Kvůli zranění kolena jste byl rok mimo hru, kdy nastala první změna k lepšímu?
Po příchodu Vernera Ličky a doktora Hustáka se začal problém řešit. Zašel jsem na rentgen a tam se zjistilo, že je to špatně udělané (operace křížových vazů – pozn. aut.), špatně zacílené, tak se to muselo znova celé operovat.
Chvíli se zdálo, že je po kariéře. Připouštěl jste si možnost, že už si nikdy vrcholově fotbal nezahrajete?
Občas takové myšlenky byly, ale já věděl, že pořád aspoň malou šanci mám, a šel jsem do toho naplno. Pro návrat jsem dělal vše. Říkal jsem si, že jsem mladý a stále jsou velké možnosti, jak se dát do pořádku.
Asi to bylo velké utrpení, sledovat spoluhráče na hřišti jen z tribuny a nemít příležitost zasáhnout do hry…
Bylo to nepříjemné. Mrzelo mě ale hlavně to, že se nevydařila první operace kolena, se kterou byly velké patálie. Když už jsem šel na druhý operační zákrok, byl jsem klidnější, protože jsem už neměl co ztratit. Bylo to buď, anebo.
Nemáte strach, že tak slibně nastartovaná kariéra už se nepodaří znovu rozjet?
Spíše ty myšlenky byly dřív, před tím, než jsem šel na čtvrtou operaci (dvakrát křížové vazy, dvakrát meniskus – pozn. aut.). Teď už jsem v plném zatížení, i když mírné úlevy si ještě vezmu, protože nejsem kondičně dostatečně připravený. Cítím se ale dobře.
Stal se z vás už odborník na kolena?
(Smích) Od toho jsou tu doktoři, ale když to slyšíte každý den, tak si něco zapamatujete.
Kdy očekáváte váš návrat na trávník?
Už jsem teď na trénincích normálně hrával s kluky fotbal. Rád bych nastoupil během soustředění v Turecku (21. až 31. ledna – pozn. aut.) do některého zápasu, třeba na konci na deset minut. Důležité bude, jak se budu cítit.
Co je nejtěžší při takovém návratu?
Ze začátku je to hodně náročné hlavně po psychické stránce. Pak je nejhorší dostat se znovu do kondice, nabírat sval. To je dost stereotypní.
Baník má na levé straně problémy. Myslíte, že když budete zdravý, tak se snadněji dostanete do základní sestavy?
Na to se ani tak nedívám. Každý návrat je těžší, než když je člověk zdravý a má odehraný celý podzim. Každopádně bych moc rád začal naskakovat do ligových zápasů v průběhu jara. Zda se probojuji do základní sestavy a budu hrávat od začátku, záleží hlavně na mně.
Jaký to byl pocit, mít po půl roce opět balon na noze?
Je to radost, když se hráč po tak dlouhé době dostane k míči. Musel jsem si však dávat pozor, ať to nepřepálím. I během baga na soustředění v Luhačovicích stačilo udělat jeden špatný pohyb a bylo zle.
Pomáhal vám někdo překonat toto těžké období?
Nad vodou mě držela hlavně rodina a samozřejmě i přítelkyně. Kdybych jejich podporu neměl, byl bych na tom o hodně hůř.