Tropické letní počasí zaskočilo ostravský Baník hned na úvod soustředění v Německu. Tým trenéra Karla Večeři se v sobotu 14. července střetl v městečku Forst u německopolských hranic s bundesligovou Chotěbuzí, která nevídaně mladý ostravský tým zaslouženě porazila 3:1 (2:1).

Večeřa nechal po zdlouhavé cestě a při teplotě 39 stupňů Celsia odpočívat klíčové opory (Bolf, Svěrkoš, Lukeš, Bystroň) a dal šanci hráčům širšího kádru. „Někteří kluci se ještě po drobných zdravotních problémech věnovali tréninku,“ vysvětlil důvod absence klíčových hráčů ostravský kouč.

S prvním poločasem byl rozhodně spokojený, protože v něm Baník držel s třináctým celkem loňského ročníku bundesligy krok. „Po přestávce a prostřídání už to bylo horší. V závěru jsme ještě museli dohrávat v deseti a byli jsme rádi za konec zápasu,“ ulevil si Večeřa.

Chotěbuz se dostala v úvodu utkání do rychlého vedení, kdy ostravskou obranu vyškolil kamerunský reprezentant Kiovo. Pak ale po faulu na Zehera proměnil pokutový kop Magera a vzápětí mohl dokonce otočit skóre Mišinský, který ale z hranice malého vápna gólmana neprostřelil.

Chotěbuz pak z mírné převahy vytěžila pokutový kop, když Kiova fauloval Pavlík. „Nelíbila se mi komunikace v obraně, tam to musí být daleko lepší. Proto jsme i udělali některé chyby. Ve druhé půli to vypadalo, že nám docházely síly, ale spíš jsme se poddali porážce i soupeři psychicky. Nesmíme takovému vývoji zápasu podlehnout,“ narážel Večeřa na skutečnost, že ve druhém poločase už na hřišti úřadovalo jen jedno mužstvo. Ostravskému týmu totiž rychle docházely síly a v závěru už více než na zvrat v utkání vzýval konec duelu.

FC Energie Chotěbuz - FC Baník Ostrava 3:1 (2:1). Branky: 7. Kioyo, 26. Sörensen z pen., 76. Bandrowski - 12. Magera z pen. Diváci: 1500. Baník: Vašek - Řezník, Pavlík (46. Ricka), Cigánek, Tchuř (46. Čoupek) - Rajtoral (46. Mucha), Mišinský, Marek, Tesařík (58. Zapalač) - Magera (48. Böhm), Zeher (70. Koubek).

Ostravané se už v Höckendorfu zabydleli

Ostravský tým se bezprostředně po sobotním utkání s Chotěbuzí přesunul do Höckendorfu, kde tým bydlí i trénuje. Proti loňskému roku se toho v malé vesnici poblíž Drážďan moc nezměnilo, takže hráči už dopředu věděli, co je čeká. Jasno už má Baník i o dalším programu. V úterý se od 18 hodin opět utká s Chotěbuzí, která by měla nastoupit v kombinované sestavě s hráči z širšího kádru. „Utkání se bude hrát v obci Willsdruf,“ uvedl vedoucí mužstva Baníku Tomáš Trucha. Svůj pobyt v Sasku zakončí ostravský celek účastí na turnaji v drážďanském předměstí Plauen. „Turnaje se zúčastní domácí třetiligový FC Plauen a celek druhé bundesligy FC Erzgebirge Aue. Hrát se bude systémem každý s každým na jeden poločas, takže odehrajeme jeden celý zápas,“ dodal Tomáš Trucha.