Stovka nejvěrnějších fanoušků ostravského klubu po zápase sborově skandovala: „My chceme Baník!“ a dala tak jasně najevo, co si o výkonu týmu myslí. Pro Baník to je před nedělním domácím zápasem s pražskou Spartou, na který se těší celý kraj, nečekaná a krutá rána. Zápas sice poznamenal těžký terén i sněžení, které fotbalu jednoznačně nepřálo, ale na něj se hosté rozhodně vymlouvat nemohou. Otřepaná fráze totiž jasně říká, že terén byl pro oba celky stejný, což potvrdil i kouč Karel Večeřa.

„Někteří hráči nechápou, že v těchto podmínkách se nedá hrát stejný fotbal, jako v srpnu. Za tohoto počasí to je hlavně o srdíčku, nasazení a morálce. Kdo to rychle nepochopí, tak hrát nebude,“ nebral si servítky Večeřa, jehož tým tahal v celém utkání za kratší konec.

Ostravský problém doopravdy spočíval v tom, že se nedokázal vypořádat se zimními podmínkami. Profesorsky hrající ostravský celek byl už v prvním poločase nakonec asi rád za bezbrankovou remízu. V první vážnější šanci se ocitl v 15. minutě Svěrkoš, který ale z hranice velkého vápna mířil vedle a předznamenal tak trápení svého týmu. Ten za celých devadesát minut vážněji branku neohrozil.

Domácí odpověděli střelou Gecova, kterou tečoval ostravský Bystroň, a gólman Vašek pak jen očima tlačil míč vedle branky. Ve 24. minutě chyboval ve středu hřiště Marek a své umění dokázal i nadějný útočník Jeslínek, jehož pohotové střele chyběla jen přesnost. „První poločas ještě odpovídal tomu, co jsme chtěli hrát. Potřebovali jsme hrát ale jednodušeji, což se nám moc nedařilo. Bylo to o soubojích, které jsme prohrávali,“ litoval Večeřa, jehož tým totálně selhal ve druhém poločase.

Klíčový první gól vsítil v 48. minutě Szabo, který se po rohovém kopu a odraženém míči nádherně trefil z hranice velkého vápna. Domácí rázem ožili a rychle získali převahu. Po dalším rychlém protiútoku Bystroň fauloval v pokutovém území Dočkala a z nařízené penalty Szabo zvýšil na 2:0. Ostravský kouč Karel Večeřa reagoval na stav dvojím střídáním, které ale k obratu v žádném případě nevedlo. Ostravští, v jejichž hře už vládl chaos, si naopak vypili kalich hořkosti až do dna, když brankáře Vaška překonal střídající Semerák.

„Druhý poločas pro nás začal špatně a hned v úvodu po zbytečné standardní situaci domácí skórovali. Přitom to nebyla žádná akce, ale prostě to hráč trefil z dálky. Právě takové pokusy nám chyběly. I po druhém inkasovaném gólu z penalty jsme chtěli být aktivní, ale ke zvratu to nevedlo,“ litoval Večeřa. Domácí kouč Jaroslav Šilhavý neskrýval spokojenost. „Šli jsme za vítězstvím proti silnému soupeři srdcem, což nakonec vedlo k úspěchu. Jsme rádi, že jsme porazili Baník takovým výsledkem. Těší mě i to, že jsme konečně neinkasovali,“ uvedl Šilhavý.

SK Kladno - Baník Ostrava 3:0 (0:0)

Branky: 47. a 54. z pen. Szabo, 77. Semerák. Rozhodčí: Kovařík - Filípek, Mencl. ŽK: Bystroň, Mičola (oba Ostrava). Diváci: 1240.

Sestavy:

Kladno: Pavlík - Bartoš, Killar, Gross, Kúdela - Gecov - Dočkal (86. Čáp), Zoubele (68. Vršajevič), Szabo, Cigánek - Jeslínek (77. Semerák). Trenér: Šilhavý.

Ostrava: Vašek - Řezník, Bystroň, Tchuř, Pavlík - Rajtoral, Marek, Mičola (58. Varadi), Metelka (58. Magera) - Zeher, Svěrkoš. Trenér: Večeřa.