Po domácí remíze s Polankou zvládli svěřenci Petra Samce utkání třináctého kola v Českém Těšíně, kde o svém zaslouženém vítězství 2:0 rozhodli ve druhém poločase brankami Dominika Oleše a Romana Bystrého. Zvlášť druhý jmenovaný odehrál velmi dobrý zápas.

Do zápasu ale vstoupili lépe domácí, kteří se už po pár vteřinách hry pokusili ohrozit brankáře Slavíka, ale to by se nesměli při zakončení srazit Nowak s Pařenicou. Tak z toho byla střela pouze do boční sítě. Kdo by si v tu chvíli pomyslel, že to bylo prakticky jediné, co domácí ofenziva v zápase vymyslela. Pak totiž převzali otěže zápasu modro-bílí, kteří domácího gólmana Klepka ohrožovali zejména střelami z dálky a po průnicích a centrech Bystrého.

„Chtěli jsme Těšín napadat už na jejich polovině a tím jim znepříjemnit rozehrávku, což se podařilo. Po zisku míče jsme rychle vyráželi do útoku a využívali děr v obraně," popisoval své záměry s hrou i výsledkem spokojený vítkovický trenér Petr Samec. „Vzhledem k tomu, jak byl soupeř zatažený, tak mi připadalo, že domácí jsme spíše my," dodal s úsměvem.

Do toho příliš nebylo domácímu kouči Pavlu Smatanovi, který zklamání z výsledku neskrýval. Nicméně hra, jakou se Vítkovice proti jeho týmu prezentovaly, ho vůbec nepřekvapila. „Viděl jsem je ve Frýdku a tam hrály podobný aktivní fotbal, kde si vytvářely spousty šancí. Tady jich tolik neměli, ale přesto dali dva góly, byli lepší a zaslouženě tak vyhráli," uznal trenér Českého Těšína sportovně.

„Věděl jsem, že s Vítkovicemi nemůžeme hrát nahoru dolů a proto jsme zatáhli obranu, takže měli více ze hry. Moc dobře jsem věděl, co to je za tým," vysvětlil, proč na míči byli daleko častěji hosté. Naopak Samec pasivitu ze strany Českého Těšína nečekal. „Myslel jsem, že na nás vlítnou a budou chtít diktovat tempo hry, ale místo toho hráli zezadu. Možná z nás měli lehký respekt vzhledem k našim předchozím výsledkům," připomněl hostující trenér, že Ostravané z předešlých čtyř utkání vytěžili deset bodů.

Jeho hráči zamířili za výhrou více než dvacet minut před koncem, když se domácí dopustili ztráty ve středu hřiště, míče se zmocnil Voznica, který jej posunul do strany na Bystrého, jehož několikátý centr v zápase tentokrát proměnil v gólovou hlavičku Oleš. Sám velmi agilní Bystrý pak dvě minuty před koncem stanovil skóre na konečných 2:0. „Samozřejmě byl u obou branek a nastřelil tyč, ale ty situace byly vybojovány i jinými hráči a proto pochvala patří celému kolektivu," odmítl vyzdvihnout Bystrého nad výkon ostatních trenér Samec.

Ten do zápasu nasadil totožnou sestavu jako před týdnem, ale už o poločase musel do ní sáhnout a to rovnou do obrany, protože stoper Piskoř si poranil sval. „Máme v kádru šestnáct vesměs vyrovnaných hráčů, takže s náhradou nebyl velký problém," popsal, že do hry šel Ineman na kraj obrany a do středu se posunul Prokeš. Domácím zase chyběl pravý bek Kormanec a ze začátku zápasu také útočník Zabelka. „Přišel později z práce," ozřejmil jednoduchý důvod jeho absence trenér Smatana. V sestavě ho tak nahradil mladý Lojek.

V příštím kole, které uzavře první polovinu soutěže, nastoupí Český Těšín opět proti týmu z Ostravy. Tentokrát to bude Polanka. „Bude to něco podobného jako s Vítkovicemi nebo jinými ostravskými celky," předpovídá trenér Smatana.

Samcův tým zase čeká Frýdlant nad Ostravicí. „Doufám, že se nezkazí počasí, abychom nemuseli hrát na umělce, která nám nesedí," vyslovil své hlavní přání trenér. „Přijede kvalitní soupeř, který minulou sezonu hrál dobrý fotbal. Letos jsem ho ještě neviděl, ale seženeme si nějaké informace. Pochopitelně bych byl rád za naše vítězství," uzavřel šéf vítkovické střídačky.

FK IRP Český Těšín – MFK Vítkovice 0:2 (0:0)

Branky: 69. Oleš, 88. Bystrý. ŽK: žádné. Rozhodčí: Picmaus – Trigas, Lálík.

Český Těšín: Klepek – Bolek, Przyczko, Rac, Rusek – Kantor – Nowak, Pařenica, Mendrok, Hradečný – Lojek (56. Zabelka). Trenér: Pavel Smatana.

MFK Vítkovice: Slavík – Kocur, Sáblik, Prokeš, Piskoř (46. Ineman) – Oleš, Vojtek – Bystrý (88. Bartůněk), Handzlík, Voznica – Jan Švábík (72. Bilas). Trenér: Petr Samec.

DAVID HEKELE