I když domácí vedli už 3:0, ze závěru bylo po dvou gólech Mahmutoviče drama, ale vyrovnat se hostům už nepodařilo.

S výjimkou avizované výměny na brankářském postu Pulpit provedl v základní sestavě už jen jedinou změnu, když uzdravený Zawada nahradil Vašendu. Úvod měl ale pro Pulpita a spol. hororový nádech: už po padesáti sekundách šel sám na domácí branku Kerič, ale obstřelil Bártu i levou tyčku.

Domácí pak převzali otěže do svých rukou. Teplice jim hrubku v defenzivě „vrátily" v deváté minutě, Zawada po pravé straně pohodlně vnikl do pokutového území a Majtán jeho přihrávku zblízka usměrnil do branky.

Baník diktoval tempo hry a jeho vedení mohl zdvojnásobit Kukec, jenže přízemní ránu k tyči vytáhl Grigar. Severočeši pak přebrali taktovku utkání, ale v územní převaze pouze kroužili kolem ostravského vápna bez výrazné příležitosti.

Ostrava se po úvodní snaze o nátlakový fotbal stáhla, ale brejková taktika jí ve 40. minuta přinesla úspěch. Unikajícího Majtána složil před vápnem Lukáš a mohl být rád, že unikl vyloučení, ale o fotbalovou spravedlnost se postaral Kukec, který trestný kop z dvaceti metrů přes zeď nádherně zatočil mimo Grigarův dosah.

Domácí akcie na výhru pak ještě výrazně zvýšil Bárta, který ve 42. minutě bravurně vyrazil hlavičku Keriče a odmítl brzký kontaktní gól. „Mužstvu se musím za ty zahozené šance omluvit, protože nás to stálo body. Hlavně tu z prví minuty jsem měl jednoznačně proměnit. U té hlavičky mi to gólman výborně chytil," uvedl po zápase teplický útočník Andrej Kerič.

Přestože celá druhá půle se hrála podle teplických not, Baník kritickým momentům dlouho nečelil. Severočeši svou silnou územní převahu nedokázali ve finální fázi okořenit žádným nápadem a překvapivým řešením situace.

Náskok Pulpitova výběru tak v 82. minutě zvýšil Lukeš, jehož střílený centr z trestného kopu bez teče proletěl vápnem až do hostující branky. „Ten gól beru na sebe, byla to moje vina. Měl jsem na ten centr jít, ale pak jsem se rozmyslel a zůstal v brance," litoval Grigar.

Infarktovým okamžikům však zdaleka nebyl konec. Mahmutovič už o dvě minuty později Vůchovu střelu do tyče dorazil do brány a vzápětí proměnil i penaltu za Kukecův faul.

Domácí Kraut pak ještě pálil do tyče a tři body už zůstaly na Bazalech. „Musíme brát výhru s pokorou, protože soupeř běžel v první minutě sám na brankáře a to při nás stáli snad všichni fotbaloví bozi. Druhý klíčový moment byl za stavu 2:0 fantastický zákrok brankáře Bárty," řekl kouč Martin Pulpit, jehož tým doma vyhrál vůbec poprvé v sezoně. „Za stavu 3:0 už jsem se domníval, že to odehrajeme s čistým kontem. Bohužel přišla chyba Martina Lukeše, který neodkopl v pokutovém území míč. Následovala střela a dorážka na 3:1 a pak složitá penaltová situace. Myslím, že mohla být posouzena jinak. Poslední minuty byly hektické, ale podařilo se urvat vítězství. Upřímně říkám, že jsem viděl proti minulým zápasům u hráčů Baníku Ostrava větší úsilí. Byly tam pasáže, se kterými nemůžeme být spokojeni. Ale utkání mělo tempo, kvalitu i atmosféru. A určitě patřilo i díky výkonu soupeře k nadprůměrným ligovým zápasům. Z výkonu mám celkově velmi dobrý pocit," dodal Pulpit.

Teplický trenér Zdeněk Ščasný litoval zahozených šancí. „Nechci říct, že to rozhodlo, ale tady se lámal chleba. Tohle se musí proměňovat, Kerič šel sám na branku úplně neatakovaný. Mám v sobě hořkost a nechápu, že jsme tady prohráli. Letos jsem už viděl lepší Baník," tvrdil Ščasný. Podle něj pak Teplice potopily chyby. „Udělali jsme hrubou chybu na levé straně, kterou soupeř potrestal, gól na 3:0 také padl po fatální chybě. Pak jsme se zvedli, ale to je už o ničem. Pořád se to opakuje," dodal Ščasný. (čtk, au)

Baník Ostrava – FK Teplice 3:2 (2:0)

Branky: 9. Majtán, 40. Kukec, 82. Lukeš – 84. a 87. z pen. Mahmutovič. Rozhodčí: Kocourek – Ubias, Kříž. ŽK: Mach, Kukec, Bárta – Lukáš, Vachoušek, Kerič, Ježdík. Diváci: 6238.

Baník Ostrava: Bárta 1 – Zawada 2 (77. Vašenda), Frydrych 3, Kaprálik 3, Mach 4 – Lukeš 3, Droppa 3 – Kraut 3, Fantiš 3 (80. Svěrkoš), Kukec 3 (90. Milosavljev) – Majtán 2. Trenér: Pulpit.

Teplice: Grigar 4 – Ježdík 3, Lukáš 3, Lüftner 3, Podaný 4 – Jursa 3 (46. Vůch 3), Ljevakovič 2 – Kerič 4 (73. Chovanec), Jarolím 4, Vachoušek 4 (63. Jindráček 3) – Mahmutovič 3. Trenér: Ščasný.