter-Vickers, Welsh, Taylor – McGregor, O' Riley, Turnbull, Forrest – Jota, Furuhaši. II. poločas: Hart (61. Siegrist) – Ralston, Carter-Vickers (68. Lawal), Welsh (68. Jullien), Bernabei – McGregor (68. Johnston), Ideguchi, Turnbull (68. McCarthy), Abada – Maeda, Giakoumakis. Trenér: Postecoglou.